Bakterinės galvijų ligos Tuberkuliozė ir Juodligė


Įvadas. Tuberkuliozė. Kas yra tuberkuliozė? Kaip užsikrečiama tuberkulioze? Kaip nustatoma ir gydoma tuberkuliozė? Juodligė. Kas yra juodligė? Ligos sukėlėjas. Kaip užsikrečiama juodlige? Juodligės profilaktika ir gydymas. Išvados. Literatūra.


Jau daugelį amžių tokios gyvulių ligos kaip tuberkuliozė ar juodligė yra įsirašiusios į žmonijos istorija, ne tik kaip ligos naikinusios ištisas galvijų ar laukinių gyvūnų bandas, bet ir kaip ligos juodomis dėmemis paženklinusios žmoniją, kadangi tiek viena, tiek kita liga yra mirtinos ir žmonėms, tačiau dabartinė medicina jau yra gana pajėgi kovoti su šias ligas sukeliančiomis bakterijomis tiek žmogaus, tiek gyvulio atžvilgiu. Nepaisant to abi šios ligos vis dar yra pavojingai paplitusios pasaulyje, įpatingai žemo pragyvenimo lygio šalyse.

Mano darbo užduotis – surinkti ir susiteminti informaciją apie tuberkuliozės ir juodligės bakterijas. Tikslas – išsiaiskinti kaip atpažinti šias ligas, kaip jomis užsikrečia tiek gyvūnai, tiek žmonės ir kaip jos gydomos.

Juodligę sukelia stambi bakterija Bacillus anthracis. Ligos sukėlėjai – bakterijos B.anthracis priklauso Bacillus rūšiai, Bacillaceae genčiai. Bakterijos gali būti vegetacinės formos ar sudaryti sporas. Vegetacinės B.anthracis formos – stambios, nejudrios 6–10 μm ilgio ir 1–2 μm pločio gramteigiamos lazdelės sudarančios kapsulę. Bakterijos sudaro kapsules gyvūnų ar žmonių organizme arba augdamos ant terpių,turinčių natūralaus serumo. Kapsulei susidaryti reikalingas deguonis. Ji apsaugo lazdelę nuo fagocitų. B.anthracis – aerobai ir fakultatyviniai anaerobai, kurie be deguonies greitai žūva. Vegetacinės formos jautrios aukštai ir žemai temperatūrai, pH, išdžiūvimui, dezinfekcinėms medžiagoms. Be to, jos jautrios penicilinui, tetraciklino grupės antibiotikams, levomicetinui, streptomicinui, neomicinui.

1. nepramoninis, kai užsikrečiama fermose, skerdyklose, teikiant veterinarines paslaugas ir

2. pramoninis – apruošiant kaulus, kailius, odas, vilnas ir kitus gyvulinius produktus.

1.1. odos juodligė, kuriai būdingas bent vienas iš dviejų kriterijų:

1.2.1. karščiavimas arba karščiavimas su šaltkrėčiu ir bent vienas iš šių dviejų kriterijų:

1.3.1. karščiavimas arba karščiavimas su šaltkrėčiu ir bent vienas iš šių kriterijų:

3. Epidemiologiniai juodligės kriterijai (būdingas bent vienas iš trijų epidemiologinių ryšių):

Tiek tulerkulioze tiek juodlige daržniausiai yra užsikrečiama oru, tačiau tuberkulioze dažniausiai užsikrečiama oro lašeliniu būdu, tuo tarpu juodligės bakterija patekusi į ora virsta sporomis. Be paplitimo oru tiek tuberkulioze, tiek juodlige galima užsikrėsti ir kitais budais: per kuno skysčius, maistą, užkrėstus daiktus ir t.t.

Pagrindinis skirtumas tarp tuberkuliozės ir juodligės yra tas, kad tuberkuliozė turi ir uždarą formą, kai užsiklėtes žmogus ar gyvulys pas sirkdamas negali užkrėsti kitų, be to tuberkuliozė yra lėtinė liga. Tuo tarpu juodligė - ūminė liga, kurios simptomai pastebimi labai greitai. Be viso to tuberkuliozė pažeidžia tik vidaus organus, kai juodligės užkratas matomas ir ant odos, hemoraginiu odos uždegimu, dėl kurio oda pajuoduoja, iš čia ir kilęs pavadinimas “juodligė”.

Tiek juodligės, tiek tuberkuliozės nustatymo atvejais užsikrėtę gyvuliai yra įzoliuojami, kad neužkrėstų likusios bandos ar žmonių. Patalpos kuriose gyvulai buvo laikomi yra dezinfekuojamos, likę sveiki gyvuliai ir jais besirūpinę žmonės vakcinuojami.

Nagrinėjant abi šias sunkias, galima sakyti net mirtinas ligas, labiausiai baugina tai kad abi šios ligos gali būti naudojamos kaip biologinis ginklas. Abi jos plinta greitai, o suspabdyti jų plitimą ar jas gyditi yra sudėtinga.

  • Microsoft Word 38 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (3541 žodžiai)
  • Kolegija
  • Monika
  • Bakterinės galvijų ligos Tuberkuliozė ir Juodligė
    10 - 1 balsai (-ų)
Bakterinės galvijų ligos Tuberkuliozė ir Juodligė. (2017 m. Gegužės 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/bakterines-galviju-ligos-tuberkulioze-ir-juodlige.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 15 d. 04:32
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo