Bendravimas ir individualūs asmenybių skirtumai


Įvadas. Bendravimas ir jo poreikis. Pagrindiniai individualūs asmenybių skirtumai. Bendravimas ir temperamentas. Ekstravertai ir intravertai. „Sunkūs“ žmonės. Bendravimas ir savigarba. Empatijos reikšmė bendravimui. Išvados. Literatūra.

Nepatikimas yra atpažįstamas tik tuomet, kai stipriai mus apgauna. Jis lengvai prisiima atsakomybę už kokių nors reikalų tvarkymą, tačiau vėliau pakeičia planus net neįspėjęs jūsų.

Nuolat besiskundžiantis - toks žmogus, kuriam tikras bendravimas yra savo nesibaigiančių bėdų išsakymas kitam.

Vartotojas. Šis žmogus yra šalia kito, kai pastarasis yra jam reikalingas. Vartotojas organizuoja gyvenimą taip, kad aplinkiniai įtraukiami į tarnybą jam prieš jų pačių valią. Kartais šio tipo žmogus padaro paslaugėlę jums, kuri tampa atlygiu už tolimesnę sunkią tarnystę jam. Kadangi bendravimo iniciatorius yra vartotojas, tai kontakto išvengti su juo yra sunku. Be to atradęs naudingesnį žmogų, jis greitai pakeis jus kitu.

Vengiantis nemalonumų – tai vienišas, silpnas, nesugebantis kovoti dėl savo interesų, pilkas žmogus, vengiantis turėti reikalų su kitais. Jis bijo bendravimo, nes gal tai atneš jam kokių nemalonumų.

Konkurentas yra toks žmogus, kuris nuolat siekia pirmauti. Jis bendrauja su tokiais žmonėmis, kurių menkavertiškumu gali mėgautis, išnaudos bet kokią situaciją siekdamas nurungti kitus. Konkurentas yra nuolatinis pagyrūnas, siekiantis aplinkinius nustebinti tuo, kad yra už jus geresnis, protingesnis, darbštesnis ir t.t.

Bendraujant dažniausiai sutinkami mišrūs „sunkių“ žmonių tipai, kurie nesiduoda išoriniams poveikiams. Mes ne iš karto suprantame, kad susiduriame su „sunkiu“ žmogumi, todėl tik praėjus kuriam laikui suvokiame, kad jo skirtų kaltinimų tikrosios priežastys yra susijusios su juo pačiu. Tuomet geriausiai būtų pasistengti daugiau nebendrauti su tokiu žmogumi, nes laimėti kovą dėl teisybės neįmanoma. Bet būna situacijų, kuriose negalime išvengti kontaktų su „sunkiais“ žmonėmis, tuomet reikėtų laikytis tokių nuostatų:

prisiminkime, kad „sunkus“ žmogus taip elgiasi su visais , o ne tik išskirtinai su jumis, o jo įžeidimų jūs nenusipelnėte;

nesivelkite į ginčus, nes prarasite laiką ir bus sugadinta nuotaika;

negrasinkite ir nekaltinkite „sunkaus“ žmogaus, nes jis atsakys tuo pačiu ir gindamasis puls;

būkite tvirti, o geriausias ginklas bendraujant su tokio tipo žmonėmis - humoras ir kantrybė. (Amonaitienė (red.),2005).

Savigarba – svarbus asmenybės aspektas įtakojantis bendravimą. Kaip teigia garsi šiuolaikinė psichologė V.Satir, savigarba yra tai, kaip žmogus save įsivaizduoja ir vertina. Kai jaučiamės silpni, užklupti gyvenimiškų problemų, kurių tuo metu negalime įveikti, tuomet mūsų bendravimas su aplinkiniais pasikeičia. Susidorojus su problemomis ir sustiprėjus, mūsų bendravimas įgauna optimizmo.

Savigarba būna aukšta arba žema. Ji formuojasi aplinkoje, kurioje auga asmenybė. Žema savigarba dažniausiai būna žmonių, kuriuos vaikystėje supo negarbingi tarpasmeniniai santykiai šeimoje, kurie nesijautė psichologiškai saugūs, nes bendravimas buvo grįstas baime bei grėsme. Taigi tokioje aplinkoje susiformuoja žmogus, kuriam sunku savarankiškai mąstyti ir priimti sprendimus, nes jis nuolat bijo būti pažemintas ir neįvertintas. Pagal V.Satir yra išskiriami keturi elgesio tipai, būdingi žemos savigarbos žmonėms.

Taikdarys niekada nieko neprašo ir visada parodo, kad jis yra bejėgis ir auka, todėl trokšta , kad aplinkiniai būtų patenkinti juo. Jis sutinka su viskuo ir padarys viską, kad būtų taika.

Kaltintojas – žmogus, kuris nuolat apkaltina aplinkinius ir demonstruoja savo reikšmingumą. Jis jaučiasi vienišas ir nelaimingas, nes vaikystėje buvo mokomas kovoti, todėl visada kalba pakeltu balsu, bei pasijunta tvirčiau, kai kiti jam paklūsta.

  • Pedagogika Referatas
  • Microsoft Word 26 KB
  • 2013 m.
  • 14 puslapių (3597 žodžiai)
  • Vilma
  • Bendravimas ir individualūs asmenybių skirtumai
    10 - 3 balsai (-ų)
Bendravimas ir individualūs asmenybių skirtumai. (2013 m. Gruodžio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/bendravimas-ir-individualus-asmenybiu-skirtumai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 05:23
×