Baterijų istorija


Įvadas. Istorija. Baterijos vystymosi istorija. Baterijų tipai. Nikelio baterija, jos dominavimas ir ateitis. Nikelio – kadmio baterija. Nikelio – kadmio baterijo privalumai ir trūkumai. Nikelio metalo hidridų baterija. Nikelio metalo hidridų baterijų privalumai ir trūkumai. Ličio jonų baterija ir jos apžvalga. Ličio jonų baterija. Ličio jonų baterijų privalumai. Ličio jonų baterijų trūkumai. Ličio polimerų baterija. Ličio jonų polimerų baterijų pranašumai. Ličio jonų polimerų baterijų trūkumai. Švino rūgšties akumuliatorius. Švino rūgšties akumuliatorių privalumai. Švino rūgšties akumuliatorių trūkumai. Baterijos supakavimas. Cilindrinė baterija. Sagos dydžio elementas. Prizminis elementas. Maišelio formos elementas. Išvados. Literatūra.

Šiandien naujų išradimų sparta mažai ką stebina. Kodėl? Todėl, kad šiuolaikinis žmogus automatiškai yra įpratęs apsirūpinti naujomis technologijomis. Galima teigti, jog naujos technologijos skatina sukurti dar tobulesnes, bet vartotojas tokių pasiekimų nesureikšmina

– jam tai atrodo įprastas procesas. Tačiau pažvelkime į praeitį – naujas išradimas „akmens amžiuje“ sukeldavo tikrą sensaciją ir sukeldavo didelį žmonių susidomėjimą. Mokslininkai, išminčiai tarnavo žmonėms, stengėsi sugalvoti kaip palengvinti jiems gyvenimą. Išradimai, kurie dabar atrodo labai paprasti ir elementarūs, turi žymiai didesnę reikšmę – jie buvo daugelio kitų išradimų ir idėjų pradžia.

Vienas iš paprastesnių išradimų buvo baterija. Tačiau jos sukūrimas pareikalavo didelių pastangų, begalės bandymų ir svarbiausia laiko. Šis išradimas smarkiai pakeitė tolimesnę pasaulio eigą: buvo palengvinta žmonių buitis daugumoje sferų.

Taigi, šiame referate bus stengiamasi supažindinti su baterijos istorija, chemine sudėtimi, jos tipais, naudojimu. Labai aktualus klausimas, kaip rūpintis baterijomis, kad jų tarnavimo laikas būtų ilgesnis? Taip pat norima sužinoti, kokie baterijų tipai geriausiai tinka žmonių kasdieninėje veikloje. Todėl šie klausimai bus aptarti referate.

Baterija gali būti daug senesnė nei manoma. Yra tikima, kad egiptiečiai galvanizuodavo varį daugiau nei prieš 4300 metų.

Trečias ir pats reikšmingiausias elektros generavimo metodas – elektromagnetizmas buvo atrastas palyginti vėlai. 1820 metais Andre Maria Amperas pastebėjo, kad laidai, kuriuose teka elektros srovė, tuo pat metu buvo pritraukti vienas prie kito, kitu metu – atstumti. 1831 metais Maiklas Faradėjus demonstravo, kaip vario diskas galėjo tiekti nuolatinę elektros srovę, kai jis sukosi stipriame magnetiniame lauke. Faradėjui ir jo mokslinių tyrinėjimų komandai pavyko sugeneruoti nuolatinį elektros stiprumą, kai judėjimas tarp ritės ir magneto tęsėsi.

1899 metais švedas Waldmaras Jungneris sukūrė nikelio-kadmio bateriją. 1947 Noimanui pavyko galutinai užsandarinti elementą. Ši pažanga privedė, prie moderniai užsandarintų, nikelio-kadmio baterijų naudojimo šiandieniniame gyvenime.

Nikelio metalo hidridų sistemos tyrimai prasidėjo XX a. 7 deš. Mėginimai ištobulinti pakartotinai įkraunamas ličio baterijas sekė ir 8 deš., tačiau nepavyko dėl saugumo problemų. Dėl įkrovos metu būdingo ličio metalo nestabilumo, tyrimuose pradėti naudoti ličio jonai. Nors jų tankis mažesnis už ličio metalo, ličio jonai yra saugūs, yra numatytos tam tikros atsargumo priemonės sutinkamos įkraunant ir iškraunant bateriją. 1991 metais Sony korporacija atliko pirmosios ličio jonų baterijos reklamą.

Tam tikra baterija gali būti sukurta mažo dydžio ir ilgam vartojimui, tačiau turi ribotą ciklų kiekį. Kitos baterijos gali būti sukurtos ilgaamžiškumui, tačiau yra didelės ir griozdiškos. Trečio tipo baterijos gali turėti didelį energijos kiekį, ilgaamžiškumą, bet yra pagamintos specialiam vartojimui ir paprastam žmogui jos yra per brangios. Ličio baterija galėtų būti padaryta maksimalaus galingumo, bet jos saugumas būtų žemo lygio.

Baterijų gamintojai žino vartotojų poreikius ir siūlo produkciją, kuri geriausiai atitinka jų pageidavimus. Mobiliųjų telefonų gamintojai yra geras šio pritaikymo pavyzdys. Čia, mažo dydžio ir didelio energijos talpumo baterija nauojama dėl savo ilgaamžiškumo. Trumpas baterijos tarbavimo laikas nėra svarstytinas klausimas, nes įtaisas pakeičiamas jam dar net nesusidėvėjus.

Žemiau pateikta šiandieninių, populiariausių baterijų santrauka, kurioje nurodomi jų pajėgumai ir trūkumai. Nors energijos kiekis baterijoje yra pirmoje vietoje pagal svarbą, kiti svarbūs veiksniai yra: jos tarnavimo laikas, pakrovimo charakteristikos, išlaikymo reikalavimai, saviiškrova ir saugumas. Nikelio ir kadmio baterija yra pirmoji pakartotinai įkraunama, mažo dydžio baterija, lyginant su kitokios cheminės sudėties baterijomis. Žvilgnis krypsta link ličiu pagrįstų sistemų.

  • Microsoft Word 755 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3625 žodžiai)
  • Irmanatas
  • Baterijų istorija
    10 - 6 balsai (-ų)
Baterijų istorija. (2015 m. Gruodžio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/bateriju-istorija.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 19:20
×