Bankų krizė Skandinavijos šalyse 1988-1992 m - priežastys ir įveikimo būdai


Įvadas. Norvegijos bankų sistemos krizė 1984-1987 m. Norvegijos bankų krizės palyginimas su Švedijos ir Suomijos bankų krizėmis. Kaip atpažinti bankų sistemos krizę ir kokios kilimo priežastys? Krizės pasekmės sukeltos ekonomikai. Įžvalgos. Priedas. Literatūros šaltiniai.


Per visą pasaulio istoriją buvo daug įvairiausių krizių, nuo finansinės panikos sukeltų krizių, kaip 1907m. JAV kilusi bankų panikos krizė, ar kitokio tipo, pavyzdžiui, sprogę finansų burbulai, tokie kaip 2001 m. JAV internetinių akcijų ar 1991 m. Japonijos nekilnojamojo turto ir akcijų kainų burbulo sprogimai.Skandinavijos šalys taip pat nebuvo aplenktos ir 1988–1992 m. jas ištiko bankų sistemos krizė. Taibuvo viena didžiausių krizių pasireiškusių Europoje po Antrojo pasaulinio karo. Ši krizė smarkiai palietė tris pagrindines Skandinavijos šalis: Norvegiją, Suomiją ir Švediją, taip pat kai kurie šaltiniai prideda ir Daniją.

Šį referatą galima būtų skirstyti į tirs dalis. Pirmojoje dalyje aptarsiu, kodėl kilo Norvegijoje bankų krizė ir kaip šalis įveikė 1988–1992 m. krizę,taip pat bandysiu išsiaiškinti, ko apskritai galima buvo pasimokyti iš Norvegijos bankų krizės. Antrojoje dalyje aptarsiu Švedijos ir Suomijos bankų sistemos krizes, pasekmes sukeltas šių šalių ekonomikoms ir šių šalių krizių išėjimo skirtumus. Paskutinėje dalyje - pabaigoje pateiksiu įžvalgas ir išvadas.

Šio darbo tikslas apžvelgti Skandinavijos šalių pagrindines krizės priežastis ir įveikimo būdus, o išsikelti darbo uždaviniai:

Apžvelgti kaip kiekvieną Skandinavijos šalį paveikė bankų sistemos krizė;

Išsiaiškinti, ko galėtų pasimokyti iš šios krizės ateities kartos;

Išanalizuoti ir pateikti galutines išvadas.

Iš Skandinavijos šalių pirmiausiai bankų sistemos krizės buvo paliesta Norvegija. Norvegijos bankų krizę galima būtų suskirstyti į keturis laikotarpius - etapus (kuriuos toliau kiekvieną apžvelgsiu atskirai):

1984-1987 m. finansinio reguliavimo mažinimas ir skolinimosi bumas;

1988-1990 m. mažų bankų žlugimas, priimtas sprendimas - finansuoti pačių bankų bendro garantijų fondo;

1991-1992 m. labiausiai pasireiškusi bankų krizė, taip pat nuo 1991m. ir valdžios įsikišimas

Įvykus 1984-1987 m. dideliam finansinės sistemos perreguliavimui, kurio metu buvo panaikintas paskolų palūkanų normos maksimumas nuo skolinimo palūkanų normos, Norvegijos bankai pradėjo verstis rizikingesnėmis kredito operacijomis ir tai lėmė bankų skolinimosi bumą - kreditų augimą bei didėjo vidinė paklausa. Tam įtakos turėjo sumažėjusios namų ūkių investicijos.Norvegijos bankų sistema susidūrė su problema, nes iki šiol bankininkai neturėjo patirties su konkurencingomis kredito rinkomis ir reikalavimai dėl patikrinimo buvo per maži. O taip pat 1985m. naftos kainos sumažėjimasNorvegijojesukėlė deficitą, 1985 m. nominalus BVP siekė 4,8 proc., jau 1986m. -6,2proc. BVP, o tai lėmė ir kronos devalvaciją. Kai valstybinės ir privačios institucijos pradėjo stiprinti savo padėtį bei veiklą, recesija jau buvo prasidėjusi.

Pačioje pradžioje 1988-1990 m. pradėjo žlugti mažesni bankai. Dėl išaugusių skolinimo palūkanų buvo pradėti įšaldyti kreditai tarp bankų. Atsirado kapitalo trūkumas ir keliems bankams atsirado grėsmė būti uždarytiems. Po didelių pastangų dauguma bankų buvo išgelbėti. Tai buvo daroma per mokių ir ,,sveikų“ bankų susijungimus.Norvegijos valiutos keitimo kursas po truputi atsigavo ir įgavo patikimumą, taip pat buvo tikimasi, kad šiuo laikotarpiurecesija baigsis.

  • Finansai Kursinis darbas
  • Microsoft Word 243 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2698 žodžiai)
  • Universitetas
  • Blacksheep
  • Bankų krizė Skandinavijos šalyse 1988-1992 m - priežastys ir įveikimo būdai
    10 - 7 balsai (-ų)
Bankų krizė Skandinavijos šalyse 1988-1992 m - priežastys ir įveikimo būdai. (2016 m. Vasario 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/banku-krize-skandinavijos-salyse-1988-1992-m-priezastys-ir-iveikimo-budai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 05:43
×