Balso klosčių ir gerklų ligos


Įvadas. Gerklų anatomija. Balso aparatas. Balsas. Balso sutrikimai. Balso klosčių ir gerklų ligos. Užkimimas. Balso klosčių uždegimas. Gerklų polipai. Balso klosčių mazgeliai. Laringitas. Gerklų gėrybiniai augliai. Gerklų vėžys. Išvados. Literatūra.


Džiugias ar liūdnas mintis bei jausmus žmogus paprastai išreiškia kalba, o kalbėti galima balso pagalba. Kasdien gatvėse skuba kleganti žmonių minia, garsiai reiškianti savo jausmus, o garsai kyla tam tikrame organe – gerklose. Taigi balsas tai garsas, kurį skleidžia žmogus, naudodamas gerklose esančias balso klostes. Balso klostės, prisidedant liežuviui, dantims, lūpoms ir kitiems organams, gali sukurti daug įvairių skirtingų garsų.

Gražus balsas reikalingas kiekvienam, tačiau dauguma žmonių sugadina savo balsą, dažniausiai dėl to, kad netinkamai naudoja balsą ir nemoka jo saugoti. Garsų susidarymo mechanizmas yra labai sudėtingas ir labai trapus, todėl jį reikia puoselėti. Įvairūs žalingi įpročiai, įtampa, nuovargis, didelis kalbinis krūvis, netaisyklinga balso fonacija, peršalimo ligos ar net užterštas oras gali pakenkti balsui, to pasekoje atsiranda įvairiausių balso sutrikimų.

Pirmosios grupės balso sutrikimus lemia įvairūs anatominiai balso aparato pokyčiai, infekcinės ligos, gerklų traumos, parezės ir paralyžiai, neurologinės ligos ir kt. Antrosios grupės sutrikimų priežastys dažniausiai yra psichiniai veiksniai, mėgdžiojimas, blogas įprotis, isterija.

Padarykite apšilimo pratimus balsui prieš pradėdami ilgas kalbas.

Polipai būna tik ant balso klosčių, dažniausiai vyrams. Polipams atsirasti labai svarbus balso pertempimas, nes traumuojama balso klosčių gleivinė ir pažeidžiama kraujagyslių siena. Šį teiginį patvirtina tai, jog polipai susidaro labiausiai mechaniškai dirginamose balso klosčių vietose. Dėl padidėjusio balsinio krūvio balso klostėms ir kartu veikiant kitiems nepalankiems faktoriams (netaisyklinga fonacija, dulkės, dūmai ir kt.) išsiplėčia balso klosčių kraujagyslės, to pasekoje susidaro gerklų polipai. Asmenys, kuriems yra balso klostės polipas, dažniausiai skundžiasi užkimimu, kurio laispnis priklauso nuo polipo dydžio.

Balso klosčių mazgeliai būna neretai, dažniau moterims. Mazgeliai gana dažnai pasitaiko žmonėms, kurių profesija yra susijusi su intensyviu balso vartojimu, taip pat svarbi ir ilgai trunkanti emocinė įtampa. Jei mėgstama nuolat kalbėti itin garsiai ir pakeltu tonu, rėkaujama, balso klostėse atsiranda balso klosčių mazgelių, dar vadinamų rėksnių mazgeliais. Iš pradžių ant balso klosčių atsiranda mažyčių pūslelių, kurios, neleidus balsui pailsėti, kietėja ir standėja. Tuomet darosi sunku kalbėti, pradeda perštėti gerklę, norisi atsikosėti, vargina nuolatinis ir užkimimas. Ramiai kalbantiems žmonėms mazgelių neatsiranda.

Sausas kosulys, drėgnas kosulys, užkimęs balsas, svetimkūnio jausmas gerklėje, dusulys, karščiavimas, kaklo skausmas, skausmas ryjant, kvėpavimo diskomfortas.

Apibendrinant, galima teigti, kad balso susidarymo mechanizmas yra labai sudėtingas, jo organai ir sistemos balsui kurti yra glaudžiai susiję. Pagrindinis balso susidarymo organas yra gerklos, kuriose yra balso klostės. Tarp balso klosčių yra plyšys, kalbant ar dainuojant, balso klostės susiglaudžia, o iškvėpiamas oras virpina jas ir taip susidaro balsas, kuris gali būti minkšto, kieto ar duslaus prado. Balsas yra kiekvieno žmogaus individuali savybė, kuris gali būti skirtingo aukštumo, stiprumo, tembro ir diapazono. Balsui gali pakenkti įvairūs veiksniai: peršalimo ligos ir didelis kalbinis krūvis sergant jomis, intensyvus ir netaisyklingas naudojimasis balsu, balso rėžimo ir higienos nepaisymas, balso lavinimo stoka, žalingi įpročiai, stresas, nepalankios gyvenimo sąlygos, įvairūs neigiami aplinkos veiksniai ir daugelis kitų dalykų, todėl balsą reikia mokėti tausoti.

  • Microsoft Word 129 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (2722 žodžiai)
  • Kolegija
  • Dovile
  • Balso klosčių ir gerklų ligos
    10 - 8 balsai (-ų)
Balso klosčių ir gerklų ligos. (2016 m. Balandžio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/balso-klosciu-ir-gerklu-ligos.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 07:05
×