Babilonas


Dievo vartai senoves babilonas. Senasis babilonas. Senoves babilonas skaidres.

Babilonas - buvęs miestas Mesopotamijoje, netoli dabartinės Chilos, į pietus nuo Bagdado. Babilono vietoje, matyt, gyventa ir priešistoriniais laikais. Čia prie didžiųjų Eufrato ir tigro upių apsigyveno, galimas daiktas, iš rytų atkeliavę šumerai.

Babilono vietoje, matyt, gyventa ir priešistoriniais laikais.

Senovėje tigro ir eufrato žemupys atrodė kitaip, nei dabar. Persų įlanka tęsėsi daug toliau į šiaurę, o tigras ir eufratas nebuvo susilieję į vieną vagą ir tekėjo lagūnom atskiromis žiotimis. Tarp jų beveik ištisai telkšojo pelkynai, ežerai. Krūmokšniuose gyveno liūtai ir leopardai, galimas daiktas, kad veisėsi ir drambliai. Smulkias žmonių bendruomenes skyrė vienas nuo kitų beveik neįveikiamos kliūtys. Šumerai daug kur pasinaudojo jau esančiomis gyvenvietėmis, bet įkūrė nemažai ir naujų. Nausėdijos gyveno miesto valstybės principu. Jų valdovai kartu buvo ir vyriausieji žyniai. Jie rūpinosi tiek religiniais, tiek politiniais ir ūkiniais valstybės reikalais. Kadangi nuolatos grėsė kylantys upių potvyniai arba sausra, pamažėle žmonės sutramdė upę. Tikriausiai jie ėmė pilti pylimus ir kasti kanalus. Ilgainiui tarpupio gyventojai sukūrė kanalų ir pylimų sistemą, kuri padėjo apsirūpinti vandeniu, nuleisti jį kada reikia ir kur reikia.

Gerai organizuota drėkinamoji žemdirbystė ir produktyvi gyvulininkystė padėjo šiems miestams valstybėms greitai sustiprėti ir įsigalėti. Ekonomiškai klestinčiuose šumerų miestuose labai išaugo kultūra, todėl daugeliu atžvilgiu jie yra žmonijos lopšys . Į trečiojo tūkstanmečio pabaigą kai kuriuose miestuose atsirado monumentalių pastatų, kuriuose buvo garbinami šumerų dievai. Ūkiniame gyvenime svarbų vaidmenį turėjo šumerų dantiraštis, pirmasis žmonijos raštas. Šumerai davė pasauliui besisukantį puodžiaus ratą, cilindrinį antspaudą.

Situacija pietiniame tarpupyje iš esmės pasikeitė, kada čia įsiveržė dideli vakarų semitų pulkai. Šumerų miestų valstybių laikai dabar jau negrįžtamai praėjo, ir šumerai išnyko iš istorijos arenos. Šalies istoriją ėmė lemti nauji valdovai ir nauji miestai. Valdžios centrais tapo maris, ašūras ir babilonas. Nesibaigiančiose tarpusavio kovose jie sprendė, kuriam vkai sumuabumas, vienos klajoklių genties šeichas, įsikūrė iki tol nežymiame mieste babilone, matyt, šis turėjo senąjį vardą babila, kurį nauji atvykėliai į savo kalbą išsivertė kaip bab ilim – dievo vartai .

Sumuabumas įkūrė dinastiją, kuriai buvo lemta iškelti babiloną į galybės viršūnę ir paversti vienu žymiausių artimųjų rytų miestu. Karalius pirmiausiai ėmėsi miesto gynybinių įtvirtinimų. Tačiau tikrasis babilono iškilimas prasidėjo valdant hamurabiui. Hamurabio dinastija babiloną ir jo provincijas valdė tris šimtmečius. 1894 – 1595 metais pr. M. E.

  • Microsoft Word 11 KB
  • 2010 m.
  • 4 puslapiai (1904 žodžiai)
  • Martyna
  • Babilonas
    10 - 3 balsai (-ų)
Babilonas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/babilonas.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 26 d. 02:40
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo