Baudžiamosios teisės konspektas: Specialioji dalis


Bendroji nužudymo samprata. Objektyvieji požymiai. Priežastinio ryšio klausimas. Savo artimo giminaičio ar šeimos nario nužudymas. Nėščios moters nužudymas. Nužudė du ar daugiau žmonių. BK 130strp. Nužudymas labai susijaudinus. BK 131strp. Naujagimio nužudymas. BK 132strp. Neatsargus gyvybės atėmimas. Nusikaltimai žmogaus sveikatai. senasis kodeksas 1961m. naujas –. Sveikatos sutrikdymas gali būti sveikatos sužalojimas ar susargdinimas. Kaip nustatyti mąstą Pagal darbingumo netekimą. Nežymus sveikatos sutrikdymas. Nesunkus sveikatos sutrikdymas. Pagal susirgimo laiką. Tai yra nesunkus sveikatos sutrikdymas. – sunkus sveikatos sutrikdymas. Pagal konkrečius sužalojimus 135 str. nurodo. Bendras darbingumas. Str. sunkus sveikatos sutrikdymas. beveik analogiškas 129 str. išskyrus padarinius. Klausos netekimas –. Kalbos netekimas –. Vaisingumo netekimas –. Regos netekimas –. Susirgo sunkia nepagydoma liga. Sunkus sveikatos sutrikdymas labai susijaudinus. Sunkus sveikatos sutrikdymas dėl neatsargumo. Nesunkus sveikatos sutrikdymas dėl neatsargumo. 140 str. Fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas Sveikata. Įvairaus sunkumo sveikatos sutrikdymų sudėtys apibūdinamos šiais bendrais požymiais. Nusikaltimai pavojingi žmogaus sveikatai ir gyvybei. BK 142strp. Neteisėtas abortas. Aborto neteisėtumą ir jo pavojingumą rodo dvi alternatyvios aplinkybės. BK 143strp. Privertimas darytis neteisėtą abortą. BK 144strp. Palikimas be pagalbos , kai gresia pavojus žmogaus gyvybei. Nusikaltimai žmogaus laisvei. Fizinė žmogaus laisvė. 146 straipsnis. Neteisėtas laisvės atėmimas. 146 str. 2d. 148 straipsnis. Žmogaus veiksmų laisvės varžymas.


Įstatymo saugoma vertybė - kito žmogaus gyvybė. Gyvybė turi du momentus - pradžios ir pabaigos momentai. Pradžios - tai momentas, kada vaikas gimsta, t.y. gyvo vaisiaus išstūmimas arba ištraukimas iš moters organizmo ir vaiko gyvybingumo požymiai: savarankiškas kvėpavimas arba širdies plakimas. Pabaigos - žmogaus gyvybė pasibaigia biologine mirtimi, kuomet negrįžtamai nutrūksta kraujotaka, kvėpavimas arba miršta smegenys.

Veika – neteisėtas fizinis poveikis kito žmogaus organizmui, Arba kito žmogaus gyvybės atėmimas. (Ir tada tie poveikio būdai: mechaninis, cheminis, biologinis ir pan.)

Priežastinis ryšys tarp veikos ir pasekmių. BŪTINASIS. Tai dėsningas veiksmų vystymasis, kai veikimas sukelia padarinius.

2. Bejėgiškos būklės asmens nužudymas – jis gali būti fizinis ir psichinis. Psichinis siejamas su aukos negebėjimu suprasti su ja atliekamų veiksmų esmės. Fizinis bejėgiškumas siejama su tuo, kai auka nesugeba priešintis arba imtis kitų savisaugos veiksmų (šaukti, kviesti pagalbos ir t.t). Bejėgiškumas turi atsirasti ne nuo kaltininko veiksmų – jis negali būti sąlygotas kaltininko elgesio. Vis dėl to kaltininkas gali savo veiksmais sukelti asmeniui bejėgišką būseną, tačiau tada norint kvalifikuoti šį nusikaltimą kada tyčia atimti gyvybę turi susidaryti po pasikėsinimo atimti gyvybę. Jeigu nužudymas susiformuoja iki bejėgiškos būsenos susiformavimo tai traktuojama kaip paprastas nusikaltimas. Bejėgiškumas negali būti traktuojamas vien su pasipriešinimu.

3. (BK 248str yra apibrėžta kas yra laikoma artimu giminaičiu ir šeimos nariu).

4. Nėščios moters nužudymas. Asmuo gali žinoti, jog žudo nėščia moterį, bet gali nežinoti, bet turėtų suvokti. Tam neturi reikšmės nėštumo trukmė.

Reikia nurodyti dirgiklius. Dirgiklis=auka. Fiziologinis afektas - neteisėtais arba itin įžeidžiančiais veiksmais. Patologinis- žymiai siauresnis. Už patologinį netraukiam baudžiamojon atsakomybėn.

Motina- biologinė. Pagal kraują. Motina gimdyvė ir 16 metų amžius.

Dėl gimdymo nulemtos būsenos negali kontroliuoti ir suprasti savo veiksmų, tai susiaurina gebėjimą, o ne panaikina. Gimdymo nulemtos būsenos trukmė - pagal vadovėlį galima teigti, kad iki 2mėn., bet pagal dėstytoją tai yra per ilgas laiko tarpas. Tad nėra tikslaus laiko, bet tai turi būti trumpas laiko tarpas. Ši būsena gali būti ir po gimdymo. Pvz: rūpinasi vaiku, bet ima ir jį nužudo.

Jeigu gimdyvei susiformavo tyčia nužudyti iki gimdymo, tai jau bus bk 129strp. 1d. Pvz: el. laiškas būsimam tėvui, kad nužudys vaiką. Tokiu atveju įrodymai reikalingi.

Sukurstymas – Kurstymas. Gali būti nuo švelniausio, iki žiauriausio (su fiziniu smurtu). Tai neteisėtas asmens valios paveikimas.

Privedimas – kaltininko veiksmų procesas, kuris per tam tikrą laiką pakeičia mąstymą, kad jis atima gyvybę sau.

Sveikatos sutrikdymo mąsto taisyklės – galima turėti egzamino metu (iki 5 skyriaus)

Sužalojimas suprantamas, kaip žmogaus audinių ar organo anatominio vientisumo ar funkcijų pažeidimas, mechaniniu, terminiu, biologiniu ir pnš. būdais.

  • Microsoft Word 55 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (6343 žodžiai)
  • Universitetas
  • Trinkūnaitė
  • Baudžiamosios teisės konspektas: Specialioji dalis
    10 - 1 balsai (-ų)
Baudžiamosios teisės konspektas: Specialioji dalis. (2019 m. Rugsėjo 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/baudziamosios-teises-konspektas-specialioji-dalis.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 04 d. 09:03
×
125 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo