Baudžiamoji atsakomybė (2)


Įvadas. Baudžiamosios atsakomybės samprata. Teisinės atsakomybės rūšys. Baudžiamosios atsakomybės atsiradimas ir įgyvendinimas. Atsakomybę lengvinančios, sunkinačios ir šalinančios aplinkybės. Atsakomybę lengvinančios aplinkybės. Atsakomybę sunkinančios aplinkybės. Pateisinama profesinė ar ūkinė rizika. Mokslinis eksperimentas. Baudžiamosios atsakomybės rūšys. Baudžiamoji atsakomybė už užsienyje padarytus nusikaltimus. Juridinio asmens baudžiamoji atsakomybė. Bendrininkų baudžiamoji atsakomybė. Nepilnamečių baudžiamoji atsakomybė. Išvados. Literatūros šaltiniai.


Baudžiamosios teisės teorijoje dažniausiai baudžiamoji atsakomybė traktuojama – kaip nusikalstamos veikos ir ją padariusio asmens pasmerkimas valstybės vardu Kai tuo tarpu teigia, jog atsakomybė – tai pareiga veikti pagal pageidautino visuomenėje elgesio modelį ir pareiga atsakyti už savo veiksmų padarinius. Priklausomai nuo to, kokioje socialinės sferos srityje asmuo veikia, kokios socialinės normos išreiškia pageidautino elgesio standartą, galima skirti socialinės atsakomybės rūšis. Pavyzdžiui, moralinė atsakomybė – tai asmens pareiga veikti pagal visuomenės moralės normas ir atsakyti už jų nevykdymą, patirti dėl to neigiamas pasekmes. Atitinkamai teisinė atsakomybė – tai įsipareigojimas veikti pagal teisę – teisės normas ir teisės principus bei atsakyti už priešingą teisei veiką – pagal galiojančius įstatymus atlyginti žalą, patirti neigiamas pasekmes, numatytas teisinėse sankcijose ir t.t. ( Vaišvila, A. 2009).

Pagal teisės pažeidimo rūšį teisinė atsakomybė skirstoma į rūšis, kurios turi bendrų bruožų, tačiau kiekviena jų turi jai būdingas savybes.

Administracinė teisinė atsakomybė – administracinė atsakomybė taikoma už administracinės teisės pažeidimus, aprašytus administracinių teisės pažeidimų kodekso normose, kaltiems asmenims, skiriant jiems ir realizuojant įstatymų numatytas administracines nuobaudas, turint tikslą užtikrinti teisėtvarką, drausminti gyventojus.

Konstitucinė atsakomybė – kaip politinė ir, kaip teisinė atsakomybė. Jos atsiradimas ir realizavimas turi teisinių ir politinių aspektų.

Baudžiamosios atsakomybės atsiradimas yra vertinamas skirtingai. Teigiama, jog baudžiamoji atsakomybė atsiranda padarius nusikalstamą veiklą, kiti galvoja, jog ji atsiranda priėmus pranešimą apie įtarimą ir skyrus kardomąsias priemones, treti – baudžiamąją atsakomybę sieja su apkaltinamuoju teismo nuosprendžiu.

Baudžiamosios teisės teorijoje yra teigiama, kad atsakomybę lengvinančios aplinkybės – tai tokios aplinkybės, kurios parodo teismui tam tikrus teigiamus momentus, mažinančius nusikalstamos veikos pavojingumą ir leidžiančius švelninti kaltininko baudžiamąją atsakomybę. Jeigu byloje yra šių aplinkybių, teismas gali pagal taikomos BK specialiosios dalies normos sankcijos ribas paskirti nusikalstamą veiką padariusiam asmeniui švelnesnę bausmės rūšį ar mažesnį bausmės dydį

Baudžiamosios atsakomybės rūšis priklauso nuo padaryto nusikaltimo ir daugelio kitų aplinkybių. BK yra išdėstyta daugybė baudžiamosios atsakomybės rūšių. Išskiriama kai kurios iš jų.

Baudžiamosios atsakomybės rūšys yra išdėstytos Baudžiamajame kodekse. Jos priklauso nuo padaryto nusikaltimo ir daugelio aplinkybių. Referate išskiriamos šios baudžiamosios atsakomybės rūšys: už užsienyje padarytus nusikaltimus, juridinio asmens, bendrininkų ir nepilnamečių.

  • Microsoft Word 35 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2927 žodžiai)
  • Kolegija
  • Milda
  • Baudžiamoji atsakomybė (2)
    10 - 1 balsai (-ų)
Baudžiamoji atsakomybė (2). (2017 m. Gruodžio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/baudziamoji-atsakomybe-2.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 04:57
×