Aurelijus Augustinas Pokalbiai su savimi


Įvadas. "kalbėjausi pats - augustinas su augustinu". Rašyti apie augustiną ir jo kurinius visuomet labai sunku, nes apie tai jis pats yra daug ir iškalbingai pasakojęs savo veikaluose, ypač "išpažinimuose" ir "pataisymuose". Sunku ir dėl to, kad veik neįmanoma prilygti augustino raštų įtaigai, dėstomos minties aiškumui bei kalbos grožiui. Tačiau sunkiausia tai, kad, pradėjus kalbėti apie augustiną, neišvengiamai tenka paliesti labai daug dalykų. Jis pats drąsiai imdavosi vis naujų klausimų, keitėsi, brendo ir augo nepaprastai greitai. Augustinas ieškojo ir rado, beldėsi, ir jam buvo atidaryta. Sąžininga šio giliai į save pasinėrusio žmogaus svarstymų kelionė paliko daugybę ženklų - kūrinių, labai įvairių ir skirtingų.

Rašyti apie augustiną ir jo kurinius visuomet labai sunku, nes apie tai jis pats yra daug ir iškalbingai pasakojęs savo veikaluose, ypač išpažinimuose ir pataisymuose . Atrodytų, kas bendra tarp pirmųjų kasiciake (/cassiciacum/) parašytų kartais paviršutiniškų, nesklandžių, dirbtinokų filosofinių dialogų prieš akademikus , apie palaimingą gyvenimą , apie tvarką ar pokalbiai su savimi ir tokių hipone (/hippo/) pražydusių mąstymo šedevrų, kaip išpažinimai , apie trejybę , pradžios knygos tiesioginės prasmės paaiškinimai ar dievo valstybė ? Lyg ir nieko. Išskyrus augustiną kiaurai užvaldžiusį troškimą, tikrą visa įveikiančią filosofo aistrą pažinti save ir dievą.

386 m. Rugsėjo mėnesį trisdešimt dvejų metų augustinas iš vakarinės imperijos pusės sostinės milano persikelia į mažytį kaimelį alpių priekalnėse kasiciaką. Čia savo vila jam leido naudotis kolega retorikos profesorius verekundas. Įspūdingo gamtovaizdžio apglėbtoje viloje kartu su augustinu apsigyvena jo motina monika, vyresnysis brolis navigijus, sūnus adeodatas, du pusbroliai, du privatūs mokiniai ir didžiausias jo viso gyvenimo draugas alypijus.

Iki tol milane praleisti vieneri metai buvo augustino vidinio gyvenimo krizės protrūkio metai. Čia jis pasiekė aukščiausią savo pasaulietines karjeros tašką, eidamas vakaru imperijos sostines milano retorikos profesoriaus pareigas, savotišką imperijos propagandos ministro tarnybą. Bet augustinas meta pasaulietinę karjerą ir pasirenka nuošalu, ramu filosofijos studiju bei nedalyvavimo valstybes veikloje /otium liberale/, kilnaus neveiklumo , gyvenimo budą. Svarstymai apie karjerą ir jos išsižadejimą pokalbiuose su savimi ^1 augustinui - ne vien abstraktus, filosofui privalomi pagvildenimai, bet paties jo gyvenimo galimybiu apmąstymai.

Tais metais toliau kilti karjeros laiptais svajojęs augustinas buvo nusprendęs vesti. Anu laiku papročiu vedybos reiškė sudėtingą teisinį kontraktą, kurį galėjo sudaryti tik apylygę visuomeninę padėtį užimančios šeimos. Talentingo gražbylystės mokytojo padaryta karjera, globėjai ir pažintys leido tikėtis geros partijos, ir augustino motina monika jau buvo jam radusi kilmingą didelių turtų paveldėtoją. Jis buvo nieko prieš ir atgal į afriką išsiuntė savo sugyventinę, su kuria buvo išgyvenęs beveik penkiolika metų ir iš kurios turėjo sūnų adeodatą. Bet staiga pareiškia nenorįs vesti, nebenorįs toliau siekti karjeros. Augustinas puikiai žinojo, kokia jėga traukia moters glamonės.

  • Microsoft Word 68 KB
  • 2012 m.
  • 52 puslapiai (22821 žodžiai)
  • Aurelijus Augustinas Pokalbiai su savimi
    10 - 2 balsai (-ų)
Aurelijus Augustinas Pokalbiai su savimi. (2011 m. Birželio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/aurelijus-augustinas-pokalbiai-su-savimi.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 15 d. 13:23
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo