Baltų filologijos įvado pristatymas Etnonimai lietuviai, leičiai


Etnonimai lietuviai, leičiai paminėjimai šaltiniuose, kilmė ir etninė priklausomybė. Istorijos žinios. Vardas. Pirmąkart Lietuvos vardas paminėtas vadinamuosiuose Kvedlinburgo analuose. Štai vokiečių ordino XIV–XV a. Didžiausios anuo metu lietuvių gyvenamų žemių sritys. Vokiečių šaltiniuose žemaičiai pirmiausia paminėti. Tiek aukštaičių, tiek žemaičių vardai tais laikais reiškė ką kitą. Lietuvos vardo kilmė pradėta aiškinti jau gana seniai. Pastaruoju metu patikimiausia laikoma hipotezė. Pagal Neries intaką.


Didžiausios anuo metu lietuvių gyvenamų žemių sritys, buvo Aukštaičių ir Žemaičių žemės. Į istorijos šaltinius ankščiau pateko Žemaičių vardas. Pirmiausia randamas rusų šaltiniuose – kalbant apie Lietuvos kunigaikščių sutartį su Volyne, paminėti Žemaičių kunigaikščiai Erdvilas ir Vykintas. Pagal Volynės metraštį, tai buvo 1215m., o pagal Ipatijaus – 1219m. Volynės metraštyje nurodyta, kad 1263m. Treniota pradėjo valdyti visoje Lietuvos žemėje ir Žemaičiuose.

Tiek aukštaičių, tiek žemaičių vardai tais laikais reiškė ką kitą, negu dabar – taip buvo vadinamos ne lietuvių kalbos tarmės, bet Lietuvos valstybės dalys: Aukštaičiai – rytinė Lietuvos dalis už Nevėžio ir Nemuno; Žemaičiai – Lietuvos dalis į vakarus nuo Nevėžio, užėmusi vidurio Lietuvos žemumą. Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas 1420m. Kovo 11d. Laiške Vokietijos imperatoriui Zigmantui nurodė, kad Žemaičių žemė ,,yra ta pati Lietuva, nes viena kalba ir tie patys žmonės.”.

Lietuvos vardo kilmė pradėta aiškinti jau gana seniai. Ją aiškinant, prišnekėta ir visokių fantastiškų dalykų. Pvz., vieni lietuvius ir jų vardą kildino iš alanų, kiti laikė jį iškraipytu Italijos pavadinimu, dar kiti šį vardą siejo su airišku pavadinimu Letha ,,vakarinė Galijos dalis Atlanto pakrantėje”, taip pat su lo.

  • MS PowerPoint 47 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (504 žodžiai)
  • Universitetas
  • Erika
  • Baltų filologijos įvado pristatymas Etnonimai lietuviai, leičiai
    10 - 1 balsai (-ų)
Baltų filologijos įvado pristatymas Etnonimai lietuviai, leičiai. (2016 m. Gegužės 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/baltu-filologijos-ivado-pristatymas-etnonimai-lietuviai-leiciai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 12:03
×