Automobilių transportas ir automobilių kelių raida pasaulyje ir Lietuvoje


Įvadas. Transportas ir jo sistema. Pasaulio automobilių kelių istorija. Lietuvos kelių istorija ir raida. Išvados. Informaciniai šaltiniai.


Susisiekimas automobilių keliais yra vienas patogiausių susisiekimo būdų. Lietuvos automobilių kelių tinklas yra pakankamo tankio, pakankamai gerai išvystytas ir jau yra sujungtas su vientisa Vakarų Europos kelių sistema. Rytų Europos šalių vertinimu Lietuvos kelių būklė yra labai gera, o vertinant pagal Europos Sąjungos reikalavimus, jų būklė yra tik patenkinama. Pastaraisiais metais Lietuvos kelių būklė pradėjo blogėti, nes keliuose ženkliai padidėjo tranzito sunkiasvorių krovininių automobilių, o keliai pagal dangos konstrukcijos stiprį šioms apkrovoms nebuvo pritaikyti. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą būtina ženkliai pagerinti kelių būklę, kad ji prilygtų kitų Vakarų Europos šalių kelių būklei.

Pastaraisiais metais Lietuva tampa tarptautinių vežimų, kelionių ir turizmo bei poilsio šalimi, todėl mūsų kelių funkcinė paskirtis įgauna naują prasmę, nes per Lietuvą nusidriekusiais tarptautiniais maršrutais reikia laiduoti ne tik patikimą krovininių automobilių eismą, bet ir saugų bei patogų turistų ir kitų keleivių eismą - pirmiausiai didžiausio eismo intensyvumo keliais, taip pat keliais, vedančiais į svarbiausias Lietuvos poilsio vietas.

Šiame darbe analizuosiu ir bandysiu papasakoti apie automobilių transportą ir automobilių kelių raidą pasaulyje ir Lietuvoje.

Kelių tiesimo pradžia žmonijos istorijoje reikėtų laikyti tą laiko tarpsnį, kurio metu buvo pradėti darbai keliuose (tvarkymas), skirtiems daugkartiniam praėjimui arba pravažiavimui, įrengti. Kelių užuomazga – pėsčiųjų takai, atsirado dar pirmykštės bendruomenes laikais, kai pradėjo kurtis nuolatinės gyvenvietės ir pradėta plėtoti gyvulininkystę ir primityvią žemdirbystę. Pirmosios kelio dangos užuomazgos laikomos pelkėtose vietose rengiami karčių klojiniai. Seniausi iš tokių klojimų buvo įrengti III-jame tūkstantmetyje prieš mūsų erą.

Šiltuose kraštuose (Mesopotamijoje, Nilo, Indo ir Chuanches upių slėniuose) buvo surenkami dideli žemes ūkio derliai, todėl, augant gamybos jėgoms, ryškėjo visuomenės darbo pasidalijimas ir anksčiau negu kitur buvo pereita nuo pirmykštės bendruomenės į visuomenę, susiskirsčiusią į klases. Vergovinių valstybių valdovams rūpėjo išlaikyti užgrobtas teritorijas ir vergus. Šiems tikslams buvo reikalingi vedantys link valstybės sienų keliai. Vergovinių valstybių kelius sudarė: prekybos keliai (dažniausiai betiksliai nustatytos trasos), karo keliai, įrengti kariuomenei judėti, trumpi pravažiavimo keliai į didelių statybų vietas ir itt.

Prekybos keliai atsirado žalvario amžiaus pradžioje, kai natūrinio ūkio manai, vykę genties viduje ir tarp genčių, išplito tiek, kad tapo prekyba. Atsirado pirkliai. Jie atveždavo daug reikalingų prekių: druskos, papuošalų, metalų. Laikui bėgant prekių įvairovė didėjo. Kai kurių kelių trasos driekėsi tūkstančiais kilometrų - tai "šilko" ir "arbatos" keliai iš Europos į Indiją ir Kiniją. "Šilko" kelias, susidaręs II amžiuje pr. m. e., prarado savo reikšmę tik XV a.

Karo keliai buvo naudojami svetimoms šalims užkariauti. Specialūs keliai buvo įrengiami tam, kad jais tik vieną kartą praeitų kariuomenė. Paskui tie keliai nebuvo naudojami. Pavyzdžiui, Airijos kariuomenėje buvo dalinių kurie statydavo per upes tiltus ir tiesindavo kelių trasą.

Keliai, skirti valstybei valdyti. Vergovinėms valstybėms nuolat grėsdavo pavojus, kad užpuls kaimyninė valstybė ar sukils vergai, todėl buvo labai svarbu perduoti įsakymus ir, esant reikalui, greitai perkelti kariuomenę į kitą vietą. Šią aplinkybę vaizdžiai aprašė senovės graikų rašytojas ir istorikas Ksenofontas. Aprašydamas vieną Persų karaliaus Kiro karų, jis pažymėjo, kad nors užkariaujama šalis yra "... stipri save neaprėpiamais plotais ir daugybe žmonių, tačiau ji yra silpna tuo, kad joje yra nedaug kelių ir išsklaidytos karinės pajėgos negali tinkamai pasipriešinti netikėtam užpuolimui".

  • Microsoft Word 39 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (3431 žodžiai)
  • Kolegija
  • Ilona
  • Automobilių transportas ir automobilių kelių raida pasaulyje ir Lietuvoje
    10 - 2 balsai (-ų)
Automobilių transportas ir automobilių kelių raida pasaulyje ir Lietuvoje. (2017 m. Spalio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/automobiliu-transportas-ir-automobiliu-keliu-raida-pasaulyje-ir-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 23:28
×