Bažnyčia


Kas yra bažnyčia?. Bažnyčia. Vilniaus Šv. Būdingos bažnyčių patalpos. Interjero elementai. Krikščioniškos bažnyčios istorija. Krikščioniškos bažnyčios Lietuvoje. Kam reikalinga Bažnyčia?. Bazilikos. San pietro bazilika. Katedra. Parapijos bažnyčia. FIlijos. Koplyčia.

Seniau tuo vardu vadindavo kiekvieną didelę seną bažnyčią, bet dabar taip vadiname tik bažnyčias, kurioms popiežius suteikia bazilikų teises. Popiežius tai daro tik dėl ypatingų priežasčių. Taip, pavyzdžiui, 1921 m. Žemaičių vyskupijos 500 metų jubiliejaus proga popiežius suteikė bazilikos teises Kauno katedrai, o 1922 m. šv. Kazimiero 400 metų kanonizacijos jubiliejaus proga – Vilniaus katedrai. Bazilikos esti didžiosios (basilica major) ir mažosios (b. minor). Didžiosios yra garbingesnės, jų viso yra tik 9, būtent, 7 Romoje, viena Asyžiuje ir viena Agnanyje. Mažųjų skaičius didesnis, prie jų priklauso ir Kauno katedra. Bazilikų dvasininkai turi pirmenybę prieš kitų bažnyčių kunigus; per procesijas prieš mažųjų bazilikų dvasininkus nešama paauksinta lazdelė su dviem varpeliais ir ypatingas raudonomis ir geltonomis juostomis skėtis padilionas (padiglione).

Katedra vadinama vyriausia kiekvienos vyskupijos bažnyčia. Prie katedrų gyvena vyskupas su kapitula. Savo pavadinimą katedros gavo nuo paaukštinimo, nuo kurio vyskupas kitados mokydavo žmones.

Filijos – antra didesnių parapijų bažnyčia su nuolatiniu kunigu, bet dar visai neatsiskyrusi nuo savo motinos, parapijos bažnyčios. Filijos neturi, kaip parapijos, krikšto, vedimo ir mirimo knygų.

Koplyčios – mažutės bažnytėlės, kartais tik atskiri rūmų kambariai, kur galima mišias laikyti ir pasimelsti.

  • MS PowerPoint 975 KB
  • 2016 m.
  • 16 puslapių (594 žodžiai)
  • Ieva
  • Bažnyčia
    10 - 4 balsai (-ų)
Bažnyčia. (2013 m. Gruodžio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/baznycia.html Peržiūrėta 2018 m. Gegužės 23 d. 15:58
×