Aurelijaus Augustinaičio krikščioniškosios filosofijos bruožai


Įžanga. Šv. Augustino gyvenimas. Šv. Augustino filosofija. Pažinimo teorija. Sielos pažinimas. Idėjų pažinimas. Teocentrinė metafizika. Dievo viršenybė pasaulio atžvilgiu. Sielos viršenybė kūno atžvilgiu. Valios viršenybė proto atžvilgiu. Gamtos pasaulio antgamtiniai veiksniai. Heteronominė etika. Išvados. Literatūra.

Krikščioniškoji filosofija formavosi pasitelkdama Platono, Aristotelio, stoikų, kinikų, vėliau neoplatonikų idėjas. Tačiau krikščionybės pamatas jau buvo sukurtas Kristaus mokslo dar prieš imant reikštis šioms svetimoms įtakoms. Graikija teikė kriščioniškajai filosofijai formų, o kai tos formos su pirminiu tikėjimu nesiderino, Bažnyčia jas atmesdavo. Ankstyvoji krikščionių filosofija turi panašumų su to meto pagonių filosofija, tačiau ji turi ir savitų bruožų, kurių neįmanoma susieti su niekuo, kas iki tol buvo filosofijoje, tai yra požiūris, kad Dievas yra ant žemės ir širdyse; nuostata, kad meilė ir malonė yra gyvenimo pamatas; savita Dievo bei santykio su Dievu samprata [8].

Pirmaisiais amžiais į europietiškąją filosofiją patekusios krikščionybės idėjos įsitvirtino joje visiems laikams. Pirmieji keturiolika naujosios eros šimtmečių sukūrė krikščioniškąją filosofiją siauraja prasme. Per tuos keliolika šimtmečių išsiskyrė du laikotarpiai. Vienu iš jų krikščioniškoji filosofija vystėsi lygiagrečiai su nekrikščioniškąja. Tai buvo pamatinių doktrinų formulavimo metas. Pirmosios epochos mąstytojų mokslas – patristika. Antrasis – scholastikos laikotarpis – detalaus ir sistemingo krikščioniškosios filosofijos išplėtojimo ir suklestėjimo metas[8].

  • Microsoft Word 21 KB
  • 2014 m.
  • 10 puslapių (2088 žodžiai)
  • Universitetas
  • Reda
  • Aurelijaus Augustinaičio krikščioniškosios filosofijos bruožai
    10 - 3 balsai (-ų)
Aurelijaus Augustinaičio krikščioniškosios filosofijos bruožai. (2014 m. Spalio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/aurelijaus-augustinaicio-krikscioniskosios-filosofijos-bruozai.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 10 d. 09:54
×
126 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo