Balys Sruoga referatas (3)


Biografija ir kūrybos apžvalga. Sruoga - dramaturgas. Antrojo veiksmo trečiojo paveikslo antrosios scenos. Sruoga - įkaitas. „dievų miškas". Memuarai, dokumentika. Pasakotojas. Ironiškas pasakojimas. Kelios pasakojimo pozicijos. Mirties stovykla kaip fašizmo įvaizdis. Labai sudėtingas giltinės malūnas. Žmogus ir žmoniškumas koncentracijos stovykloje. Kalinių ir prižiūrėtojų santykiai. Pasakojimo būdas. Ironijos vaidmuo. Literatūros kryptis.

Apie Štuthofo konclagerį daug medžiagos yra internete lenkų, vokiečių ir anglų kalbomis.

Atkreipia dėmesį ir vardas Jonas (kalbant apie teksto įtaigą, mums nesvarbu, kad tai tikras B. Sruogos bičiulio vardas), primenantis pasakų trečiąjį brolį, kuris tikrovėje tarsi menkiau susigaudo, bet visuomet lydimas sėkmės; jo kitoniškumas pabrėžtas ir žodžiu „bambizas" (reformatas) - taigi svetimas, todėl savaip į viską reaguojantis. Galbūt būtent jo sveika kaimietiška „gaspadoriška" laikysena ir mąstymas labiausiai atitinka šio epizodo stilistiką: jiedu su pasakotoju „nulinguoja", „besiriedami su numirėliu" jį neša, vėliau - „nukulniuoja" į šalį, pasislėpę „spokso" ir pan.

Stebint gyvųjų numirėlių -jau be nuovokos, žmogišką pavidalą praradusių būtybių instinktyvias pastangas kabintis už gyvenimo ir suvokiant savo bejėgiškumą kuo nors „numirėlių" dalią palengvinti, trumpam pasikeičia kalbėjimo intonaciją - prasiveržia žmogiškos atjautos gaida: „Nelabai gera ant širdies šalia tokių numirėlių būti, bet nelabai gera ir be niekur nieko pasitraukti". Ši ištarmė atskleidžia pasakotojo tikrąjį santykį su šiurpia realybe ir sykiu bejėgiškumą. Retas tekste neironiškas žodis tuoj užklojamas rupesniu liaudišku nusakymu - „vis dėlto kažkokios rakštys po dūšią braido". Širdį pakeičia dūšia, „negerumą" - „kažkokios rakštys". Pasitraukimas nuleidus galvą palydimas atviru savo bejėgiškumo, išeities iš moralinės aklavietės neturėjimo, pripažinimu: „Bet ką tu žmogus padarysi dabar?"

  • Microsoft Word 42 KB
  • 2016 m.
  • 21 puslapis
  • Tomas
  • Balys Sruoga referatas (3)
    10 - 3 balsai (-ų)
Balys Sruoga referatas (3). (2013 m. Birželio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/balys-sruoga-referatas-3.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 05 d. 19:11
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo