Baltymų apykaitos tyrimai


Kreatininas šlapime. Kanalėlių reabsorbcija. CRB koncentracijos įvertinimas. CRB kiekis mg/. A. Bakterinė infekcija. B. Virusinė infekcija. C. Neinf. uždegim. ligos. D. Nekrozė. E. Nėštumas. C5b. Ciinh 0-2 k. Haptoglobinas. Transferinas. Įvairūs. Fibronektinas.


Kraujo plazmos baltymai 64-83 g/l. Gaminasi kepenyse - albuminai ir fibrinogenas. α-globulinai 70-90% gaminasi kepenyse; β-globulinai 50% gaminasi plazminėse ląstelėse. Plazminės ląstelės tai β-limfocitas, susidūręs su infekcija ir sudaro atminties ląsteles bei plazmines ląsteles. Plazminės ląstelės gamina imunoglobulinus (antikūnus, γ-globulinus).

Prealbuminas – dalyvauja tiroksino surišime ir pernešime, retinolio transporte.

Albuminas – dalyvauja osmotinio slėgio reguliavime, transportuoja vaistus ir toksines medžiagas, yra amino rūgščių rezervas, suriša sunkiuosius metalus, toksinius anijonus, veikia kaip antioksidantas.

Metodo principas: vario jonai šarminėje aplinkoje jungiasi su baltymo peptidinėmis jungtimis ir susidaro kompleksinis junginys proporcingas baltymo kiekiui kraujo serume. 4 azoto atomai jungiasi su 1 vario jonu.

Reakcijai trukdo: hemolizė (didina baltymo koncentraciją), hiperbilirubinemija (mažina baltymo koncentraciją), lipemija dėl padidėjusio trigliceridų kiekio (didina baltymo koncentraciją).

Baltymų koncentracijos pakitimai gali būti absoliutūs ir reliatyvūs, priklausantys nuo kraujo plazmos kiekio. Hidremija - skysčių susilaikymas organizme sukelia reliatyvią hipoproteinemiją. Hematokrito vertė rodo kraujo forminių elementų tūrių santykį.

Baltvmo koncentracijos punktate santykis su baltymo koncentracija to paties ligonio serume ir LCH aktyvumo punktate santykis su LDH aktyvumu to paties ligonio serume.

Šis santykis patogus tuo, kad galima atmesti paprastą rodiklio padidėjimo faktą individualiam ligoniui. Punktato baltymas gali didėti tik todėl, kad konkrečiam ligoniui baltymo koncentracija didėja serume (mielominė liga, kardiovaskuliarinės sistemos nepakankamumas). Tokiais atvejais punktato baltymo koncentracija gali neproporcingai didėti dėl procesų, nesusijusių su uždegimu. Lygiai taip pat ir LDH aktyvumo didėjimas gali nurodyt, kad tiriamoji medžiaga yra eksudatas, nes neproporcingai didelis LDH aktyvumas gali būti randamas kraujyje dėl kitų ligų. Todėl santykio nustatymas leidžia tiksliau įvertinti punkatato pobūdį.

daugiau nei 300 g/l - eksudatas.

Baltymo koncentracijos punktate santykis su jo koncentracija serume;

daugiau nei 0,5 – eksudatas

Papildomai dar nustatoma baltymo koncentracija kraujo serume.

Elektroforezė priklauso nuo: molekulių dydžio, elektrinio lauko stiprumo, temperatūros ir nuo terpės, kurioje vyksta elektroforezė. (judri terpė - EFG skystyje, zoninė EFG - kietas nešėjas)

Įvertinant proteinogramą gali būti aptinkama įvairių pikų netipinėje vietoje. Pats didžiausias - tai M gradientas. Jis rodo, kad organizme sintezuojamas patologinis paraproteinas.

Paraproteinemijos - kokybinis baltymų pakitimas. Atlikus elektroforezę randama netipinį jų išsidėstymą. 1940 m. pirmas paraproteinus aptiko Apitzas. Jie būna γ - frakcijoje ir juos gamina plazmomielominės ląstelės. Jie randami sergant mielomine liga, Valdenštremo makroglobulinemija. Sveiko žmogaus organizme yra ląstelių, kurios susijungia į klonus ir sintetina kitokius baltymus ar jų fragmentus. Normaliai jų yra labai nedaug ir neaptinkame. Paveikus ląsteles cheminėmis medžiagomis, spinduliais ar kitais faktoriais, ląstelės išsigimsta ir gamina daug paraproteinų.

Kreatininas - vienas iš svarbiausių glomerulų filtracijos ir inkstų funkcijos rodiklių. Sutrikus filtracinei inkstų funkcijai, kreatinino koncentracija serume didėja. Kreatininas susidaro raumenyse ir patekęs į kraują filtruojasi inkstų glomeruluose. Kanalėliuose kreatinino reabsorbcija nevyksta, todėl šis rodiklis beveik išimtinai atspindi glomerulinės filtracijos greitį. Kreatinino koncentracija sveiko žmogaus serume yra gana pastovus dydis, nes jo išskyrimo inkstuose greitis svyruoja tik 10-15%, o sintezė proporcinga raumenų masei. Kreatinino filtracija priklauso nuo funkcionuojančių glomerulų kiekio. Jeigu funkciškai aktyvių glomerulų kiekis sumažėja, tada kreatinino koncentracija serume didėja. Senstant glomerulų filtracija ir raumenų masė mažėja maždaug proporcingai, todėl kreatinino koncentracija serume išlieka nepakitusi. Glomerulinės filtracijos greičiui esant mažiau nei 50% kreatinino koncentracija serume vis dar lieka nepakitusi. Tai neleidžia anksti atpažinti patologinių glomerulinės filtracijos pokyčių. Pagrindinės kreatinino nustatymo indikacijos yra įvertinti glomerulinę filtraciją, funkciškai aktyvių glomerulų kiekį ir inkstų ligos sunkumo laipsnį.

  • Medicina Konspektas
  • Microsoft Word 1124 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3418 žodžiai)
  • Urtė
  • Baltymų apykaitos tyrimai
    10 - 2 balsai (-ų)
Baltymų apykaitos tyrimai. (2016 m. Kovo 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/baltymu-apykaitos-tyrimai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 03:24
×