Benamiai referatas


Sociologijos referatas. Karaliaus mindaugo profesinio mokymo centras socialinių paslaugų skyrius. Benamystės samprata. Benamystės priežastys. Literatūros sąrašas. Benamio sąvokos apibrėžimas. Benamystės išraiška. Benamystės laikotarpis. Benamystės mastas. Benamystės vieta. Socialinės ekonominės priežastys. Asmeninės priežastys. Šeimyninės priežastys. Teisinės administracinės priežastys. Atsitiktinės priežastys.


Atkūrus nepriklausomybę, Lietuvoje vyko staigūs ekonominiai ir socialiniai pokyčiai, kaip kad gamybos nuosmukis, išaugęs nedarbas, kritęs gyvenimo lygis. Tam tikrai visuomenės daliai šių pokyčių pasekmės buvo ypač skaudžios: praradę sovietmečiu turėtas garantijas į darbą ir nepajėgdami prisitaikyti prie naujų gyvenimo sąlygų, jie patyrė skurdą, pakliuvo į priklausomybių liūną, prarado šeimas, būstą ir buvo nublokšti į visuomenės užribį. Didėjantis atotrūkis tarp turtingų ir vargšų Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, lėmė naujo reiškinio – benamystės atsiradimą, kurio pradžia siejama su 1989 metais. Patekus į šią aplinką, labai sunku iš jos išsiveržti, kadangi žmonės prisitaiko ir net įpranta prie tokio gyvenimo būdo.

Benamiais Lietuvoje laikomi asmenys, neturintys gyvenamosios vietos ar lėšų bent minimaliam būstui įsigyti. Pirmieji statistikos duomenys apie benamius, paskelbti spaudoje apibendrinus 2001 m. gyventojų surašymo duomenis, parodė, kad 1250 (iš jų 940 vyrų ir 310 moterų) Lietuvos gyventojų yra benamiai.

Sunkiai norisi tikėti tokiais skaičiais, kadangi į statistiką patenka tik užsiregistravusieji savivaldybėse ir socialinių būstų laukiantys asmenys. Statistikos departamentas paprasčiausiai negali suskaičiuoti visos armijos valkatų, rytais ir vakarais besisukiojančių aplink šiukšlių konteinerius, prašančių išmaldos prie bažnyčių, parduotuvių ar tiesiog miestų gatvėse.

2001 m. Lietuvoje buvo 19 nakvynės namų, turinčių virš 650 vietų. 2011 m. pabaigoje šalyje veikė jau 23 nakvynės namai, kuriuose gyveno 2,3 tūkst. žmonių. Netgi pagal šiuos skaičius matosi ryški gyvenamosios vietos neturinčių asmenų skaičiaus augimo tendencija. Tiesa, reikia pažymėti, kad ši problema labiau aktuali didiesiems šalies miestams.

Nuolatinės gyvenamosios vietos neturintį asmenį tik tuomet galime laikyti benamiu, kai jis nepriklauso jokiai socialinei grupei, kuri jam suteiktų tam tikrą vaidmenį šeimoje, bendruomenėje. Tipišku benamiams priskiriamu bruožu laikomas santykių su giminaičiais, draugais nutraukimas. Tai reiškia, kad žmogus yra atskiriamas nuo savo pirminės socialinės grupės, praranda savo vaidmenį joje. Asmuo, atsidūręs už savo socialinės grupės ribų ir neturėdamas nuolatinės gyvenamosios vietos, įgauna specifinių benamiams būdingų elgesio bruožų.

 • Sociologija Referatai
 • 2015 m.
 • Lietuvių
 • Gjotas
 • 9 puslapiai (1950 žodžių)
 • Profesinė mokykla
 • Sociologijos referatai
 • Microsoft Word 27 KB
 • Benamiai referatas
  10 - 3 balsai (-ų)
Benamiai referatas. (2015 m. Lapkričio 18 d.). http://www.mokslobaze.lt/benamiai-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 06:22