Baudžiamąją atsakomybę šalinančios aplinkybės konspektas


BA šalinančios aplinkybės. Aplinkybes , pašalinančias veikos pavojingumą. Aplinkybės , pašalinančias veikos priešingumą teisei. Būtinoji gintis. Tariamoji būtinoji gintis. Asmens , padariusio nusikalstamą veiką , sulaikymas.

Pavojingumas – besikėsinančio asmens veiksmai, sudarantys kėsinimosi turinį nukreipti prieš kito asmens gyvybę, sveikatą, lytinę laisvę, nuosavybę, būsto neliečiamybę, kitas asmens teises ar laisves, visuomenės ar valstybės interesus. Būtinoji gintis negalima prieš veiką, kuri padaroma neveikimu. Pavojing kėsinimusi turėtų būti pripažinti ir tokių asmenų, kurie dėl kokių nors asmenininių savybių ir pan. negali būti patraukti BA, veiksmai.

Leidžiama gintis ir nuo pavojingų veiksmų, kuriuos daro, pavyzdžiui, nepakaltinamas, mažametis asmuo ar pan. Kita vertus, humanizmo principas reikalauja, kad tokių asmenų kėsinimasis būtų atremtas padarant jiems minimaliai žalos, o jei yra galimybė – apskritai išvengiant žalos jų sveikatai turtui ir pan.

BG nelaikomi tokie atvejai, kai iš anksto, ketinant apsaugoti asmenų teises ir interesus nuo spėjamų kėsinimųsi, įtaisomi pavojingi gyvybei įrenginiai (sprogstamieji įtaisai, tvora su elektros srove).

BG NV rengimosi metu nebus teisėta, nes paprastai nėra dar nei pavojingo kėsinimosi, nei realios grėsmės. Kartu pabrėžtina, kad tais atvejais, kai asmuo suvokia ir tikrai žino, jog rengimasis padaryti NV nukreiptas prieš jį ir kelia realią grėsmę jo įstatymais ginamiems interesams, jis turi teisę į BG. Nedraudžiama rengtis būtinajai ginčiai.

Realiu laikomas kėsinimasis, kuris yra iš tikrųjų, o ne besiginančiojo vaizduotėje. Kai įsivaizduoajamas kėsinimasis ir panaudojama BG, laikoma, kad tai buvo tariamoji būtinoji gintis. Klaida, dėl kurios asmuo pradeda gintis nuo negresiančio jam pavojaus, gali atsirasti dėl neteisingai įvertintos konkrečios situacijos, kito asmens elgesį palaikius pavojingu, neteisingai suvokus pašalinio asmens vaidmenį užpuolimo sąlygomis ir pan.

  • Microsoft Word 19 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1471 žodžiai)
  • Universitetas
  • Linas
  • Baudžiamąją atsakomybę šalinančios aplinkybės konspektas
    10 - 10 balsai (-ų)
Baudžiamąją atsakomybę šalinančios aplinkybės konspektas. (2015 m. Gegužės 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/baudziamaja-atsakomybe-salinancios-aplinkybes-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 03:09
×