Barokas projektas (3)


Barokas. Apie baroką. Baroko literatūra. Baroko literatūra Europoje. Barokas lietuvių literatūroje. Motiejus kazimieras sarbievijus. Baroko menas. Tapyba. Anibalė Karačis. Ankstyvoji baroko tapyba. Brandžioji baroko tapyba. Vėlyvoji baroko tapyba. Baroko teaTras. Baroko muzika. Šaltiniai. Skaidres ruošė.


Išvertus iš Italų kalbos žodis barocco reiškia keistas, įmantrus. Tai kultūros epocha ir meno kryptis, vyravusi XVII a. – XVIII a. I pus. Europoje ir Lotynų Amerikoje. Pradėjo formuotis jau XVI a. pab. Italijoje. Esminiai bruožai: pompastiškumas, įmantrumas, polinkis į didybę, būdingos banguotos linijos, šviesos ir šešėlių žaismas, teatrališki efektai. Baroko dailės ir architektūros tėvyne yra laikoma Italija, o centru – Roma.

Dailėje ir architektūroje barokas skirstomas į tris tipus: ankstyvasis barokas (1585–1625) brandusis barokas (1625–1675) vėlyvasis barokas (1675–1715) Barokas siekė atgaivinti Viduramžių tradicijas, priešingas Renesansui.

Baroko literatūra gyvavo visą baroko laikotarpį. Ryškiausia srovė marinizmas. Baroko rašytojai ieškojo to, kas keista, reta. Taip pat literatūrai būdinga kontrastai, fantazijos, alegorizmai.

Žymiausi rašytojai: T.Tasas, Dž.Marinas, L.de Gongora, F.Keveda, Ž.Spondas, A.Grifijus, Moljeras.

Buvo ispanų baroko poetas. Rašė kultizmo stiliumi. Gimė kilmingoje šeimoje Kordoboje. Labiausiai žinomi ir nagrinėjami jo kūriniai „Polifemo ir Galatejos pasakojimas“ ir „Vienatvė“. Jis taip pat rašė pjeses, pavyzdžiui „Trojos sunaikinimas“.

Tikrasis vardas Žanas Batistas Poklenas. Prancūzų dramaturgas, aktorius. Vienas garsiausių komedijos meistrų Vakarų Europos literatūroje. Jo komedijoms būdinga emocionalumas, veiksmo gyvumas. Keletas žymių komedijų: „Pakvaišėlis“, 1655, „Tartiufas“,1664, Don Žuanas“,1665.

Barokas lietuvių literatūroje susijęs su katalikų bažnyčios priešinimuisi reformacijai. Tuo metu rašytojai kūrė lenkų, lotynų, rusėnų kalbomis. Didelę įtaką padarė lotyniškai rašęs M.K.Sarbievijus.

  • MS PowerPoint 42101 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 22 puslapiai (828 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Diana
  • Barokas projektas (3)
    10 - 3 balsai (-ų)
Barokas projektas (3). (2017 m. Gruodžio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/barokas-projektas-3.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 20 d. 20:22
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo