Autorių ir gretutinių teisių administravimas


Įvadas. Autorių teisių kolektyvinis administravimas Straipsnis. Autorių teisių ir gretutinių teisių kolektyvinio administravimo taikymo sritis. Įstatyminė bazė. Turtinės ir neturtinės teisės. Teisių įgyvendinimas. Kodėl kolektyvinis administravimas?. 9. Administravimo bendrijų vaidmuo. 12. Gretutinių teisių kolektyvinis administravimas Gretutinių teisių atsiradimas. 14. Santykiai su teisių turėtojais. 15. Literatūros sąrašas.


1.1 56 straipsnis. Autorių teisių ir gretutinių teisių kolektyvinio administravimo taikymo sritis

Kadangi intelektinė nuosavybė yra nematerialus turtas, autorių teisės turi būti reglamentuotos teisės aktuose, taip pat užtikrinant efektyvų teisių veikimą visų asmenų atžvilgiu. Bandant įtvirtinti šias teises, susiduriama su sunkumais, nebūdingais kitoms teisės šakoms.

Autorių teisėms būdingos tam tikros savybės, kurios analogiškos kitoms intelektinėms nuosavybės teisėms, susijusiomis su prekių ženklais, patentais ir išradimais. Tačiau autorių teisės pasižymi tam tikrais specifiniais bruožais, iš kurių pagrindinis yra tas, kad norint įgyvendinti autorių teises, nėra būtini jokie formalumai.

Sąlygos, kurias autoriai nustao savo kūrinių naudojimui, užtikrina jiems tam tikras pajamas. Tarp šių pajamų ir atlyginimų yra tam tikrų panašumų. Taigi autorių teisės galėtų būti priskiriamos darbo teisės šakai. Tačiau autoriai neturi vienos iš esminių prerogatyvų, kurias turi kiti darbininkai: teisės streikuoti. Vienintelė autorių kvotos priemonė yra jų teisė leisti ar uždrausti kitiems asmenims naudoti jų kūrinius. Ši prerogatyva gali būti sulyginama su nuosavybės savininko teise.

Tačiau nėra svarbu, kokiai sistemai priskiriama šių teisių apsauga. Svarbiausia yra tai, kad teisės yra ginamos ir jų apsaugą įtvirtina dokumentai, turintys teisės akto galią.

Modernus teisės aktas turi atitikti tradicinių kūrinių ir kūrinių, sukurtų pasitelkus vaizduotę ir technologijos priemones, poreikius. Kūriniai peržengia šalių sienas, todėl nebuvo prasmės priimti autorių interesus ginantį teisės aktą, kurio taikymas apsiribotų nacionaliniais subjektais ir šalies teritorija. Reikėjo sukurti tarptautinių konvencijų sistemą.

Šiuo metu galioja dvi pagrindinės taptautinės sutartys autorių teisių srityje: Berno konvencija ir Visuotinė autorių teisių konvencija. Šias sutartis papildė TRIP Sutartis, kurioje apibrėžiamas ekonominis autorių teisių aspektas, ir naujosios PINO autorių teisių ir gretutinių teisių sutartys, priimtos 1996 metais, kuriomis autorių teisių apsauga pritaikoma skaitmeninei aplinkai. Visos šios konvencijos grindžiamos užsienio ir nacionalinių subjektų lyginimu.

Neturtinės ir turtinės teisės yra du autorių apsaugos ramsčiai. Autorius kūrėjas nenori nukirpti virkštelės, siejančios jį ir jo kūrinį. Jis nori, kad visi žinotų ir gerbtų tai, jog jis yra to kūrinio tėvas. Remdamasis neturtinėmis teisėmis, jis nori kontroliuoti savo kūrinių autorystę ir apsisaugoti nuo bet kokio neteisėto jo kūrinio panaudojimo ar pakeitimo, prieštaraujančio pradiniams autoriaus ketinimams.

Be šio neturtinio apsaugos aspekto, autorių teisės aktai numato autoriams galimybę naudotis savo intelektinio darbo vaisiais. Kūrinių panaudojimas, juos atgaminant ar viešai paskelbiant, negalimas be autorių sutikimo. Tai yra bendroji taisyklė, kuriai gali būti taikomos tik teisės aktuose nurodomos ribotos išimtys.

Autorių teises reglamentuojantys teisės aktai turi išlaikyti pusiausvyrą tarp kūrėjų asmeninių interesų ir visuomenės, turinčios teisę į informaciją, švietimą bei mokymą, interesų. Autoriui reikalinga publika – jis nori būti išgirstas, suprastas. O visuomenei reikalingi žmonės, kuriuos gamta apdovanojo tuo trupučiu kažko daugiau, vadinamo talentu, kuris leidžia jiems sukurti kūrinį, praplečiantį visuomenės pasaulio suvokimą.

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (2945 žodžiai)
  • Universitetas
  • Laura
  • Autorių ir gretutinių teisių administravimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Autorių ir gretutinių teisių administravimas. (2017 m. Gegužės 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/autoriu-ir-gretutiniu-teisiu-administravimas.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 05 d. 08:43
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo