Automobilių degalų rūšys


Įvadas. Automobilių degalų rūšys. Benzinas. Benzino rūšys. Benzino kokybė ir priedai. Dyzelinas. Dyzelinių degalų rūšys. Dyzelinių degalų kokybė ir priedai. Dujiniai degalai. Suskystintos naftos dujos (LPG). Suslėgtos gamtinės dujos. Alternatyvieji degalai. Literatūra.

Alternatyva benzinui bei dyzelinui – dujiniai degalai, kurie gali būti naudojami tiek benzininiuose, tiek ir dyzeliniuose varikliuose. Dujų šilumingumas yra didesnis už skystųjų degalų, tačiau joms sudegti reikia daugiau oro, todėl variklio galia yra keliolika procentų mažesnė.

Dar naudojami alternatyvieji degalai – tai ne iš tradicinių išteklių gaunami skystieji ir dujiniai degalai. Ši degalų rūšis savo savybėmis labai skiriasi nuo benzininių ir dyzelinių degalų, todėl norint juos praktiškai panaudoti reikės iš esmės keisti variklių technines charakteristikas.

Darbo tikslas – susipažinti su automobiliuose naudojamų degalų rūšimis.

Darbo uždaviniai:

Apžvelgti pagrindines automobiliuose naudojamų degalų rūšis.

Ištirti automobilių degalų sudėtį ir savybes.

Įvertinti degalų poveikį aplinkai bei sveikatai.

Benzinas yra lakus, nuodingas, lengvai užsidegantis, turintis aštrų kvapą bespalvis skystis, gaunamas tiesiogiai distiliuojant naftą. Benzino sudėtis priklauso nuo pačios naftos sudėties ir perdirbimo technologijos. Aromatinų angliavandenilių gali būti nuo 10-12 % iki 40 %, kai kuriose benzino rūšyse gali būti iki 20% benzeno. Skirstomas į neetiliuotą ir etiliuotą (nuodingesnis), apibūdinamas oktaniniu skaičiumi, frakcine sudėtimi, gebėjimu oksiduotis, rūgštingumu, sieros kiekiu, spalva. Labai pavojingas etiliuotas benzinas, į kurį įeina tetraetilšvino.

Privalomosios benzino savybės:

Kadangi šiuo metu dėl kenksmingumo švino junginiai detonacijai išvengti Europoje praktiškai nenaudojami, benzinas su švinu dabar yra įdomus tik istoriniu požiūriu. Anksčiau švino buvimas benzine buvo vienas iš jo skiriamųjų bruožų: benzinas su tetraetilšvinopriedu buvo vadinamas benzinu su švinu, o be švino junginių, bet taip pat gerų antidetonacinių savybių – bešviniu benzinu. Toks benzinas dar buvo vadinamas etiliuotu, kadangi į benziną pridedamas tetraetilšvinas būdavo tirpalo-etilinimo skysčio pavidalo. Dabar vietoj švino naudojami kitokie, nekensmingi kalio organinių jungunių tepimo priedai.

Lietuvos Energetikos ministerijos ir Standartizacijos departamento įsakyme Nr.52/37 yra numatytos tokios Lietuvoje parduodamo benzino rūšys, kurių kokybė turi atitikti to įsakymo reikalavimus:

76 OS variklių benzinas;

80 OS variklių benzinas;

91 OS variklių benzinas;

92 OS etilinuotas variklių benzinas;

92 OS neetilinuotas variklių benzinas;

93 OS variklių benzinas;

95 OS variklių benzinas;

96 OS variklių benzinas;

Aukštos kokybės (95 OS ir daugiau) variklių benzinas.

Benzinas skirstomas pagal sezoniškumą – tai benzino rūšys, kurios esti skirtingos vasarą ir žiemą, taip pat skirtinguose klimato zonose. Benzinas yra lakus skystis, todėl jo eksploatacinėms savybėms labai svarbu aplinkos temperatūra. Kad variklis geriausiai dirbtų konkrečiomis klimato sąlygomis, būtina naudoti tam tikro lakumo benziną. Daugumoje pasaulio šalių benzino sezoniškumą nusako jo lakumo klasės. Kitur benzinas tik skirstomas į vasarinį ir žieminį.

Variklis gerai dirba tada, kai benzino sudėtis atitinka variklio konsistencinius ypatumus bei darbo režimą, taip pat kai benzinas be sutrikimų tiekiamas varikliui. Benzinas, skirtas šiuolaikiniams varikliams, turi:

netepti ir neteršti variklio, degalų tiekimo ir daginių išmetimo sistemų;

Suteikti benzinui teigiamą savybių derinį vien tik koreguojant jo cheminę sudėtį yra neįmanoma, todėl benzino priedai yra labai svarbūs ir jų parinkimui bei tarpusavio suderinimui naftos produktų gamintojai skiria daug dėmesio. Esant gausybei nevienodų efektyvumų priedų rūšių, naftos kompanijos gali kurti savo firminius produktus su išskirtinėmis savybėmis. Taip „Shell“, „Neste“, „Texaco“, „Aral“ ir kitų kompanijų naujieji reformuluoti benzinai tapo išskirtiniais ne tik patobulinus benzino sudėtį, bet ir sukūrus originalius priedų rinkinius. Bendras benzino priedų kiekis nėra didelis, apie 0,2-0,3 %, retai kada 1 %.

  • Mechanika Referatas
  • Microsoft Word 28 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3449 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dovilė
  • Automobilių degalų rūšys
    10 - 9 balsai (-ų)
Automobilių degalų rūšys. (2015 m. Birželio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/automobiliu-degalu-rusys.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 03:52
×