Automatika, Temperatūros ir Slėgio jutikliai


Jutikliai. Temperatūros jutikliai. Silicio varžiniai jutikliai. Slėgio jutikliai. Dumplės, membranos ir plonos plokštelės. Pjezorezistyviniai slėgio jutikliai. Išvados. Literatūra.


Automatinių įtaisų ir sistemų sąveika su aplinka vyksta per jautriuosius elementus, kurių būvis kinta, kintant aplinkos parametrams. Jautriuoju elementu, gali būti pavyzdžiui metalinis strypas, kurio ilgis kinta, kintant aplinkos temperatūrai, arba fotorezistorius, kurio varža kinta, šviesos srautui ir t.t. Jautrieji elementai yra įtaisai, kurie tiesioginį objekto fizikinių ar cheminių parametrų poveikį pakeičia kitu, patogiu tolimesniam panaudojimui automatinėse sistemose. Dažną jautraus elemento išėjimo signalą reikia papildomai apdoroti. Tai atlieka keitiklis. Komponentas, kurį sudaro jautrus elementas ir keitiklis, vadinamas jutikliu:

Jutikliai gali būti aktyvieji ir pasivieji. Kiekvieną jutiklį galima traktuoti kaip energijos keitiklį, į kurį patenka signalas x(t). Išėjime gauname signalą y(t). Pasyviuose jutikliuose išėjimo y(t) energija gaunama iš įėjimo signalo x(t) energijos. Aktyvūs jutikliai turi papildomą energijos šaltinį Z. Įėjimo signalas tik valdo energijos perdavimą į išėjimą.

Tolimesniame savo darbe, nagrinėsiu bei aprašysiu du tipus jutikliu, tai būtų: temperatūros jutikliai ir slėgio jutikliai.

Dumplės (silfonai) turi santykiniai didelį paviršiaus plotą, todėl poslinkiai dideli esant žemiems slėgiams. Metalinių vientisų dumplių stangrumas proporcingas dumplių medžiagos Jungo moduliui ir atvirkščiai proporcingas išoriniam skersmeniui ir sulenkimų skaičiui. Stangrumas apytiksliai proporcingas sienelių storio kubui.

Jei membrana gana stora ( rm/dm (100 ), tai membrana vadinama plona plokštele. Jei ji įtaisyta žiediniuose laikikliuose, tai pasireiškia žymūs histerezės reiškiniai dėl trinties tarp plokštelės ir laikiklių. Geresni rezultatai gaunami, kai plokštelė ir atramos daromos iš vieno gabalo.

Elektroniniai mikroprocesoriniai įtaisai ir valdikliai A. Mačiulis, A. Dosinas

  • Microsoft Word 415 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (1587 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aleksas
  • Automatika, Temperatūros ir Slėgio jutikliai
    10 - 2 balsai (-ų)
Automatika, Temperatūros ir Slėgio jutikliai. (2016 m. Balandžio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/automatika-temperaturos-ir-slegio-jutikliai.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 04 d. 14:07
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo