Baltų kalbų raida


Įvadas. Baltų kalbos. Vakarų Baltų kalbos. Prūsų kalba. Jotvingių kalba. Kuršių kalba. Rytų Baltų kalbos. Lietuvių ir latvių kalbos. Žiemgalių kalba. Sėlių kalba. Išvados. Literatūros šaltiniai.


Kalba turi daug paskirčių žmogaus gyvenime, kalba taip pat turi daug funkcijų, pavyzdžiui, komunikacinę, ekspresinę, gnoseologinę, estetinę bei šviečiamąją funkcijas. Žmonės kalbą dažniausiai naudoja tarpusavio komunikacijos tikslais. Nėra tiksliai žinoma, kada atsirado kalba, tačiau egzistuoja daug teorijų apie jos atsiradimą. Religinė kalbos atsiradimo teorija teigia, jog kalbą, kaip komunikacijos priemonę, žmonėms padovanojo religinė persona – Dievas. Taip pat yra iškelta hipotezė, jog kalba atsirado iš žmogaus noro pamėgdžioti savo aplinkos garsus. Taip teigė ir Senovės Graikijos filosofai Demokritas ir Platonas. Ši teorija buvo populiari ir XIXa kalbos moksle. Ši teorija yra pagrįsta onomatopėjomis – garsų mėgdžiojimu kalboje.

Pasaulio kalbos yra skirstomos į kalbų šeimas. Kalbų šeimos yra genetiškai susijusių, t.y. iš vienos prokalbės kilusios kalbos. Pasaulyje yra 6909 šnekamųjų kalbų. Kalbančiųjų tomis kalbomis skaičius labai skiriasi – nuo kinų kalbos, kurią vartoja virš milijardo žmonių ir nykstančių kalbų, kuriomis šneka vos keletas žmonių. Paprastai kalba yra tam tikros vienos tautos kalba, tačiau yra tokių kalbų, kurias vartoja daugiau negu viena tauta ar net kelios valstybės. Daugelį šnekamųjų kalbų (taip pat ir dirbtinių kalbų) galima priskirti tam tikrai kalbų šeimai bei grupėms. Į kalbų šeimas jos yra skirstomos pagal jų giminiškumą - į vieną šeimą patenka iš vienos prokalbės išsivysčiusios kalbos.

Viena plačiausiai vartojamų kalbų šeimų yra indoeuropiečių kalbų šeima. Jai priklauso ir mūsų gimtoji lietuvių kalba.

Baltų kalbomis dažniausiai yra kalbama rytų Europoje. Baltų kalbos sudaro atskirą indoeuropiečių kalbų grupę. Baltų kalba išsiskiria savo archajiškumu, todėl yra plačiai tyrinėjama daugelyje pasaulio mokslo centrų. Ją sudaro gyvosios – lietuvių ir latvių kalbos, bei mirusios – prūsų, jotvingių, kuršių, žiemgalių bei sėlių kalbos. Lietuvių ir latvių kalbomis šiuo metu kalba apie 4.7 milijono žmonių (daugiausia Lietuvos bei Latvijos teritorijose). Visos kitos baltų kalbos, išskyrus prūsų, nepaliko jokių rašto paminklų, todėl apie jas ir jomis kalbėjusių žmonių skaičių, todėl apie jas žinoma nedaug.

  • Filologija Referatas
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1819 žodžiai)
  • Universitetas
  • Inga
  • Baltų kalbų raida
    10 - 8 balsai (-ų)
Baltų kalbų raida. (2016 m. Birželio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/baltu-kalbu-raida.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 12:31
×