Baltijos jūra (2)


Baltijos jūra. Vanduo. Baltijos jūros klimatas. Šilumos balansas. Baltija yra palyginti jauna šelfinė atlanto jūra. Jos pradžia laikoma maždaug prieš. Tūkst. Metų baltijos dubumoje ledynams tirpstant susiformavęs gėlo vandens ežeras, pavadintas baltijos ledyniniu ežeru. Jo vandens lygis keletą kartų kilo, susijungdamas su vandenynu ir tapdamas sūria jūra, arba slūgo.

Yra keliasdešimt tūkstančių salų, tarp kurių didžiausios yra Riugeno, Bornholmo, Gotlando, Sarema, Elando salos. Pati didžiausia sala yra Zelandija (7016 km2), kurioje įsikūrusi Danijos sostinė Kopenhaga.

Vidutinis Pasaulinio vandenyno druskingumas sudaro 35 promiles. Dėl silpnos vandens apykaitos su Atlanto vandenynu ir didelio upių nuotėkio vanduo Baltijos jūroje labai nugėlintas. Vandens druskingumas varijuoja nuo 25 ‰ (promilių) Danijos sąsiauriuose iki 0 ‰ upių žiotyse, o  vidutinis druskingumas siekia apie 7‰ (tiek pat ir prie Lietuvos krantų). Aukščiausia banga buvo užfiksuota Šiaurinėje Baltijos dalyje prie Švedijos krantų. Jos aukštis sudarė apie 12 metrų. Prie Lietuvos krantų didžiausios bangos aukštis sudarė 5 metrus. Tai buvo užfiksuota 1972 metų spalio mėnesį prie Klaipėdos. Biologinė įvairovė Baltijos jūroje yra maža dėl to, kad daugeliui jūrinių rūšių vanduo yra per daug nugėlintas, o gėlavandenėms rūšims per sūrus. Į Baltijos jūrą įteka virš 250 upių. Didžiausia įtekanti upė yra Neva, kuri per metus atneša 83,5 km3 vandens. Nemunas pagal atnešamą vandens kiekį užima 4-ąją vietą (20,8 km3).

BALTIJOS JŪROS KLIMATASKlimatas - tai daugiametis oro režimas, kurį nulemia vietovės geografinė padėtis, aukštis virš jūros lygio, atstumas nuo vandenyno, vietovės reljefas ir jos paklotė, saulės radiacijos kiekis ir kt. faktoriai. Neįprastos klimatinės sąlygos tiesiogiai įtakoja ir žmogų, ir gamtinę aplinką. Šių sąlygų nukrypimas iki ekstremalių neigiamai veikia žmonių sveikatą ir gyvybines funkcijas.

  • MS PowerPoint 7059 KB
  • 2016 m.
  • 23 puslapiai (1839 žodžiai)
  • Vita
  • Baltijos jūra (2)
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Baltijos jūra (2). (2011 m. Gegužės 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/baltijos-jura-2.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 23 d. 05:33
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo