B. F. Skinner ir Abraham H. Maslow asmenybių teorijų palyginimas


Skinner ir Abraham. Maslow asmenybių teorijų palyginimas Darbo tikslas. Literatūros šaltinių sąrašas.


Maslow vienas iš nedaugelio psichologų, kuris teigė, jog žmogus iš prigimties yra geras, kiti jo nuomonei, bėgant laikui, vis dar sunkiai pritardavo, savo knygoje jis rašo: „Nors vis dar būtina labai atsargiai teigti, kad pačioje žmogaus prigimtyje slypi „gerumo“ prielaidos.” (10-11psl.)

Pagal Maslow teoriją asmenybė apibūdinama kaip vientisa visuma, ir jis visas, o ne tik kažkuri jo dalis, yra motyvuojamas.„..bet kuris asmuo yra vienas ir susietas” (11psl.); „Individas yra integruota, organizuota visuma.“ (50psl.); „Motyvuojamas yra visas individas, ne jo dalis.“ (50psl.)

Pagal Maslow – elgesys motyvuojamas daugiausiai motyvacijos, dar kažkiek lemia išorinės jėgos. „Eglesį determinuoja kelios determinančių klasės, kurių viena – motyvacija, o kita išorinės jėgos.“ (60psl.)

Į klausimą kaip žmogaus elgesį sąlygoja nesąmoningi procesai, Maslow teigė, jog: „Tai, kad funkcinį elgesį lemia išorinės determinantės, o ekspresyvų “- vidinės, matyti ir iš to, kiek elgesys paklūsta sąmoningai ar nesąmoningai kontrolei (slopinimui, išstūmimui, draudimui).“ (170psl.) Žmogus nemalonius dalykus stengia nuslopinti, išstumti, dažnai pats to aiškiai nesuprasdamas.

Skinerio knygoje „Apmąstymai apie biheivioizmą ir visuomenę“ beveik nieko nešnekėta apie idealią asmenybę. Pagal Skinerį ją būtų galima apibūdinti, kad gerai adaptavusi asmenybė yra ta, kuri išmoksta visas reakcijas į aplinkos paskatinimus bei bausmes.

Paveldimumas yra tai, ko niekas negali pakeisti ir jis egzistuos visada, viskas įmanoma jeigu gimsti žmogumi: „..nėra nieko,kad būtų visiškai laisva nuo paveldimumo gniaužtų, nes žmogus yra biologinė rūšis. Šis faktas, nulemtas paveldimumo, yra kiekvieno žmogaus veiksmo, gebėjimo, kognityvinio akto ir t.t prielaida, tai yra visa, ką sugebėtų padaryti žmogus, įmanoma tik dėl to, kad jis yra žmonių rūšies narys.“ (115psl.)

Skineris, kaip ir daugeliu klausimų, laikosi savo nuomonės, kad ne biologija, o aplinka veikia žmogaus elgesį, biologija yra tik tai, kad žmogus kvėpuoja, virškina, dauginasi: „Procesai, per kuriuos organizmas išmoksta bėgti nuo įvairios fizinės žalos arba jos vengti, turėjo aiškią išliekamąją vertę, tačiau tame, ką vadiname civilizuota aplinka, jie tapo ne tokie svarbūs, ir gali būti pasiekta riba, kurioje jie veiks prieš išlikimą.“ (17psl.); „Organizmas, kuris elgiasi, yra organizmas, kuris kvėpuoja, virškina, junta, dauginasi ir t.t.“ (82psl.); „Mes tarsi turime tam tikrą vidinę informaciją apie savo elgesį. Gali būti, kad aplinka kuria ir kontroliuoja mūsų elgesį taip, kaip ji kuria ir kontroliuoja kitų rūšių elgesį, - tik mes tai jaučiame.“ (83psl.); „Net būdamas naudingas, stebėtas arba hipotetinis vidinis determinantas nepaaiškina elgesio, kol elgesys nebus paaiškintas savaime, o susižavėjimas vidiniu gyvenimu sumažino norą sužinoti, kokių žingsnių reikia imtis toliau.“ (89psl.)

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (2379 žodžiai)
  • Universitetas
  • Roberta
  • B. F. Skinner ir Abraham H. Maslow asmenybių teorijų palyginimas
    10 - 1 balsai (-ų)
B. F. Skinner ir Abraham H. Maslow asmenybių teorijų palyginimas. (2017 m. Lapkričio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/b-f-skinner-ir-abraham-h-maslow-asmenybiu-teoriju-palyginimas.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 18 d. 18:49
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo