Bendravimo kultūra referatas


Įvadas. Bendravimo samprata ir reikšmė. Pagrindinės bendravimo formos. Verbalinis bendravimas. Neverbalinis bendravimas. Bendravimo kultūra ir etika. Darbo ir elgesio kultūra. Išvados. Literatūra.

Senovėje bendravimas žmonėms labiausiai buvo reikalingas dirbant. Tik bendraujant buvo galima koordinuoti savo veiksmus, pasikviesti į pagalbą, stebėti ir pažinti kitų žmonių ketinimus ir veiksmus. Pradžioje žmonės vieni kitus suprato iš mimikos, gestų, palaipsniui susiformavo tobuliausia žmonių komunikacijos priemonė – kalba [1].

Žmogus visada gyveno ne vienas, todėl atsižvelgiant į aplinkinius reikėjo vienaip ar kitaip elgtis. Ilgainiui atsirado žmonių tarpusavio bendravimo taisyklės, kurių negalima nepaisyti. Taigi bendravimo kultūra yra žmonijos kultūros dalis. Ji reikalauja laikytis svarbiausių žmonių bendro gyvenimo taisyklių, gebėti tinkamu tonu kalbėti, būti paslaugiems, mandagiems bei taktiškiems. Poreikis bendrauti yra vienas iš svarbiausių žmogaus egzistencinių poreikių.

Šio referato tikslas – suvokti bendravimo esmę, išnagrinėti bendravimo formas, susipažinti su bendravimo kultūra pritaikant jos principus.

Ne ką mažiau svarbus bendravimo komponentas - tarpusavio sąveika. Tai bendraujančiųjų poveikis vienas kitam. Bendraudami žmonės daro tam tikrą įtaką vieni kitiems, keičia požiūrį, elgesį.

Žmonių bendravimas pasireiškia dvejomis pagrindinėmis formomis – verbaline (žodinis bendravimas) ir neverbaline (nežodinis bendravimas). Galima išskirti ir trečią bendravimo formą – tai paraverbalinė kalba.

Neverbalinis bendravimas atspindi mūsų gestus, mimiką, kūno kalbą, atstumą, pozą, net laikyseną.

palaikomasis bendravimas - siekiame parodyti aplinkiniams, kad norime jiems gero, stengiamės padėti.

suprantamasis bendravimas - kuomet stengiamės geriau suprasti, ką kitas žmogus sako ar jaučia.

Bendraujant visada svarbu pagalvoti, ko pasieksime savo žodžiais. Kokią informaciją perduosime, tokį turėsime rezultatą. Mes galime laimėti šimtus ginčų, bet prarasti artimus žmones. Bendravimas – tai galimybė mokytis vieniems iš kitų. Pasakyti žodžiai turi galią. Kalbėkime tai, kas kitus padrąsina, ugdo ar skatina geresniems santykiams.

Norint pasiekti gerų bendravimo rezultatų reikėtų laikytis D. Carnegie'o suformuluotų principų [11]:

Taigi dalykiniam bendravimui pagrindinis keliamas reikalavimas – geros manieros. Tuo tarpu sėkmingam bendravimui pagrindinės priemonės būtų: žmogaus priėmimas, aktyvus klausymasis, klausimų pateikimas ir teiginiai. Turėdami šiuos keturis įrankius ir naudodamiesi jais pagal visas etiketo taisykles, galime pasiekti jei ne viską, tai tikrai daug – įgyti kitų žmonių pasitikėjimą ir palankumą, lengvai susikalbėti, patikti ir pan.

Bendravimas yra vienas svarbiausių procesų organizacijoje. Bendravimas turi didelę įtaką tiek asmeniškai darbuotojams, tiek organizacijos darbo kokybei. Efektyviai dirbančios kompanijos daug dėmesio skiria darbuotojų bendravimui tarpusavyje, jų bendravimui su klientais ir bendravimui su vadovais. Kaip kontrastas – nesėkmingai veikiančiose kompanijose ar organizacijose labiausiai yra pažeistas bendravimas tarp darbuotojų ir tarp darbuotojų ir klientų. Todėl siekiant sėkmingų veiklos rezultatų būtinas darbuotojų darbo kultūros ugdymas, skatinimas tobulėti profesinėje srityje [12].

Darbo kultūra – tai atsakomybė už pavestą darbą, kuri virsta įpročiu, tai stiprus pasitenkinimo jausmas, kad gerai atlikai darbą. Profesionalumas – darbo kultūros dalis. Todėl nuolat siekiama būti ne tik geru specialistu, tobulinti meistriškumą, bet ir sugebėti profesionaliai bei kultūringai bendrauti. Mandagūs, paslaugūs, mokantys užmegzti kontaktą ir įgyti kliento pasitikėjimą darbuotojai būtinybė kompanijai, norinčiai išlikti ir įsitvirtinti.

Klientų asmeninių poreikių tenkinimas - sėkmingos veiklos pagrindas. Tai yra:

Mandagaus elgesio taisyklės paprastos ir išmintingos. Norint būti gerbiamam, reikia gerbti kitus ir būti atidžiam aplinkiniams, branginti kito žmogaus laiką, nevėluoti į darbą. Netvarkingumas kelia nepasitikėjimą. Pagal tai, kokie pirmieji žodžiai pasakomi, kaip laikomos rankos, kokie gestai naudojami žmonės sprendžia apie bendraujančiojo kultūrą ir išsiauklėjimą.

Taktiškumas yra būtinas bendraujant su klientais. Tai sugebėjimas atrasti bendravimo su kitais žmonėmis būdą, kuris atitiktų konkrečias aplinkybes, situaciją. Taktiško elgesio esmę sudaro sugebėjimas įsivaizduoti save kitų žmonių vietoje. Todėl reikia išsiugdyti savyje jautrų, atidų požiūrį į mus supančius žmones. Taktiškumas yra sugebėjimas kūrybiškai elgtis su kitais žmonėmis, reikalaujantis ypatingo talento bendrauti ir tai ypač svarbu aptarnavimo srityje. Jeigu žmogus išsiugdo taktiškumo jausmą, jis visada suras teisingą sprendimą, pasielgs kultūringai ir gražiai. Jautri, atsargi, delikati, apdairi elgsena su kitais – būtina tikrai žmogiškų santykių sąlyga.

  • Microsoft Word 37 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3787 žodžiai)
  • Universitetas
  • Loreta
  • Bendravimo kultūra referatas
    10 - 7 balsai (-ų)
Bendravimo kultūra referatas. (2015 m. Lapkričio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/bendravimo-kultura-referatas.html Peržiūrėta 2020 m. Lapkričio 28 d. 09:09
×
33 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo