Baudžiavos panaikinimas


Baudžiavos panaikinimas lietuvoje. Paskelbus nurodytus naujus nuostatus. Dvarininkai suteikia valstieciams. Paskelbus nurodytus naujus nuostatus, baudžiauninkai nustatytu laiku gaus visas laisvų. Baudziavos prievoles. Dvarininkai suteikia valstieciam -uz nustatytas prievoles. Baudžiavos panaikinimas 1861 prezentacijos. Darbas baudžiavos laikais. Baudžiava lietuvoje panaikinimas. Baudziauninkai gaus nustatytu laiku visas laisvu kaimo gyventoju teises.

Baudžiavos panaikinimas. Paskelbus nurodytus naujus nuostatus, baudžiauninkai gaus nustatytu laiku visas laisvų kaimo gyventojų teises. Paskelbus nurodytus naujus nuostatus, baudžiauninkai gaus nustatytu laiku visas laisvų kaimo gyventojų teises. Dvarininkai išsaugodami visų jiems priklausančių žemių nuosavybės teisę, suteikia valstiečiams — už nustatytas prievoles — nuolatiniam naudojimuisi sodybą ir, be to, kad būtų užtikrinta valstiečių buitis ir kad jie galėtų vykdyti savo pareigas vyriausybei,— nustatytą nuostatuose laukų ir kitų naudmenų dydį. Naudodamiesi tąja skirtine žeme, valstiečiai už tai turi atlikti dvarininkams nuostatuose nurodytas prievoles. Būdami šioje pa¬dėtyje, kuri yra pereinamojo pobūdžio, valstiečiai vadinami laikinaisiais prievolininkais. Kartu jiems suteikiama teisė išsipirkti sodybą, o dvarininkams sutinkant, jie gali įsigyti nuosavybėn laukus bei kitas naudmenas, išskirtas jiems nuolatiniam naudojimuisi. Taip įsigiję nuosavybėn tam tikrą žemės kiekį, valstiečiai bus laisvi nuo prievolių dvarininkams už išpirktą žemę ir galutinai pereis į laisvų valstiečių — savininkų luomą.

<.

Dvarininkai išsaugodami visų jiems priklausančių žemių nuosavybės teisę, suteikia valstiečiams — už nustatytas prievoles — nuolatiniam naudojimuisi sodybą ir, be to, kad būtų užtikrinta valstiečių buitis ir kad jie galėtų vykdyti savo pareigas vyriausybei,— nustatytą nuostatuose laukų ir kitų naudmenų dydį.

Naudodamiesi tąja skirtine žeme, valstiečiai už tai turi atlikti dvarininkams nuostatuose nurodytas prievoles. Būdami šioje pa­dėtyje, kuri yra pereinamojo pobūdžio, valstiečiai vadinami laikinaisiais prievolininkais.

Kartu jiems suteikiama teisė išsipirkti sodybą, o dvarininkams sutinkant, jie gali įsigyti nuosavybėn laukus bei kitas naudmenas, išskirtas jiems nuolatiniam naudojimuisi.

Specialiais nuostatais apie dvariškius jiems nustatoma pereinamoji padėtis, atitinkanti jų užsiėmimą ir poreikius: praslinkus dvejiems metams nuo šių nuostatų paskelbimo dienos, jie gaus visišką laisvę ir terminuotas lengvatas.

<. Kadangi naujas sutvarkymas dėl neišvengiamo reikalingų permainų sudėtingumo negali būti įvykdytas iš karto, nes tam prireiks nemažiau beveik kaip dvejų metų, tai per šį laikotarpį, siekiant užkirsti kelią sumišimui ir prisilaikyti visuomeninės ir privatinės naudos, esanti iki šiol dvaruose tvarka turi. Įsteigti kiekvienoje gubernijoje gubernijos valstiečių reikalų valdybą, kuriai patikima aukščiausiojo organo teisėmis tvarkyti dvarininkų žemėse apgyvendintų valstiečių bendrijų reikalus.

  • Microsoft Word 7 KB
  • 2010 m.
  • 2 puslapiai (905 žodžiai)
  • Sofija
  • Baudžiavos panaikinimas
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Baudžiavos panaikinimas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/baudziavos-panaikinimas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 17:30
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo