Balkonų istorija


Architektūros savarankiškas darbas.


Balkonas yra neatskiriama pastato fasado dalis, todėl jo dizainas yra labai svarbus architektūrai. Bėgant metams, balkonų stiliai keitėsi, taip balkonuose atsispindi laikmečio projektavimo pokyčiai nuo konstrukcijos iki statybinių medžiagų. Tradicinis maltiečių balkonas – medinis įstiklintas balkonas išsikišęs nuo pastato sienos. Priešingai Džiuljetos balkonai (pavadintas Šekspyro pjesės herojės Džiuljetos vardu, tačiau garsusis Džuljetos balkonas Veronoje neatspindi šio balkono dizaino), kurie neturi išsikišti iš pastato fasado. Jie paprastai yra siauri ir su baliustrada tik priekyje. Lietuvoje tokie balkonai dažniau vadinami prancūziškais balkonais. Džuljetos balkonas paprastai turi dvigubas duris atsidarančias į vidų. Taip į kambarį patenka daugiau šviesos ir jis gerai vėdinasi, tačiau jie nėra laikomi tikraisiais balkonais, nes neturi platformos, ant kurios galima stovėti. Kaip ir prieš kelis šimtmečius, Džuljetos balkonai išlieka populiarūs ir dabar.

Lietuvoje 1900-1918 m. daugiabučių planinėje struktūroje balkonas dažai būdavo šalia virtuvės. Balkone buvo atšaldomi maisto produktai, laikomi ūkiniai produktai. Tai svarbi utilitarinė zona. Tarpukario Lietuvos daugiabučiuose balkonas dar naudojamas produktams vėsinti, tačiau, kai atsiranda šaldytuvai (po penktojo dešimtmečio), balkonas tampa prabangos elementu, kuris yra projektuojamas šalia gyvenamųjų kambarių – svetainės arba miegamojo. Balkonas tampa kambarių tęsiniu, taip kuriamas ryšys tarp patalpos ir išorės.

Sovietmečiu žmonės kėlėsi iš kaimo į miestą, todėl galima pastebėti tam tikrus kaimiškus gyvenimo įpročius – žmonės ruošia maisto atsargas žiemai, augina gyvūnus, siuva drabužius, mezga ir t.t., taigi balkonas, esantis prie gyvenamųjų kambarių, vis dar naudojamas kaip maisto sandėliukas.

Po 1990 m. balkonų tendencijos labai ryškiai nekinta, tik juos tapo įprasta įstiklinti. Tokį bruožą galima priskirti lietuviškų daugiabučių tradicijai, nes Vakarų Europoje retas stiklina balkoną. Galima teigti, kad balkonai stiklinami dėl Lietuvos klimato bei tendencijos balkono patalpą naudoti kaip sandėliuką. Dabar balkonai yra vis labiau vertinami, todėl dažnai projektuojami didesni negu anksčiau.

Balkonų istorija. (2016 m. Rugpjūčio 25 d.). http://www.mokslobaze.lt/balkonu-istorija.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 23 d. 21:57