Bendras vidaus produktas ir tautos gerovės įvertinimas


Įvadas. Bendrojo vidaus produkto teoriniai aspektai. BVP samprata ir nauda. BVP dydžiai ir apskaičiavimo metodai. BVP struktūra. Tautos gerovės įvertinimas. BVP rodiklio kaip tautos gerovės mato įvertinimas. Kaip žalingi įpročiai veikia tautos gerovę bei BVP. Tautos gerovė priklauso nuo jos intelekto. Išvados. Literatūra.


Darbo aktualumas. Bendrasis vidaus produktas (toliau BVP) yra populiariausias makroekonominės veiklos rodiklis visame Pasaulyje, o jo tendencija didėti yra laikoma kaip ekonomikos augimas. BVP apskaičiavimo gairės ir taisyklės išdėstytos Europos nacionalinių sąskaitų sistemoje, kuri iš esmės atitinka Jungtinių Tautų nacionalinių sąskaitų sistemą. Pagal šias taisykles BVP apskaičiuojamas pagal aiškią metodiką, todėl padarytą pažangą galima lyginti tiek laiko, tiek šalių ir regionų atžvilgiu. Remiantis paskaičiuotu rodikliu galima apibūdinti gyvenimo lygio ekonominius rodiklius, nustatyti ekonomikos augimo tempus bei apibrėžti šalies ūkio struktūrą. Visi šie duomenys yra labai vertingi formuojant šalies ekonominę politiką bei priimant įvairius politinius sprendimus.

Taigi, bendrąja prasme BVP - tai rodiklis parodantis tikrąjį valstybės ekonominį pajėgumą. Tačiau pastaruoju metu daugumos valstybių statistikos departamentai savo nacionalinių sąskaitų sistemoje BVP įvardija kaip vieną iš pagrindinių valstybės ekonomikos ir tautos gerovės rodiklių. Kita vertus BVP rodiklis pirmiausia buvo išvystytas kaip įrankis skirtas planuoti gamybos apimtis Antrojo pasaulinio karo metu ir jis neskirtas tautos gerovei matuoti. Kritikų teigimu tradiciniu požiūriu šalies gyventojų gerovės rodikliu yra laikomas BVP dydis vienam gyventojui. Atsižvelgiant į šiuos skirtingus požiūrius, tampa aktualu išanalizuoti ar BVP rodiklis tinkamas matas įvertinti tautos gerovę.

Darbo tikslas – išanalizavus BVP teorinius aspektus, įvertinti BVP rodiklį kaip tautos gerovės matą.

Išanalizuoti bendrojo vidaus produkto teorinius aspektus, aptariant BVP sampratą ir naudą, pagrindinius BVP dydžius ir BVP struktūrą.

BVP rodiklis buvo pradėtas naudoti palyginti labai neseniai, tik XX amžiaus 9 dešimtmetyje. Iki to laiko valstybės ekonomikos lygiui nustatyti buvo naudojamas bendrojo nacionalinio produkto skaičiavimas, kol buvo pastebėta, kad pastarasis nelabai tiksliai atspindi šalies ekonomikos pajėgumo. Norint geriau įvertinti valstybės ekonomiką buvo sukurtas naujas rodiklis – BVP.

Šiuo metu jau daugelis pasaulio šalių gaminamų prekių ir teikiamų paslaugų kiekiui įvertinti naudoja BVP rodiklį, kuris apskaičiuoja, tik valstybės teritorijoje gamybos veiksnių gaunamas pajamas, taip parodydamas tikrąjį valstybės ekonominį pajėgumą. BVP rodiklis kaip visos piniginės ekonominės veiklos pridėtinės vertės visuma bei populiariausias makroekonominės veiklos matas, įvairiuose literatūros šaltiniuose, pagal skirtingus aspektus, apibrėžiamas skirtingai.

Dauguma ekonomistų BVP rodiklį laiko išsamiausiu ekonomikos progreso matu. Savo prielaidą grindžia tuo, kad besikeičianti BVP apimtis reiškia ir pajamų apimties pokytį, o tai lemia gyvenimo standartų kaita, kuri imant ilgalaikes ekonomikos tendencijas rodo augimą. V. Snieškos ir kt. (2005) manymu, BVP – tai bendrosios pajamos, sukurtos šalies teritorijoje, taip pat užsienio gamybos veiksnių gautos pajamos konkrečioje šalyje, minus šios šalies piliečių gautos pajamos užsienyje. Panašios pozicijos laikosi ir A. Jakutis (2005), teigdamas, kad BVP – tai BNP, išskaičiavus iš jo šalies pajamas už investicijas užsienio šalyse ir pridėjus pajamas, kurias gauna užsieniečiai už investicijas į šalies ekonomiką – tai BNP ir grynojo gamybos veiksnių eksporto skirtumas. Autoriaus teigimu grynasis eksportas – tai eksporto dalis, viršijanti importą, t.y. skirtumas tarp viso metų eksporto ir importo.

  • Microsoft Word 164 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2684 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lukas
  • Bendras vidaus produktas ir tautos gerovės įvertinimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Bendras vidaus produktas ir tautos gerovės įvertinimas. (2020 m. Rugsėjo 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/bendras-vidaus-produktas-ir-tautos-geroves-ivertinimas.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 28 d. 02:45
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo