Baltijos šalių investicinio patrauklumo ir tiesioginių užsienio investicijų tiesinės priklausomybės kai kuriems ekonominiams rodikliams analizė


Įvadas. Tiriamoji dalis. Tiesioginės užsienio investicijos ir bendrasis vidaus produktas. Tiesioginės užsienio investicijos ir eksportas. Vidutinis atlyginimas ir tiesioginės užsienio investicijos. Verslo sąlygų palankumas Baltijos šalyse. Kriterijų analizė. Išvados. Šaltiniai ir literatūra.


Pasaulinėje rinkoje svarbią vietą užima tarptautiniai šalių ryšiai. Manoma, kad vienas iš šalies ekonominio augimo pagrindų yra užsienio investicijos, nes jų dėka:

Sukuriamos naujos darbo vietos. Kartais pasitaiko atvejų, kai užsienio bendrovės pradėdamos veiklą sumažina darbuotojų skaičių, bet vėliau plečiasi ir jį net padidina.

Įdiegiamos modernesnės technologijos. Bendrovės, kuriose reguliariai įdiegiamos naujausios technologijos, išlieka stabilesnės pasaulinėje rinkoje. Kuo įmonė bus pažangesnė ir greičiau vystysis, tuo didesnė tikimybė , kad ji patirs pasisekimą.

Eksporto plėtra. Tiesioginės užsienio investicijos kartu su užsienio kapitalu perduoda ir tarptautinius verslo ryšius, kurie yra naudingi visai šaliai ir jos ekonomikai. Be to, užsienio investuotojai labiau suinteresuoti eksportuoti produkciją į kitas šalis.

Bet yra ir kita nuomonė, teigianti, kad dėl didelio užsienio investicijų antplūdžio šalis pirmaisiais metais patiria ekonominį augimą, tačiau bėgant laikui kapitalas pradeda plaukti iš šalies. Didžiausią dalį tiesioginių investicijų pritraukia strateginės infrastruktūros įmonės ir į eksportą orientuotos bendrovės. Kai pasiekiamas pelnas, uždirbti pinigai pervedami į įmones pradininkes. Taigi staiga padididėjus užsienio investicijoms tokios šalys pajaučia ekonominį sprogimą, o joms sumažėjus, jaučiamas ekonominis sąstingis.

Šiame darbe nagrinėjama vieno iš tarptautinio bendradarbiavimo veiksnių – valstybių gaunamų tiesioginių užsienio investicijų – įtaka Baltijos šalių bendrajam vidaus produktui, eksportui ir vidutiniam darbo atlyginimui (žr. 3 priedą). Taip pat analizuojamas Baltijos šalių patrauklumas užsienio investuotojams vertinant verslo plėtros sudėtingumo lygį.

Tyrimo metu hipotezės formuluojamos remiantis prielaidomis, gautomis analizuojant surinktus duomenis bei jų grafikus.

Tyrimo analizė atliekama tikrinant atitinkamų rodiklių tiesinę priklausomybę bei jos statistinį reikšmingumą, kai reiškmingumo lygmuo pasirenkamas α=0.1.

Ekonomikos raidai šalyje įvertinti dažniausiai naudojamas bendrojo vidaus produkto rodiklis. Kaip žinome, tiesioginės užsienio investicijos daro didelę įtaką ekonomikos plėtrai. Tiesioginės užsienio investicijos sukuria naujas darbo vietas, nes skatina naujų įmonių kurimąsi. Taip pat paskatina įdiegti naujas technologijas, suteikia naujų valdymo žinių, kurios padeda plėtoti industrinę veiklą. Kaip teigia konsultacijų bendrovė EY ( Ernst & Young), Baltijos šalių regione vien 2012 metais tiesioginės užsienio investicijos sukūrė 2450 darbo vietų.

Kaip matome, Lietuvos bendrasis vidaus produktas sparčiai augo iki 2008 metų, po to įvyksta staigus kritimas (žr. 1 paveikslą). Šį reiškinį sukėlė įvykusi pasaulinė finansų ir ekonomikos krizė. Vartotojus skurdino išaugusios naftos bei maisto produktų kainos, ženkliai padidėjo bedarbystė. Nuo 2008 metų iki 2010 metų bedarbių skaičius padidėjo net 167.4 tūkstančio. Apie 4 tūkstančių Lietuvos įmonių bankrutavo arba buvo privertos nutraukti veiklą. Nuo 2008 iki 2010 metų valdžios sektoriaus skola pasiekė 36 mlrd. litų. Finansų rinkose buvo skolinamasi labai aukšomis palūkanomis.

Nuo 2010 metų šalies bendrasis vidaus produktas pradėjo kilti. Tačiau staigaus kilimo nebuvo, nes šaliai reikėjo atsigauti nuo patirtos krizės. Lyginant 2010 metus su 2011 metais, BVP padidėjo, kaip praneša Lietuvos statistikos departamentas, 5.8%.

Stebime Latvijos ir Estijos tiesioginių investicijų bei bendrojo vidaus produkto raidą (žr. 2 ir 3 paveikslus). Kaip matome, Latvijoje ir Estijoje TUI bei BVP augimas iki 2008 metų yra panašus. Po to sekė krizė ir, kaip matome, abi šalys taip pat nuo jos nukentėjo.

  • Microsoft Word 492 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 22 puslapiai (3016 žodžiai)
  • Universitetas
  • Monika
  • Baltijos šalių investicinio patrauklumo ir tiesioginių užsienio investicijų tiesinės priklausomybės kai kuriems ekonominiams rodikliams analizė
    10 - 3 balsai (-ų)
Baltijos šalių investicinio patrauklumo ir tiesioginių užsienio investicijų tiesinės priklausomybės kai kuriems ekonominiams rodikliams analizė. (2016 m. Gruodžio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/baltijos-saliu-investicinio-patrauklumo-ir-tiesioginiu-uzsienio-investiciju-tiesines-priklausomybes-kai-kuriems-ekonominiams-rodikliams-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 13:56
×