Baroko epochos žmogus


Baroko epochos žmogus.


XVI ir XVII a. sandūroje Lietuvos kultūrą ištiko renesanso krizė. Buvo grįžtama prie tradicinės krikščioniškosios moralės. Baroko literatūra neigė „žemiškosios šlovės“ vertę, egocentrišką „šaunią“ ir neribotos laisvės asmenybę. Tokį XVI a. herojų keitė pamaldus, siekiantis tarnauti Dievui ir Tėvynei, žmogus. Jau XVII a. viduryje mirties baimės gniuždomas žmogus dažnai bando slėptis teatralizuotoje aplinkoje, kasdienybę verčia prašmatniu vaidinimu. Vis labiau antkapiuose ar Seimo kalbose vertinama valdovo ir piliečių dora, gebėjimas krikščioniškosioms dorybėms pelnyti savo tautai Dievo pagalbą.

Ypač reikšminga baroko įtaka Lietuvos Katalikų bažnyčiai ir visuomenei. Baroko menas sugebėjo visiškai pakeisti žmogų supančią aplinką. Šis universalus literatūros, teatro, architektūros, muzikos ir vaizduojamosios dailės (skulptūros ir tapybos) stilius XVII ir XVIII a. turėjo ypač didelę reikšmę tautinei kultūrai susidaryti. Ir vėlesniu metu jis veikė liaudies kultūros klodą – ypač vaizduojamąjį meną bei muziką (giesmės) – ir padėjo pamatus stipriai primityviojo meno srovei – provincijos barokui. Ši srovė ryškiai suklestėjo XVIII a. Lietuvoje ir išliko net pirmaisiais XIX a. dešimtmečiais.

Baroko epochos pradžia Europoje susijusi su Katalikų Bažnyčios atsinaujinimu, su visuotinio Tridento bažnyčios susirinkimo (1545–1563) nutarimais. Pastarasis susirinkimas numatė įtraukti į bažnyčios tarnybą ir meną, priminė Grigaliaus Didžiojo tezę apie meną kaip Bibliją neraštingiesiems. Bažnyčia, iškeldama ypatingą žodžio (pamokslo, teatro, retorikos), muzikos svarbą religiniam gyvenimui, baroko laikotarpiu suformavo Lietuvos kultūros bruožus. Lietuva tapo puošnių bažnyčių, dinamiškos architektūros, išraiškingo teatro ir teatralizuotų procesijų šalimi, puoselėjančia emocionalias ir gyvybingas liaudies meno tradicijas. Šie bruožai akivaizdžiai skyrė LDK nuo gretimų Šiaurės ir Vakarų Europos kraštų kultūrinės tradicijos, paremtos racionalia protestantiška reformacija.

Su Tridento nutarimais Lenkijos ir Lietuvos valstybės bajorai susipažino dar per Parčevo seimą.

  • Istorija Aprašymas
  • Microsoft Word 16 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1812 žodžiai)
  • Orinta
  • Baroko epochos žmogus
    10 - 5 balsai (-ų)
Baroko epochos žmogus. (2016 m. Vasario 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/baroko-epochos-zmogus.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 09:18
×