Bankų vaidmuo rinkos ekonomikoje


Įvadas. Centrinio banko samprata. Banko atsiradimas. Centrinio banko nepriklausomumas. Centrinio banko funkcija. Pinigų emisija. Monetarinė politika. Centrinis bankas – „bankų bankas“. Bankų priežiūra. Valiutos kurso politika. Europos bankas. Centrinio banko vaidmuo ekonomikoje. Pinigų pasiūlos kreivė. Pinigų ir kapitalo rinkų stabilizavimas. Paskutinis išteklių šaltinis. Mokėjimų mechanizmo palaikymas ir tobulinimas. Įšvadas. Literatūra.

Lietuvos Respublikoje CB yra Lietuvos bankas, kuris nuosavybės teise priklauso Lietuvos valstybei, atsakingas LR seimui, vadovaujasi LR konstitucija ir yra nepavaldus LR Vyriausybei bei kitoms valstybės vykdomosios valdžios įstaigoms.

Centrinis bankas – tai ypatingas kiekvienos šalies bankų sistemos elementas, kurio pagrindinis tikslas yra ne pelno maksimizavimas, o šalies ekonominė gerovė.

Centrinio banko pirminė užduotis buvo ne vykdyti monetarinę politiką, bet finansuoti vyriausybės išlaidas. Seniausias CB buvo įsteigtas Švedijoje 1668 m.

Tiek teoriniai samprotavimai, tiek išsivysčiusių šalių faktiniai duomenys rodo, kad infliacijos tempai priklauso nuo CB nepriklausomumo lygio: kuo didesnis CB nepriklausomumas, tuo paprastai mažesni infliacijos tempai. CB nepriklausomumo laipsnis nagrinėtinas dviem aspektais: skiriama CB politinė autonomija ir ekonominė autonomija.

Kiekvienos šalies pinigų emisijos teisė suteikiama tik vienam bankui ir tai yra CB privilegija. Lietuvos CB turi išimtinę teisę išleisti į apyvartą ir išimti iš apyvartos pinigus.

  • Microsoft Word 50 KB
  • 2015 m.
  • 16 puslapių (4657 žodžiai)
  • Kolegija
  • Sabina
  • Bankų vaidmuo rinkos ekonomikoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Bankų vaidmuo rinkos ekonomikoje. (2013 m. Rugsėjo 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/banku-vaidmuo-rinkos-ekonomikoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 04 d. 17:30
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo