Baltijos jūros krantai


Baltijos jūros krantai. Baltijos jūros krantai labai įvairūs – nuo lygaus paviršiaus iki didelių ir mažų įkanų. Kodėl krantai tokie nevienodi?? Krantų nelygumus lemia įvairios priežastys. Jūros bangos. Statūs krantai formuojasi. Šioje vietoje (tarp Girulių ir Karklės) vėjas senia supustė apie metrų aukščio kopą. Jūra perneša ir klosto uolienas. Lietuvos pajūryje vakarų vėjo sukletos bangos į krantą juda įkypai ir užlieja paplūdimį. Su paplūdimį užliejančia banga zigzagais juda ir smėlis. Priekrantės srovės nešamas smėlis ypač sparčiai kaupiasi tie kranto nelygumais. Jūros krantams nemažos įtakos turi vėjas. Pavojus Lietuvos krantams. Mokslininkai prognozuoja, kad ateityje Lietuvos pajūryje krantai smarkiai susiaurės. Paplūdimių išsaugojimo galimybės. Norint išsaugoti mūsų. Siūloma į paplūdimius papildomai pilti smėlį iškastą iš Klaipėdos uosto.

Krantų nelygumus lemia įvairios priežastys: 1. Jūros bangų ardymas 2. vėjas 3. žemės plutos judesiai 4. kranto uolienų sudėtis 5. kranto linijos kryptis.

Statūs krantai formuojasi ten, kur bangos ardo kalnų ar kalvų šlaitus. Ardomoji vandens veikla vadinami ABRAZIJA, todėl jūros bangų suformuoti krantai vadinami ABRAZINIAIS. Lietuvos pajūryje tokia atkarpa yra nedidelė – tarp Girulių ir Karklės, ji vadinama Olando kepure.

Šioje vietoje (tarp Girulių ir Karklės) vėjas senia supustė apie metrų aukščio kopą. Ramiu oru jūros bangos jos nepasiekia, tačiau audros metu, kada bangų aukštis būna metrai ir daugiau, jos trankosi į Olando kepurės skardį ir jį ardo. Po kurio laiko uolienos ir šimtamečiai medžiai nukrinta į apačią, todėl skardis po truputį traukiasi į sausumą. Smulkiasnes uolienų dalis – smėlį, moli, žvirgždą bangos nusineša atgal į jūrą.

Jūros krantams nemažos įtakos turi vėjas. Jis sukelia bangas ir perneša smėlį. Vėjas pusto pradžiūvusias smiltis ir suklosto paplūdimio kopagūbrį. Natūralus jo aukštis turėtų būti vos keli metrai, tačiau daugelyje vietų jis “užaugintas” žmonių ir siekia iki 15 metrų.

  • Geografija Skaidrės
  • MS PowerPoint 32 KB
  • 2014 m.
  • 13 puslapių (506 žodžiai)
  • Robertas
  • Baltijos jūros krantai
    10 - 7 balsai (-ų)
Baltijos jūros krantai. (2014 m. Gruodžio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/baltijos-juros-krantai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 00:25
×