Barboros Radvilaitės korespondencija


Barboros Radvilaitės korespondencija. Barboros Radvilaitės laiškai tėvui Jurgiui Radvilai. Barboros Radvilaitės laiškai motinai. Barboros Radvilaitės laiškai sūnėnams Mikalojui ir Kristupui Radviloms. Barboros Radvilaitės laiškai broliui Mikalojui Radvilai Rudajam. Barboros Radvilaitės laiškai vyrui Žygimantui Augustui.

Laiškų rašymo ištakos siekia raštijos pradžią. Laiškus rašė dar senovės egiptiečiai, graikai ir romėnai. Tačiau rašė ne tik vyrai, bet ir moterys. Albrechto Classeno teigimu, moterų korespondencija yra labai reikšminga europietiškajam epistoliarijos žanrui, tad vienodai reikšmingi yra ne tik vyrų, bet ir moterų laiškai, kuriuose atsispindi ne tik jų buitis, bet ir daugelis kitų aspektų. Be abejo svarbi yra ir lietuviškoji moterų korespondencija, o iš VXI a. LDK moterų laiškų reikia paminėti, kad svarbiausi – didikės Barboros Radvilaitės laiškai jos vyrui Žygimantui Augustui, broliui Mikalojui Radvilai Rudajam, tėvui Jurgiui Radvilai ir kitiems artimiesiems. Nors XVI a. lietuvių moterų rašytojų faktiškai nebuvo, o rašančiųjų laiškus buvo daug mažiau nei Vakarų Europoje (tai atsispindi ir dailėje), vis dėlto išlikę laiškai – labai svarbūs, norint suprasti mūsų kultūrą ir įvertinti moterų literatūrinius sugebėjimus bei pasiekimus.

Šiek tiek faktų iš Barboros Radvilaitės gyvenimo. Barbora Radvilaitė (apie 1520—1551) buvo LDK didikė, antroji Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto žmona, jai taip pat tai buvo antroji santuoka, mat prieš tai Barbora Radvilaitė buvo ištekėjusi už Alberto Goštauto sūnaus – Naugarduko vaivados Stanislovo Goštauto. Ji 1550 m. buvo karūnuota Lenkijos karaliene, tačiau šiuo titulu džiaugėsi neilgai, nes po karūnacijos sunkiai susirgo ir mirė (galimai nuo gimdos vėžio). O jos palaikai saugomi Vilniaus katedroje. Barboros tėvas buvo Jurgis Radvila, Vilniaus kaštelionas ir didysis Lietuvos etmonas, motina – Barbora Kolanka, kuri yra kilusi iš Mažosios Lenkijos Stulpų giminės. Taip pat Barbora turėjo brolį – Mikalojų Radvilą Rudajį, vyresnę seserį – Oną, pusbrolį – Mikalojų Radvilą Juodajį, Joną ir kt.

  • Microsoft Word 22 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1520 žodžiai)
  • Mokykla
  • Ieva
  • Barboros Radvilaitės korespondencija
    10 - 6 balsai (-ų)
Barboros Radvilaitės korespondencija. (2015 m. Gegužės 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/barboros-radvilaites-korespondencija.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 16:16
×