Banko analizė


Centrinis bankas. Centrinio banko funkcijos ir veikla. Pinigų rinkos pagrindas. Literatūros sąrašas.

Darbo tikslas: Išanalizuoti pagrindinę centrinių bankų veiklą ir jų reikšmę įvairių šalių ekonomikoms. Nagrinėsime įvairių šalių centrinius bankus, taip pat Europos centrinį banką, kad galėtume palyginti svarbumą ir bankų vaidmenį skirtingą ekonominį lygmenį turinčiose šalyse, taip pat „paprastų žmonių“ vaidmenį bankų sistemose.

Temos aktualumas: Pinigai ir bankai yra itin svarbūs ekonomikos elementai. Pinigai reikalingi, kaip priemonė įvairiems ekonominiams procesams, o centriniai bankai - vieni iš pagrindinių ir svarbiausių ekonominės veiklos dalyvių, kurie atlieka strateginį vaidmenį. Nors beveik kiekviena šalis turi CB, bet jų ekonominės padėtys skiriasi, taigi atsižvelgiant į tai, CB funkcijų analizė, leisianti apibrėžti jos įtaką šalies ekonomikai, tampa aktualia šių dienų tema.

Centrinis bankas kuria ir įgyvendina valstybės pinigų politiką, kontroliuoja komercinius bankus. Jo tikslas yra ne pelno maksimizavimas, o šalies ekonomikos raidos tolygumo užtikrinimas, šalies pinigų ir bankų valdymas.

Būta atvejų, kai centriniai bankai pradėjo savo veiklą perdėm kaip komerciniai bankai, teikdami paskolas vyriausybei ir tuo pagrindu naudodamiesi tam tikromis privilegijomis. Bet kai centrinis bankas teikia paskolas iždui, gali kilti infliacija (tuo atveju į apyvartą patenka naujai leidžiami pinigai). Moderniose valstybėse tokios praktikos atsisakyta. Taigi siekiant užtikrinti tvirtus biudžetus, Europos centriniam bankui ir valstybių narių centriniams bankams draudžiama sudaryti galimybes Europos Sąjungos institucijoms ir įstaigoms skolintis arba didinti bet kurią kitą kredito paslaugą. Europos centriniam bankui ir nacionaliniams centriniams bankams taip pat draudžiama tiesiog iš minėtų įstaigų įsigyti skolos vertybinius popierius. Uždraustos ir visokios nepagrįstos priemonės, suteikiančios privilegijų Europos Sąjungos institucijoms arba įstaigoms naudotis finansų įstaigų paslaugomis.

2.1CENTRINIO BANKO FUNKCIJOS IR VEIKLA

Centrinis bankas teikia paskolas bankams, tuo siekdamas dviejų tikslų: pirma, taip jis daro įtaką rinkos palūkanų normai, antra, aprūpindamas bankų sistemą trūkstamais aktyvais stabilizuoja pinigų sistemą. Centrinis bankas taip pat teikia daug paslaugų vyriausybei, t.y. veikia kaip vyriausybės bankas. Vyriausybė ir jos institucijos turi sąskaitas centriniame banke, centrinis bankas organizuoja vyriausybės vertybinių popierių išleidimą, išpirkimą, ir palūkanų už juos išmokėjimą. Tačiau pirmiausiai centrinis bankas rūpinasi pinigų emisija arba leidimu. Taip pat jis nustato valiutų kursą kitų kursų atžvilgiu. Be abejo, centrinis bankas atlieka ir užsienio valiutų reguliavimo funkciją ir ir nustato leistiną užsienio valiutų atvirosios pozicijos riziką bankams ir kitoms kredito institucijoms. Centrinis bankas privalo veikia kaip paskutinis skolintojas kritiniu atveju (paskutinis kreditorius), tai yra kaip institucija, galinti ir norinti teikti bankams paskolas krizės metu, kai kiti bankai negali arba nenori to daryti. Centrinis bankas sugeba teikti paskolas tokiu metu , nes jis turi galimybę sukaupti rezervus.

ES valstybės narės perdavė pinigų politikos atsakomybę Centriniam Bankui, nes ekonomikos tyrintojai pastebėjo, kad vyriausybės atstovų vykdoma pinigų politika nėra efektyvi, nes ji sukoncentruota į trumpąjį laikotarpį. Taip yra todėl, kad išrinkti politikai tradiciškai yra suinteresuoti ne ilgalaikės gerovės kūrimu jų atstovaujamoje valstybėje, o tokios politikos vykdymu, kuri nesutrukdys jiems būti perrinktiems( t.y. kai atsisakoma nepopuliarių visuomenėje, tačiau efektyvių ilgalaikėje perspektyvoje sprendimų). Taigi politikų priimami sprendimai ilguoju laikotarpiu dažniausiai neigiamai paveikia užimtumą, pajamų augimą ir sukelia didesnę infliaciją. O CB vykdoma monetarinė politika, siekianti išlaikyti stabilias kainas, yra efektyviausia priemonė siekiant pastovaus neinfliacinio ekonominio augimo ir aukšto darbuotojų užimtumo lygio. Palaikanti stabilias kainas centrinio banko vykdoma monetarinė politika įtakoja tinkamiausią kainos fenomeno išnaudojimą, kas tampa svarbiausia gerai funkcionuojančios rinkos ekonomikos dalimi. Tai rodė ir istorinė patirtis: nepriklausomi centriniai bankai, turėję užduotį prižiūrėti kainų stabilumą, daug efektyviau nei politikai su ja susidorojo. Tai lėmė žemą tokių valstybių infliacijos lygį ir patikimą bei stabilią valiutą. Taigi, siekiant ES palaikyti stabilias kainas buvo nuspręsta pinigų politikos vykdymą perduoti į nepriklausomo Europos Centrinio Banko rankas.

  • Microsoft Word 138 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3371 žodžiai)
  • Universitetas
  • Brigita
  • Banko analizė
    10 - 9 balsai (-ų)
Banko analizė. (2015 m. Lapkričio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/banko-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 19 d. 20:16
×