Aukštaitija skaidrės (2)


Aukštaitija. Aukštaitija, esanti Šiaurės Rytų–Rytų Lietuvoje. Amatai Aukštaitijoje. Dar ATR laikais įkurtuose nameliuose galima pastebėti senųjų Aukštaitijos amatų-drožybos. Amatų nykimas. Nors ir yra. Aukštaičių gyvenimo būdas, bei darbų pasiskirstymas. Bendri darbai Buvo tokių. Moterų darbai Maisto gamina. Sakoma kad. Aukštaičių tautiniai drabužiai. Kaip rengėsi vyrai Aukštaičių drabužiai gana kuklūs. Kaip rengėsi moterys Jų skiriamasis bruožas – vyraujanti balta spalva balti nuometai. Aukštaitės, kaip ir visos Lietuvos moterys. Tarmė. Visame aukštaičių tarmės plote kirčiuoti ie ir uo yra išlaikyti. Dainos. Aukštaitija išsiskiria dviem skirtingomis dainų rūšimis sutartinėmis bei homofoninėmis dvibalsėmis ir tribalsėmis dainomis. Daina - Genaralio, Ralio Autentiška piemenų daina iš Bieniūnų kaimo. Patiekalas - miltiniai blynai. Ingredientai 2 kiaušiniai 100 g miltų 100 ml pieno arba vandens 5 v.


Dar ATR laikais įkurtuose nameliuose galima pastebėti senųjų Aukštaitijos amatų-drožybos, kalvystės, keramikos, pynimo bei išmokti jų. Aukštaitijoje taip pat galima aptikiti ir kitų, tačiau jau ne tokių populiarių amatų, kaip bitininkystė, žolininkystė, audimas, kryždirbystė, žvejyba, siuvinėjimas.

Nors ir yra perspektyvių amatų, kadangi didėja kaimo turizmas, jie nėra labai populiarūs, kai kurie netgi yra ant išnykimo ribos ( kaip antai rimorystė-odinių pakinktų gaminimas). Rimorystės specialistų teigimu tap atsitiko dėl mažėjančio arklių skaičiaus Lietuvoje. Nors kitiems amatams nėra taip blogai kaip rimorystei, jeigu situacija nesikeis, jų gali laukti toks pat likimas. Žmonės mano, kad dėl to kalti du faktoriai-resursų trūkumas ir didesnis įmonių produkcijos potencialas. Amatų nykimas sukeltų grandininę reakciją-būtų pradedama mažiau domėtis kaimu, kultūra, o tai nėra gerai norint išsaugoti tautą.

Bendri darbai Buvo tokių žemės darbų, kuriuose kartu dalyvaudavo vyrai, moterys ir vaikai, tačiau buvo pasiskirstymas pagal lytį ir amžių, pavyzdžiui bulvių sodinimas: vyriškis ardavo vagas, moterys ir paaugliai mėtydavo į jas bulves. Vyrų darbai Vyrai daugiausia darbuodavosi su arkliais. Kirsdavo medžius malkoms ir veždavo į namus; jei reikėdavo, veždavo rąstus trobesiams statyti bei remontuoti. Parvežtus rąstus kartis reikėjo ir nužievinti. Praėjus šalčiams, kieme buvo skaldomos malkos.

  • Geografija Skaidrės
  • MS PowerPoint 224 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (938 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Ieva
  • Aukštaitija skaidrės (2)
    10 - 3 balsai (-ų)
Aukštaitija skaidrės (2). (2016 m. Rugsėjo 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/aukstaitija-skaidres-2.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 17:36
×