Bendravimo psichologija, konfliktai


Psichologijos referatas. Įvadas. Bendravimo psichologija. Bendravimas. Bendravimo orjentacijos. Bendravimo erdvės zonos. Bendravimo būdai. Emocijų raiška bendraujant. Konfliktas, priežastys, sprendimo būdai. Konfliktas. Konflikto sprendimo būdai. Konfliktų priežastys. Išvados. Literatūros sąrašas.


Žmonės sudaro visuomenės pagrindą ir neatsiejama žmogaus gyvenimo dalis yra komunikacija ir tarpasmeninių santykių kūrimas.

Komunikacija – tai keitimasis informacija, verbaliniu ir neverbaliniu būdu, o bendravimo psichologija tyria būtent žmonių tarpusavio bendravimo ypatumus.

Bendraudami žmonės perduoda nemažai informacijos neverbaliniu būdu (gestais, balso tonu, tembru, intonacija, žvilgsniu, elgesiu, išvaizda ir t.t.). Į tai nesąmoningai atkreipiamas dėmėsys ir tai padeda sudaryti įspūdį apie kitą žmogų, jį suvokti. Suvokti kitą žmogų padeda, o kartais ir trukdo, kai kurie socialiniai efektai: stereotipai (ankstesnis nusistatymas, neretai klaidingas ir iškreiptas), naujumo ir pirmumo efektas (nuostatą apie žmogų formuoja ankstesnė informacija), Aureolės efektas (pozityvus arba negatyvus nusistatymas į žmogų, kuris „filtruoja“ naują informaciją apie šį žmogų), blogo analogijų ieškojimo efektas (iš fiziškai panašių žmonių tikimės panašių dalykų), loginio paklydimo efektas (vienos žmogaus savybės turi įtakos kitoms savybėms, t.y. viena gali sukelti kitą) ir Andoros fenomenas (neigiamos informacijos rinkimas apie žmogų ir kitos informacijos praleidimas pro akis).

Net 60 – 80 proc. informacijos bendraujant perduodama neverbaliniu būdu. Skiriami neverbalinių ženklū tipai: konvencionalūs (kai kurie gestai įvairiose kultūrose interpretuojami skirtingai) ir spontaniški (nederminuoti kultūros gestai, nekontroliuojami). O verbalinį pranešimą galima išanalizuoti 4 aspektais: pranešimo turinys, savęs atskleidimas (informacijos apie save siuntimas adresatui), santykiai (pranešimas informuoja, kokie yra santykiai tarp adresato ir adresanto) ir kreipimasis (kiekvienas verbalinis pranešimas turi kažkokį tikslą – pranešti, liepti, prašyti).

Trečias aspektas, pagal kurį galima analizuoti bendravimo procesą yra interakcija (tarpusavio santykių tipas – varžymasis/bendradarbiavimas).

Bendravimas gali būti produktyvus ir neproduktyvus. Produktyvus bendravimas tai kai žmogus gauna jam naudingą informaciją, praturtėja žiniomis.

Neproduktyvaus bendravimo tipus išreiškia E. Fromas: imlioji orientacija (kai žmogus turi draugą, kuris už jį pasiima viską kas geriausia iš išorės, ir be draugo jis nemoka bendrauti), išnaudotojiškoji orientacija (kai žmogus viską kas geriausia nori atimti, nori turėti viską ką turi kiti, bet nevertina ką turi pats), kaupimo orientacija (kai žmogus kaupia nesvarbu ką, jis bijo naujovių, nieko prie savęs neprileidžia), rinkos orientacija (tai žmogus kuris nori būti populiariausiu, viską daro dėl to, todėl neturi artimų draugų).

Bendravimo zonos yra keturios: intymi zona (tai zona skirta bendravimui tarp artimų, į šią zoną įleidžiami tik labai artimi žmonės (nuo 15 iki 46 cm)), asmeninė zona (tai zona skirta pokalbiui (nuo 46 cm iki 1,2 m)), socialinė zona (tai zona skirta darbui,žmonėms kurie kartu dirba (nuo 1,2 m iki 3,6 m)), visuomeninė zona (tai zona skirta studentams su dėstytojais, kai veda viešas paskaitas, arba tiems asmenims kurių norime išvengti (toliau nei 3,6 m)).

Keli optimalus bendravimo būdai: konvencinis bendravimas ( kai du pašnekovai gali gerai bendrauti, palaikyti dialogą), primityvus bendravimas (kai pašnekovų nuomonės yra visiškai priešingos, toks bendravimas tampa neįmanomu), standartizuotas bendravimas ( kai pašnekovai nori įtikti vienas kitam ir užsideda kaukes), manipuliacinis bendravimas (kai pašnekovai yra kaip varžovai).

Neoptimalus bendravimo būdai: piktadžiugiškumas (kai pašnekovo nelaimė, kitai pusei sukelia laimę), pvydas (kai vienas pašnekovas pavydi kitam), pasitenkinimas (kai vieno pašnekovo privilegijos sukelia kitam pašnekovui pavydą), abejingumas (kai pašnekovo nelaimė, kitai pusei yra abejinga), ambicijos (kai kiti pasėkimai yra menkinami).

  • Psichologija Referatai
  • 2014 m.
  • Ilona
  • 22 puslapiai (5911 žodžių)
  • Kolegija
  • Psichologijos referatai
  • Microsoft Word 46 KB
  • Bendravimo psichologija, konfliktai
    10 - 4 balsai (-ų)
Bendravimo psichologija, konfliktai. (2014 m. Sausio 06 d.). http://www.mokslobaze.lt/bendravimo-psichologija-konfliktai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 17 d. 21:42