Baleto meistrai XX a.


Xx. ryškiausi amerikos baleto meistrai. Džeromas Robinsas Jerome Robbins , 1918. Agnes De Mil De Mille , 1909. Marta Grehem Martha Graham , 1894. Džordžas Balančinas George Balanchine , 1904. Literatūros sąrašas.


XX a. kaip ir kiekvienas amžius turi savo istorinę raidą, nuopuolius ir kilimus. Daug reikšmingų įvykių įvykusių būtent šiuo žmonijos gyvenamuoju laikotarpiu, turėjo didelę reikšmę šiuolaikiniam pasauliui. Aš norėčiau išskirti būtent šokį, tiksliau, baletą ir šio šokio žanro atlikėjus, jų iškylimą, išskirtinumą bei nuopelnus Amerikos bei viso pasaulio baletui.

Pasak S. Au (2000), XX a. pradžioje Amerikos balete atsispindėjo to meto Europos baleto būklė: „vis labiau pabrėžiant technikos virtuoziškumą ir vizualinį reginio efektą, menkos išraiškos turinys ir gelmė. Baleto scenos dažnai tapdavo didžiulių ekstravagantiškų vaidinimų dalimi. Juose buvo siekiama stulbinti publiką dekoracijų, kostiumų ir scenos efektų prabanga bei išradingumu. Šokis buvo ne daugiau kaip dekoratyvios programos tąsa- linksma, maloni, nesudėtinga“. Tačiau neilgai trukus Amerikos baleto kultūroje pradėjo formuotis naujos kryptys, kurias formavo vieni žymiausi to meto baletmeisterių: J.Robbins, A.De Mil, M.Grehem, G.Balanchine.

Tikslas – atskleisti XX a. žymiausių Amerikos baletmeisterių nuopelnus Amerikos baleto kultūrai.

Pasak V. Milvydienės (2003), Dž. Robinsas laikomas Brodvėjaus choreografu, išgarsėjusiu ir klasikinių baletų, ir „modern“ šokio kompozicijų pastatymais. Jo spektakliai pasižymėjo emocionalių išgyvenimų gelme, šokio formų originalumu. Iš pirmųjų choreografo darbų pats ryškiausias- „Jūreiviai krante“. Balete pasakojama apie tris linksmus atostogaujančius jūreivius. Pasirodęs 1944 m., jis buvo itin aktualus.

Joks choreografas taip gerai neparodė Amerikos scenos, ar buvo ištikimas ir išlaidus jos kūrybiškos energijos išraiškai, taip kaip Dž. Robinsas. Jis paaukojo didelę savo gyvenimo dalį, per kurią sukaupė daug puikaus darbo ir įdėjo jį į mūsų šokio kultūrą, kuriai, baletmeisteris, atstovavo visame pasaulyje bei demonstravo ją, be pertraukų, praėjusius 35 metus.

Kaip teigia V. Milvydienė (2003), ypač žymus Dž. Robinso darbas- „Vest Saido istorija“(1957), sukurtas kartu su džiazinės muzikos kūrėju Leonardu Bernstainu. Šis baleto, džiazo ir gyvenimo tikrovės junginys už kinoversijos bendraautorystę 1962 m. pelnė net du Kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimus- „Oskarus“. Nuo 1958 m. iki 1961 m. Dž. Robinsonas buvo trupės „Baletai- JAV“ meno vadovu. Su trupe pastatytame darbe „Judesiai“ (1959) jaučiamas dramatizmas ir ryškus teatrališkumas, kadangi veiksmas vyksta be muzikos, visiškoje tyloje.

  • Menai Referatas
  • Microsoft Word 10 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1679 žodžiai)
  • Lina
  • Baleto meistrai XX a.
    10 - 3 balsai (-ų)
Baleto meistrai XX a.. (2016 m. Balandžio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/baleto-meistrai-xx-a.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 17:54
×