Baudžiamoji įvairūs nusikaltimai


Nusikaltimai ir baudziamieji zmogaus sveikatai konspektas. Nusikaltimai žmogui. Baudziamoji spec dalies konspektas.

Bt spec. Dalis ir jos sistema. Nusikaltimų kvalifikavimo pagrindai. Nusikaltimai žmoniškumui. Karo nusikaltimai. Nusikaltimai valstybei. Nusikaltimai lietuvos valstybės nepriklausomybei, teritorijos vientisumui ir konstitucinei santvarkai. (nusikaltimai lietuvos respublikos suverenitetui). Nusikaltimai žmogui. Nusikaltimai žmogaus gyvybei. Nusikaltimai žmogaus sveikatai. Nusikaltimai, pavojingi žmogaus sveikatai ir gyvybei. Nusikaltimai žmogaus laisvei. Nusikaltimai ir baudžiamieji nusižengimai žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui. Nusikaltimai ir baudžiamienusižengimai asmens garbei ir orumui.

Pvz.: išžaginimo sudėtis (lytinis santykiavimas su žmogumi panaudojus fizinį smurtą ar grasinant jį panaudoti) apibrėžia tokius požymius:

Specialiosios dalies normoje nustatomi kvalifikuojantys nusikaltimą požymiai, t.y. nustatomi atvejai, kai tas nusikaltimas baudžiamas griežčiau. Pvz., išžaginimo atveju pirmiausiai nurodomas kvalifikuojamasis požymis grupiškumas, nukentėjusiojo nepilnametystė, ir griežčiausiai baudžiama už mažamečio išžaginimą.

Specialiosios dalies norma nustato bausmes: rūšis ir tos bausmės ribas. Pvz., išžaginimas yra labai sunkus nusikaltimas, tai už jį gali būti paskirta tik laisvės atėmimo bausmė, ribos – nuo 3 mėn. iki 7 metų, o kai grupė - iki 10 metų. Teismas, skirdamas bausmę, privalo vadovautis sankcijoje nustatyta bausmės rūšimi, atsižvelgia ir į bendrąją dalį.

Specialiosios dalies normose yra įvardintos visos veikos, kurios laikomos nusikaltimais ir visos veikos laikomos baudžiamaisiais nusižengimais. Jei BK nėra tokios veikos, kuri kvalifikuota kaip nusikaltimas ar b. nusižengimas, tai tokios veikos nėra. Ar veika yra nusikaltimas ar baudžiamasis nusižengimas, apsprendžia pats nusikaltimo/baudžiamojo nusižengimo apibrėžimas „tik veika numatyta įstatyme“.

Baudžiamojoje teisėje netaikoma analogija. Negalima taikyti normos, numatančios atsakomybę už panašias veikas. S BK 225str.chuliganizmas – kai nėra normos pas mus taikomas šis straipsnis, o taip negali būti.

Nors specialiosios dalies normos numato bausmės rūšį, švelnesnę bausmę gali nustatyti bendrosios dalies normos, o griežtesnės bausmės - jokiais atvejais negalima paskirti! Visos BT specialiosios dalies normos dabar inkorporuotos į BK. Nėra tokių b. įstatymų, kurie neinkorporuoti (paskutinis inkorporuotas buvo „Atsakomybės už Lietuvos gyventojų genocidą įstatymas“).

BK – inkorporuotas. Tačiau yra šalių, kur iš viso nėra BK , ten galioja atskiri įstatymai ir precedentinė teisė. JAV turi ir BK, tačiau naudojasi ir precedentu.

BK specialiosios dalies pagrindas – nusikaltimo objektas – gėris, į kurį kėsinamasi veika. Sankcijos nėra sistemos kriterijus, nes pirminis yra nusikaltimas, o sankcija - išvestinis reiškinys. N BK specialiosios dalis susideda iš skyrių, o skyriai sudaromi pagal objektą. S BK sudarytas tokiu pat pagrindu, tačiau n BK skyriai yra mažesni, labiau diferencijuota pagal objektą.

N BK grupiškumas liko tik išžaginimo atveju, kitais atvejais grupiškumo kaip kvalifikuojančiojo požymio nebėra, pakartotinumo taip pat. Kalbant apie bausmes, n BK yra platesnis bausmių sąrašas (viešųjų teisių atėmimas, viešieji darbai, laisvės apribojimas, areštas – s BK jų nėra).

Įstatymų leidėjas normų konkurenciją numato sąmoningai. Įstatymų leidyboje derinamas tiek normų smulkinimo, t.y. specialiosios normų numatymo kryptis, tiek apibendrinimo kryptis , kai atskiras nusikaltimas nurodomas kaip atskiro nusikaltimo požymis. Esant turinio konkurencijai dalis sunkių nusikaltimų neatsispindi kriminalinėje statistikoje.

Specialiosios dalies pagrindas – nusikaltimo objektas, t.y. gėris , į kurį kėsinamasi – gėris, kuriam padaroma ar gali būti padaryta žala. N BK labiau diferencijuoti skyriai pagal tiesioginį objektą. BK sudarytojai bando specialiąją dalį išdėstyti pradedant nuo sunkiausių nusikaltimų, bet šio principo labai sunku laikytis, t.y. sunku suteikti prioritetą. Į tą patį objektą kėsinantis vienas nusikaltimas gali būti labai sunkus , o kitas tik baudžiamasis nusižengimas.

Kol nebuvo tarptautiniais aktais reglamentuoto tarptautinio nusikaltimo, BK specialioji dalis vienose valstybėse pradedamas nuo nusikaltimų žmogui, o kitose autokratinėse, mažesnėse valstybėse, nuo nusikaltimų valstybei.

  • Microsoft Word 78 KB
  • 2016 m.
  • 28 puslapiai (19824 žodžiai)
  • Universitetas
  • Baudžiamoji įvairūs nusikaltimai
    10 - 2 balsai (-ų)
Baudžiamoji įvairūs nusikaltimai. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/baudziamoji-ivairus-nusikaltimai.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 31 d. 09:36
×
109 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo