B Radzevičiaus novelės „Motinos apsilankymas“ analizė


Radzevičiaus novelės „ Motinos apsilankymas “ analizė.


Bronius Radzevičius – vienas iš žymiausių xx a. antrosios pusės prozininkų. Daugelyje jo kūrinių nagrinėjama sovietmečiu nykstančio kaimo, dėl to išsivysčiusios žmogaus kultūrinės tapatybės krizės tema. Vienas iš tokių kurinių – novelė „Motinos apsilankymas“.

Žinant visą kūrinį, jau pradžioje galime matyti dvi kaimo ir miesto priešpriešas, du pasirinkimus. Pagrindinis veikėjas klaidžioja mieste nežinodamas ką pasirinkti – kavinę ar stotį. Klaidžiojimas, žinoma, reiškia neapsisprendimą. Gali būti, kad tai netgi labiau veikėjo vidinė kova, nei tai gali pasirodyti iš pirma žvilgsnio. Visame kūrinio kontekste šie du objektai įgauna simbolines reikšmes. Kavinė galėtų būti linksmybių, tik miesto žmonėms būdingo gyvenimo simbolis. Kartu ji įgauna paviršutiniškumo, laikinumo, nevertingumo, miestietiško gyvenimo blizgučio prasmę. Stotis – atvirkščiai. Tai galėtų būti kelionių, pažinimo, šiame tekste – grįžimo ten kur linksta širdis, prasmę. Šis simbolis slepia ne tokias laikinas, gyvenimo kelią nulemiančias vertybes. O tai, jog pagrindinis veikėjas negali nuspręsti kurią vietą pasirinkti, parodo, kad jam gal net nejaučiant, jo pasąmonėje kovoja mintis, kad miestas – ne jo vieta, ir tai, kad geriausias gyvenimas vis dėl to mieste, ir reikia naudotis kiekvienu jo duodamu privalumu. Tai reiškia, kad personažas yra iš anksto nieko neplanuojantis, neapsisprendžiantis, tačiau tuo laibai nesirūpinantis žmogus.

  • Lietuvių kalba Analizė
  • Microsoft Word 10 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (774 žodžiai)
  • Juste
  • B Radzevičiaus novelės „Motinos apsilankymas“ analizė
    10 - 10 balsai (-ų)
B Radzevičiaus novelės „Motinos apsilankymas“ analizė. (2016 m. Balandžio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/b-radzeviciaus-noveles-motinos-apsilankymas-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 17:32
×