Bendrasis vidaus produktas ir tautos gerovės įvertinimas


Įvadas. Kiti tautos gerovės vertinimo metodai. Gyvenimo kokybė kaip tarpdisciplininė tyrimų sritis.


Darbo objektas: nagrinėsime ar bendrasis vidaus produkas (BVP) yra pagrindinis rodiklis vertinant tautos gerovę.

Darbo tikslas: atrasti su tautos gerovę koreliuojačius ar ją priežastingai sukeliančius veiksnius, pasiūlyti naujus, su žmonių laime susijųsį valstybių ar žmonijos pažangos rodiklius.

Darbo uždaviniai:

Išnagrinėti grynąja ekonominę gerovę

Išanalizuoti kitus tautos gerovės vertinimo metodus

Išanalizuoti gyvenimo kokybę kaip tarpdisciplininę tyrimų sritį

Nors bendrasis vidaus produktas (BVP) vis dar laikomas pagrindiniu ekonominės plėtros rodikliu ir yra gana tikslus ir svarbus šalies ekonomikos funkcionavimo rodiklis, kuris leidžia lengvai palyginti šalies padarytą pažangą tiek laiko, tiek geografiniu aspektu, tačiau svarbu suprasti, kad BVP neatspindi ekologinio tvarumo ar socialinės įtraukties.

Užsienio mokslininkai Jeffrey D. Sachs, J. E. Stinglitz, A. Sen ir Lietuvos mokslininkai R. Lazutka, P. Gylys, O. G. Rakauskienė, G. Navaitis vis dažniau pripažįsta, kad BVP nėra vienintelis ir pagrindinis rodiklis, parodantis šalies gerovės lygį (Lazutka, 2005; Gylys, 2008; Rukauskienė, 2010; Navaitis, 2012). Norint įžvelgti tikrą gyventojų gyvenimo gerovę šalyje, rekia papildomų duomenų ir rodiklių. Taigi mokslininkų, ekonomikos analitikų ir daugelio tarptautinių organizacijų iniciatyvų dėmesio centre atsidūrė gyvenimo kokybės matavimo klausimas. Siekiant pašalinti šią spragą, pastaruoju metu vis daugėja bandymų apibrėžti gyvenimo kokybės sąvoką ir patobulinri gyvenimo kokybės vertinimus.

Lietuvoje taip pat kol kas nėra atlikta pakankamai reprezentyvių nacionalinio lygio gyvenimo kokybės tyrimų, galinčių išsamiai atspindėti pagringines šalies ekonominio ir socialinio vystymosi problemas. Tačiau, vertinant Lietuvos gyventojų gyvenimo kokybę dažniausiai yra pasirenkami du tyrimo metodai: Lietuvos gyventojų apklausa ir tam tikrų objektyvių kriterijų (statistinių duomenų, apibūdinančių meterialinį apsirūpinimą, gyvenimo sąlygas, visuomenės sveikatos būklę, sveikatos apsaugos sistemą, kultūros lygį ir t.t.) sisteminimas ir lyginamoji analizė. Subjektyvūs gyventojų vertinimai padeda nustatyti visuomenės vertybių sistemą, poreikius, problemas ir sužinoti, kokia subjektyvi gyventojų nuomonė apie atskirus gyvenimo kokybės aspektus. Objektyvių statistinių duomenų analizė padeda nustatyti realią situaciją, stebėti šalies vystymosi raidą, vertinti įgyvendintų ekonominės politikos priemonių poveikų visuomenei, lyginti skirtingų šalių ūkio plėtrą ir socialinę pažangą ir, atsižvelgiant į analizių rezultatus, nustatyti kritinius gyvenimo kokybės rodiklius ir, atsižvelgiant į tai, formuluoti prioritetinius ekonominės, socialinės ir regioninės politikos tikslus.

  • Microsoft Word 656 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (1894 žodžiai)
  • Universitetas
  • Sandra
  • Bendrasis vidaus produktas ir tautos gerovės įvertinimas
    10 - 8 balsai (-ų)
Bendrasis vidaus produktas ir tautos gerovės įvertinimas. (2016 m. Gegužės 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/bendrasis-vidaus-produktas-ir-tautos-geroves-ivertinimas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 12:09
×