Baltymų reikšmė organizmams


Tikslas. Uždaviniai. Įvadas. Baltymų reikšmė. Pagrindinės baltymų funkcijos. Esant baltymų trūkumui. Baltymų savybės. Baltymų kiekis maiste. Kai kurių produktų baltymų įsisavinimas. Biologinė baltymų vertė. Augalų baltymai. Baltymų atpažinimo eksperimentai. Bandymas su žirniais. Išvados. Literatūros sąrašas.


Baltymų daugiausia yra citoplazmoje, mažiausiai – plastidėse. Baltymai yra naudojami ląstelių statybai. Be atsarginių, augaluose yra ir konstrukcinių baltymų, kurie įeina į citoplazmos, jos organoidų ir fermentų sudėtį. Šitie baltymai sudaro sudėtingus junginius su angliavandeniais (gliukoproteidus), nukleido rūgštimis (nukleoproteidus), riebalinėmis medžiagomis (lipoproteidus). Sudėtingiems konstituciniams baltymams susidaryti svarbus vanduo, kuris kartu su jais įeina į citoplazmos sudėtį. Todėl dabar dažnai sakoma, kad vanduo yra gyvybės matrica, t. y. kartu su baltymais sudaro citoplazmos statybos pagrindą. Baltymai yra pagrindinis kiekvieno organizmo gyvybės substratas ir sudaro didžiausią branduolio, citoplazmos, jos organoidų, membranų, o sausųjų medžiagų dalį. Baltymų yra jaunuose ląstelių sienelėse, iš jų sudaryti visi fermentai. Kai kurie baltymai veikia kaip apsauginės medžiagos nuo patogeninių mikroorganizmų ir jų gaminamų produktų, kiti-kaip hormonai. Baltymai perneša medžiagas per membranas, išnešioja deguonį organizme ir atlieka daug kitų funkcijų. Lapuose pasigaminę baltymai po hidrolizės iki aminorūgščių ir amidų (asparagino ir gliutamino) patenka į sėklas, o sėklose vėl sintezuojasi ir atsideda aleurono grūdelių pavidalu. Aleurono grūdeliais užpildytos ląstelės prigludusios prie sėklos luobelės. Aleurono grūdeliai-tai išdžiūvusios vakuolės. Ląstelės sultyse baltyminės medžiagos, vakuolėms išdžiūvus ,virsta nedidelių gumulėlių pavidalo kietais grūdeliais (pavyzdžiui, varpiniuose) arba sudaro savotiškos struktūros kūnelius. Turinčiuose didelį riebalų kiekį, ricinžolėse sėklų aleurono grūdeliai, be baltymų kristalų, turi rutuliškus intarpus- globoidus, kuriuose yra organinių ir mineralinių medžiagų. Ankštinių sėklose aleurono grūdeliai nesudaro sluoksnio, bet atsideda kartu su riebalų lašeliais.

- Norėdamos sužinoti specialisto nuomone apie baltymų reikšmė organizmas apklausėme tris asmenis. Apklausėme gydytoja Dalią Mažeikienę, ūkininką Žydrūną Budrikį ir veterinarijos gydytoja. Į mūsų pateiktus klausimus jie atsakė štai taip.

- Baltymų trūkumo požymiai organizme yra nuovargis, silpnumas, bloga nuotaika, prasta savijauta, kai norisi kažko saldaus.

- Trūkstant baltymų organizme, dažniau sergama, blogėja nuotaika, gali išsivystyti depresija, gali pradėti slinkti plaukai, lūžinėti nagai.

- Daugiausia baltymų yra vištienoje, graikiškame jogurte, žuvyje, riešutuose, varškėje, kiaušiniuose, žirniuose, ryžiuose.

-Kokie požymiai rodo jog mūsų organizme baltymų yra per daug?

- Organizmas pradeda kaupti toksinus ir šalinti vitaminus, retėja kaulai nuo kurių gali išsivystyti osteoporozė.

Pupelės - vienas pigiausių ir universaliausių produktų yra ir puikus baltymų šaltinis. Tiesa reiktų jų nepadauginti, nes šis produktas – dažna žarnyno pūtimo priežastis. Graikiškas jogurtas-didelė dalis baltymų ir sveiki, naudingi riebalai šį produktą padaro labai patrauklų sportuojančiam žmogui. Kiaušiniai, tunas.

- Augalas pradeda gesti, pasikeičia jo spalva, tampa gelsvos spalvos.

- Kokie požymiai rodo jog augalas turi per daug baltymų?

- Baltymai yra naudojami ląstelių statybai, kai kurie baltymai veikia kaip apsauginės medžiagos nuo patogeninių mikroorganizmų ir jų gaminamų produktų, kiti-kaip hormonai. Baltymai perneša medžiagas per membranas, išnešioja deguonį organizme ir atlieka daug kitų funkcijų.

  • Microsoft Word 5830 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 26 puslapiai (2846 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Aida
  • Baltymų reikšmė organizmams
    10 - 2 balsai (-ų)
Baltymų reikšmė organizmams. (2019 m. Kovo 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/baltymu-reiksme-organizmams.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 05 d. 15:20
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo