Baltymų biologinės funkcijos


Baltymai. biologinės funkcijos. reikšmė ligų profilaktikai. Baltymai. Baltymų funkcijos. Baltymų norma. Biologiškai vertingesni baltymai. Baltymų šaltiniai. Baltymų trūkumas. Baltymų perteklius. Baltymų milteliai didina inkstų ligų riziką. Celiakija – baltymo glitimo sukelta liga.


Žmogaus organizmą sudaro baltymai; Jie įeina į visų audinių sudėtį; Yra būtini žmogaus gyvybei palaikyti; Organizmo gyvybinei veiklai per parą su maistu reikia gauti vidutiniškai 70-80 g baltymų;.

Mokslininkai pagrįsta laiko baltymų normą suaugusiems – 100-120 g per parą. Kalbant apie baltymų normą, nereikėtų užmiršti žmogaus amžiaus, kūno svorio, mitybos įpročių, klimato sąlygų ir fizinio darbo. Vaikai turi suvartoti daugiau baltymų negu suaugusieji.

Nustatyta, kad gyvulinės kilmės baltymai yra biologiškai vertingesni nei augalinės. Iš 100 g mėsos, kiaušinių, žuvies, pieno baltymų organizme susidaro maždaug 100 % baltymų, o iš ryžių baltymų – 85 % , bulvių – 72 % , žirnių – 48 % organizmo baltymų.

Visaverčių baltymų šaltiniai – gyvulinės kilmės baltymai, kurių yra gyvūnų mėsoje, žuvyje ir paukštienoje.

Geri baltymų šaltiniai yra: pienas ir jo gaminiai, kiaušiniai. Pienas yra produktas, kurį pati gamta skyrė jauniems organizmams, kad jie augtų ir vystytųsi. Todėl tai yra būtinas baltymų šaltinis kūdikiams, vyresnio amžiaus vaikams, pagyvenusiems žmonėms.

Trūkstant baltymų mažiau pašalinama ir taip palaikoma azoto pusiausvyra. Baltyminio badavimo metu pirmiausiu baltymų sumažėja tuose organuose, kurių apykaita yra intensyviausia: kepenyse, žarnų gleivinėje. Vėliau pradeda mažėti raumenyse ir odoje.

Nesuvirškinti bei neįsiurbti baltymai storojoje žarnoje pūva.

  • MS PowerPoint 1523 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (688 žodžiai)
  • Kolegija
  • Paulius
  • Baltymų biologinės funkcijos
    10 - 2 balsai (-ų)
Baltymų biologinės funkcijos. (2019 m. Vasario 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/baltymu-biologines-funkcijos.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 12 d. 14:52
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo