Automobilinių hidraulinių sistemų darbo skysčiai klasifikacija, savybės


Įvadas. Tepalai. Klasifikacija ir funkcijos. Funkciniai priedai. Bazinės ir prekinės alyvos. Alyvų kokybės rodikliai. Sintetinės alyvos. Variklinės alyvos. Funkcijos ir savybės. Transmisinės alyvos. Darbo sąlygos. Transmisinių alyvų funkcijos ir savybės. Hidraulinės alyvos ir skysčiai. Funkcijos ir savybės. Skysčių kokybės grupės. Stabdžių skysčiai. Aušinimo skysčiai. Literatūra.


Pagal panaudojimo sritį tepalai, industrinės alyvos ir jiems artimi produktai (klasė L, ISO 8681) standarto ISO 6743-0 yra skirstomi į 18 grupių, kurios žymimos abėcėlės raidėmis. Pavyzdžiui, C grupės alyvų panaudojimo sritis yra krumplinės pavaros, D -kompresoriai, E - vidaus degimo varikliai, H - hidraulinės sistemos, N - elektros izoliavimas ir t.t. Kiekviena iš šių grupių pagal atitinkamą standartą ISO 6743-1... 13 (ne visų grupių standartai dar parengti) ir konkrečią panaudojimo sritį bei darbo sąlygas dar būna skirstoma į kategorijas.

Pagal atliekamas funkcijas alyvos skirstomos į antifrikcines - naudojamas trinčiai sumažinti, ir specialiąsias - kitoms reikmėms. Pirmosioms, pavyzdžiui, priklauso variklinės, transmisinės, kompresorinės, turbininės, cilindrinės alyvos, o antrosioms - hidraulinės, elektroizoliacinės, technologinės, apsauginės ir kitos alyvos.

Nepaisant alyvų įvairovės, joms yra būdingos ir kai kurios bendrosios funkcijos bei savybės. Pagrindinės alyvų funkcijos:

Kad alyvos galėtų atlikti šias funkcijas, jos privalo turėti tokias savybes:

alyva turi būti tepi, lengvai pasklisti, gerai drėkinti, stipriai prikibti ir sudaryti detalių paviršiuje plėvelę;

alyvos plėvelė turi būti labai stipri, kad esant didelei apkrovai neleistųbesitrinančioms detalėms susiliesti ir intensyviai dilti;

alyvos klampa turi atitikti mechanizmo konstrukciją bei darbo sąlygas ir mažaikeistis kintant temperatūrai;

aukštoje temperatūroje alyva turi būti atspari oksidacijai, kad nesusidarytų dervos, kurios gali sutrikdyti alyvos tiekimą, ir rūgštys - galinčios koroduoti detales;

alyva neturi per daug stingti ir privalo išlikti teki esant bet kokioms darbo ir aplinkos oro sąlygoms;

alyva turi apsaugoti tepamų detalių paviršių nuo atmosferos korozijos ir pati jų nekoroduoti;

alyvoje neturi būti mechaninių ir cheminių priemaišų bei vandens, kurie gali paspartinti paviršių mechaninį ir korozinį dilimą;

darbo metu alyvos neturi putoti, kad nesutriktų jų tiekimas ir trinties paviršių tepimas;

alyvos neturi veikti (tirpinti arba kietinti) riebokšlių arba kitų sandarinimo detalių;

Mašinų techninis tobulinimas tiesiogiai priklauso nuo alyvų funkcinių galimybių. Grynos mineralinės ir sintetinės alyvos neturi visų tų savybių, kurios reikalingos jų funkcijoms įvairiuose mechanizmuose atlikti. Ypač tai svarbu forsuotuose vidaus degimo varikliuose, kurių detalių šiluminės ir mechaninės apkrovos būna labai didelės. Alyvų savybės visų pirma priklauso nuo jų angliavandenilinės sudėties, kurią lemia kokybiška žaliava ir pažangi jos perdirbimo technologija. Tačiau vien šito nepakanka. Iš esmės alyvų kokybė būna pagerinama į jas primaišant specialių cheminių junginių, vadinamų funkciniais priedais. Tai sintetiniai organiniai junginiai su įvairiais cheminiais elementais ir funkcinėmis grupėmis, kurių paskirtis suteikti alyvoms naujų savybių, sustiprinti esamas arba pakeisti vienas savybes kitomis. Šių junginių sudėtyje būna chemiškai aktyvių elementų - S, P, N, Cl, O bei Ca, Ba, Zn, Mg arba jų funkcinių grupių - karboksi - COOH, hidroksi - OH, sulfo -S03H, amino - NH2, arba radikalai trichlormetilo - CCl3, ditiofosforo –S2PO(OR)2 ir kitų. Angliavandenilinė junginio dalis padaro priedą tirpų alyvoje, o elementai ir funkcinės grupės joms suteikia reikiamų eksploatacinių savybių.

Priedų efektyvumas priklauso nuo elementų arba funkcinių grupių padėties molekulėje, priedų struktūros ir kitų skirtybių. Priedų, turinčių S, P, N, Cl ir O, veikimas susijęs su šių elementų elektroninės struktūros ypatumais. Jie metalų paviršiuje sudaro apsaugines plėveles, saugančias metalus nuo korozijos, dilimo, strigimo. Be to, tokie priedai padidina alyvų atsparumą oksidacijai.

  • Microsoft Word 137 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (7310 žodžiai)
  • Universitetas
  • Darius
  • Automobilinių hidraulinių sistemų darbo skysčiai klasifikacija, savybės
    10 - 2 balsai (-ų)
Automobilinių hidraulinių sistemų darbo skysčiai klasifikacija, savybės. (2017 m. Sausio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/automobiliniu-hidrauliniu-sistemu-darbo-skysciai-klasifikacija-savybes.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 11 d. 10:12
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!