Autoriai konspektas


Martynas Mažvydas. Mikalojus Daukša. Jonas Radvanas. Kristijonas Donelaitis. Valstiečių vertybių sistemą sudaro. Baisiausios ydos. Lauras daugiau filosofuoja apie žmogaus likimą. Krizas yra turtingas būras. Slunkius ir Pelėda yra kaimynai. Gamta. Donelaičio poemoje tiesiogiai susijusi su žmogaus gyvenimo įvykiais ir jų nuotaika. Kristijono Donelaičio poemoje „ Metai “ viena iš svarbiausių temų yra tikėjimas.


Norėjo visus išmokyti skaityti ir rašyti, švietė parapijiečius, buvo talentingas, išsimokslinęs, pirmasis lietuvis baigęs Karaliaučiaus universitetą.

Sovietiniais laikais Mažvydas buvo pasitelkiamas kaip autoritetas ginant nacionalinį lietuvių likimą, prabrėžiant tradicijas.

Reikšmė – lietuvių raštijos ir kultūros pradžia, po Mažvydo ir kiti lietuviai pradėjo kurti gimtąja kalba. Lietuviška pirmoji knyga – kaip tautos brandumo ženklas.

Vertybės: gimtosios kalbos svarba, tradicijos, tikėjimas, raštas.

Išsakytos vertybės knygoje: gerbk savo motiną ir tėvą, nevok, nepaleistuvau, neliudyk neteisingai, žmogaus grožį lemia ne auksinės puošmenos, bet moralė, gerovė.

Aktualumas šiandien – dabartiniai rašytojai tęsia jo pradėtą darbą, atskaitos taškas nuo kurio prasidėjo visa lietuvių literatūra, tai kas išdėstoma ,,Katekizme“ aktualu ir šiandien.

Lietuviškoje prakalboje įamžintas Martyno Mažvydo vardas – akrostichas.

Žemaičiu vyskupijoj eina kanauninko pareigas, prie Krakių mokyklos įsteigėjas, pats buvo išsilavinęs.

1595m. Iš lenkų kalbos išvertė ,,Katekizmą“.

Lietuvoje kontreformacija, siekama sustabdyti protestantizmą, Jėzuitų darbai verčiami į kitas kalbas, lenkų kalba daro labai didelę įtaką.

Vertybės: gimtoji kalba, žmonių tarpusavio ryšys, tautos kultūra.

Pagrindinė mintis – vartodama savo kalbą šalis išlaiko bendrumą, santaiką ir brolišką meilę.

Poemos temos – 1) Radvilos Rudojo kilmė, šeima, auklėjimas ir veiklos pradžia 2) pradiniai Livonijos karo įykiai 3) lemiama karvedžio pergalė ir tolimesė karo eiga

  • Lietuvių kalba Konspektas
  • Microsoft Word 19 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1235 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vilma
  • Autoriai konspektas
    10 - 8 balsai (-ų)
Autoriai konspektas. (2016 m. Balandžio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/autoriai-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 12:11
×