Baudžiamųjų įstatymų prieš neteisėtas pajamas ir korupciją leidyba: tarp gerų siekių ir legitimumo


Įvadas. Bendrieji reikalavimai baudžiamųjų įstatymų leidybai. Neteisėto praturtėjimo kriminalizavimas: ar teisės taikytojui viskas aišku? Išplėstinio turto konfiskavimo modelio „jautrieji taškai“. Neturtinio kyšininkavimo koncepcija: ar atsakyta į esminį klausimą, koks blogis uždraustas? Atsakomybės griežtinimas: ar pagalvota apie proporcijas? Išvados. Literatūra.

Pastaraisiais metais viešojoje erdvėje plačiai nuskambėjo naujų baudžiamųjų įstatymų, skirtų kovai su neteisėtomis pajamomis ir korupcija, priėmimas. Neminint kai kurių normų techninių keitimų ir apsiribojant principiniais dalykais, paminėtini šie nauji įstatymai: 2010 m. gruodžio 2 d. įstatymas, kriminalizavęs neteisėtą praturtėjimą (BK 1891 str.) ir įtvirtinęs išplėstinio turto konfiskavimo modelį (BK 723 str.); 2011 m. birželio 21 d. įstatymas, sugriežtinęs atsakomybę už korupcinio pobūdžio veikas bei priskyręs sunkių nusikaltimų kategorijai BK 225 straipsnio 2 dalyje numatytą kyšininkavimą bei BK 228 straipsnio 2 dalyje numatytą piktnaudžiavimą, taip pat įtvirtinęs nuostatą, kad kyšiu gali būti ne tik turtinė, bet ir asmeninė nauda (BK 230 str. 4 d.). Iš įstatymo projektus lydinčių raštų ir politinės diskusijos matyti, kad į šiuos įstatymus dedamos didelės viltys norint pasiekti lemiamą lūžį kovoje su neteisėtomis pajamomis ir korupcija.

Kartais iš viešų kalbų galima suprasti, kad įstatymų leidžiamoji valdžia savo darbą padarė, taigi dabar teisėsaugos institucijoms „atrištos“ rankos efektyviai naudoti naujus teisinius instrumentus traukiant atsakomybėn ne tik nesąžiningus valstybės tarnautojus, bet ir visus ne pagal pajamas gyvenančius asmenis. Nekeliant abejonių dėl būtinumo kovoti su minėtais blogiais šio straipsnio tikslas yra panagrinėti įvykusią reformą baudžiamosios teisės principų požiūriu ir įvertinti šių įstatymų teisinį veiksmingumą.

  • Adobe PDF 457 KB
  • 2013 m.
  • 19 puslapių
  • Greta
  • Baudžiamųjų įstatymų prieš neteisėtas pajamas ir korupciją leidyba: tarp gerų siekių ir legitimumo
    10 - 3 balsai (-ų)
Baudžiamųjų įstatymų prieš neteisėtas pajamas ir korupciją leidyba: tarp gerų siekių ir legitimumo. (2013 m. Gegužės 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/baudziamuju-istatymu-pries-neteisetas-pajamas-ir-korupcija-leidyba-tarp-geru-siekiu-ir-legitimumo.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 10:27
×