Baudžiamosios teisės specialiosios dalies konspektas


Nusikaltimai ir baudžiamieji nusižengimai žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui 149 – 153 straipsniai 149 str. Išžaginimas. Ši situacija susideda iš kelių svarbių momentų. Str. Seksualinis prievartavimas. Pavojinga veika. Str. Privertimas lytiškai santykiauti. Baudžiamojo įstatymo saugoma vertybė. Lytinės aistros tenkinimas pažeidžiant nepilnamečio asmens seksualinio apsisprendimo laisvę ir ar neliečiamumą. Str. Seksualinis priekabiavimas. Pasiūlymais ar užuomina. Tarnybinis ar kitoks nukentėjuio asmens priklausomumas nuo kaltininko. Straipsnis. Jaunesnio negu šešiolikos metų asmens tvirkinimas. XXII skryrius , Nusikaltimai ir baudžiamieji nusižengimai asmens garbei ir orumui. Straipsnis. Šmeižimas. Straipsnis įžeidimas neteko galios. XXIII skyrius. Nusikaltimai ir baudžiamieji nusižengimai vaikui ir šeimai. Str. Vaiko pagrobimas arba vaikų sukeitimas. Str. Vaiko pirkimas arba pardavimas Baudžiamojo įstatymo saugoma vertybė. Str. Vaiko palikimas Baudžiamojo įstatymo saugoma vertybė. Str. Vaiko įtraukimas į nusikalstamą veiką. Įstatyme numatyti pavojingi nusikalstamos veikos padariniai. Priežastinis padarytos veikos ir kilusių įstatyme numatytų pavojingų padarinių ryšys. Asmens , trauktino baudžiamojon atsakomybėn , amžius. Str. Vaiko įtraukimas vartoti vaistus ar kitas apkvaišinančias priemones Baudžiamojo įstatymo saugoma vertybė. Priežastinio padarytos veikos ir kilusių įstatyme numatytų padarinių priežastinis ryšys – Asmens , trauktino baudžiamojon atsakomybė , amžius. Str. Vaiko įtraukimas girtauti Baudžiamojo įstatymo saugoma vertybė.


Objektas – žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvė bei mažamečio seksualinė neliečiamybė.

2 dalis numato kvalifikuota sudėtį – bendrininkų grupės padarytas išžaginimas.

Teismų praktikos suformuluota taisyklė - mažametis ne visada yra bejėgiškos būklės. Ši situacija susideda iš kelių svarbių momentų: (esant šiems požymiams galima paneigti, kad mažametis asmuo yra bejėgiškos būklės)

Mažametis asmuo psichiškai arba socialiai pakankamai subrendęs, kad suprastu su juo atliekamus veiksmus ir jų socialinę reikšmę (supranta, kas yra lytinis santykiavimas, supranta, kad yra laisvas nuo kito asmens valios primetimo, supranta, kad turi teisę bet kada atsisakyti seksualinio bendravimo)

Fizine branda tokiems santykiams (kada mažametis be žalos savo organizmui gali turėti tokius santykius)

5 dalis numato, kad baudžiamasis persekiojimas pagal BK 149 str. 1 d. gali būti pradėtas esant nukentėjusio asmens skundui ar pareiškimui.

Objektas – seksualinio apsisprendimo laisvė ir mažamečių asmenų seksualinis neliečiamumas.

Pavojinga veika – seksualinis prievartavimas pasireiškia neteisėtu lytinės aistros tenkinimu su nukentėjusiuoju.

150 str, negali būti natūralaus lytinio, vaginalinio akto. (Straipsnyje nurodoma, kokiu būdu yra tenkinama lytine aistra - lytinio, oralinio, fizinio sąlyčio būdu.)

Santykis tarp aukos ir kaltininko gali būti heteroseksualus ir homoseksualus.

Pavojinga veika – šis nusikaltimas pasireiškia privertimu lytiškai santykiauti ar kitaip tenkini lytinę aistrą prieš nukentėjusio asmens valią.

Naudoja psichinė prievarta – pvz išviešinsiu nuotraukas, atliktus darbus, kurie gali žeminti asmens garbę ir orumą.

2 dalis – kvalifikuota. Kvalifikuojantis požymis - nepilnametis asmuo (asmuo sulaukęs 14, bet nesulaukęs 18 m.)

3 dalis nurodo, kad už 1 dalį galima traukti baudžiamojon atsakomybėn kai yra skundas arba reikalavimas.

Pavojinga veika – įvardinta žodžiu „priekabiavo“ (priekabavimą pirmiausia apibūdina nevienkartiškumas. Neįmanoma priekabiauti vienu poelgiu, priekabiavima apibūdina veiksmų visuma. Priekabiavimu kaltininkas siekia tam tikro aukos elgesio) priekabiavimu kaltininkas turi siekti seksualinio bendravimo. Priekabiavimas gali pasirekšti:

Subjektas – sulaukęs 16 metų amžiaus fizinis asmuo, nuo kurio nukentėjusysis yra pagal tarnybą ar kitaip priklausomas.

Kaltė – tiesioginė tyčia, kaltininkui suvokiant, kad jo meilinimasis, pasiūlymai, užuominos priklausomam asmeniui yra nepriimtini, nemalonūs ir norint taip veikti.

Pavojinga veika – tvirkinimas, kuris pats suprantamas kaip seksualinio pobūdžio veiksmai, vaiko, nesulaukusio 16 m amžiaus, atžvilgiu.

Fizinis tvirkinimas – suprantamas kaip įvairūs fizinio sąlyčio su auka atvejai, kurių neapima prieš tai buvusios sudėtys, skatinantys aukos seksualinį susijaudinimą per ankstyvą domėjimąsi seksualiniais santykiais.

Intelektinis poveikis auktai tais pačiais tikslais, kad auka susijaudintų, domėjimasis lytiniu gvenimu. Pvz: pornografijos rodymas, amoralūs pasakojimai apie seksualinio potraukio tenkinimą.

Sudėtis – formalioji, nusikaltimo baigtumas siejamas su seksualiniu poveikiu. Tai, kad mažametis jau yra tvirkintas ar lytiškai santykiavęs, veikos kvalifikavimui reikšmės neturi.

Kaltė – tiesioginė tyčia, kaltininkas suvokė, kad nukentėjusysis yra mažametis arba turėjo ir galėjo tai numatyti (lytinis santykiavimas su partneriu nepaisant, kad tai stebi mažametis).

  • Microsoft Word 45 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (6484 žodžiai)
  • Universitetas
  • Živilė
  • Baudžiamosios teisės specialiosios dalies konspektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Baudžiamosios teisės specialiosios dalies konspektas . (2019 m. Rugsėjo 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/baudziamosios-teises-specialiosios-dalies-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 26 d. 00:18
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo