Bendrininkavimas baudžiamosios teisės bendroji dalis


Bendrininkų rūšys. Organizatorius , kurstytojas ir padėjėjas –. „ antraeilis bendrininko vaidmuo “. Bendrininkavimo formos. Bendrininkų grupe. Bendrininkų grupė. Sudėtingas bendrininkavimas –. Savanoriško atsisakymo pabaigti nv esant bendrininkavimui požymiai. Prisidėjimo prie nv padarymas formos. Prisidėjimas prie NV. Bendrininkų rūšių atskyrimas. VISADA REIKIA ATSIVERSTI BK spec dalies str ir žiūrėti ar realizavo požymius , ar ne. Bendrininkų atsakomybė ir jos pagrindai.


(Už vagystę atsakoma nuo 14m )

Bendrininkavimo požymiai įvardyti BK 24 str 1d.

Sąvoka įtvirtinta BK 24 str 1d.

Objektyvieji : 1) dviejų ar daugiau asmenų dalyvavimas darant NV.( šis požymis atskleidžia tai, kad ne tik veikoje privalo dalyvauti šis skaičius asmenų, bet jie privalo būti sulaukę BA amžiaus , nustatyo BK 13 str, be to turi būti pakaltinami) 2) kelių asmenų veikos bendrumas. ( jis gali pasireikšti tuo, kad kiekvieno asmens veika yra indėlis į NV. Kelių asmenų veikos bendrumas gali įgauti šias formas : a) kiekvienas bendrininkas iki galo padaro NV. B) kiekvienas iš bendrininkų padaro dalį NV objektyviųjų požymių arba vieni padaro visus požymius, o kiti – dalį. C) BK spec dalyje įstatyme numatytus objektyviuosius veikos požymius įgyvendina tik vienas ar keli bendrininkai, o kiti nusikaltimo sudėties požymių neįgyvendina , taigi nusikaltimo lyg ir nepadaro. Jie savo veikomis BK spec dalies normos lyg ir nepažeidė, tačiau padarė veikas, kurios palengvina kitiems bendrininkams daryti NV, nulėmė kitų asmenų veikas, todėl jų padarytos veikos priežastingai susijusios su kitų bendrininkų padarytomis veikomis. //// Veikos bendrumas labai svarbus bendrininkų atsakomybei. Jis lemia bendrus padarinius. Bendri padariniai inkriminuojami asmenims tik esant kiekvieno bendrininko veikos ir kilusių padarinių priežastiniam ryšiui.

Įstatyme numatytas bendrininkų rūšis galima suskirstyti į dvi grupes: 1) bendrininkai, darantys veikas aprašytas BK spec dalies straipsnio dispozicijoje(VYKDYTOJAI) ; 2) bendrininkai darantys ne veikas aprašytas BK spec dalies straipsnio dispozijoje , bet kitokias veikas, kurias įstatymų leidėjas laiko pavojingomis ir už jas baudžia. (ORGANIZATORIUS, KURSTYTOJAS, PADĖJĖJAS).

VYKDYTOJAS – yra pagrindinis bendrininkas, nes tik vykdytojas yra tas asmuo, kuris padaro NV, savo veika pažeidžia BK spec dalyje nustatytą draudimą, tiesiogiai įgyvendina NV sudėtį. Jei NV sudėtį bendrai įgyvendino keli asmenys, kiekvienas iš jų pripažįstamas vykdytoju ir vadinamas bendravykdytoju. Vykdytoju pripažįstamas asmuo, atlikęs visą ar bent dalį įstatyme numatytos NV. PAVYZDŽIUI : vykdytoju išžaginimo ar seksualinio prievartavimo bylose, asmuo bus pripažįstamas vykdytoju, nesvarbu kurį iš NV sudėties požymių realizavo, ar tai būtų tik fizinio smurto vartojimas, ar bet kokios galimybės atėmimas priešintis, ar lytiškai net ir nesantykiavęs. /// Plėšimo byloje vykdytoju bus pripažintas ir tas kaltininkas, kuris vartojo fizinį smurtą ar grasinimus ir pagrobė svetimą turtą, ir tas kaltininkas, kuris tik vartojo fizinį smurtą ar grasinimus, bet turto neužvaldė ar pan. /// Vagystės byloje vykdytoju bus pripažintas kiekvienas, kuris įėjo į butą, neatsižvelgiant į tai, ar jis asmeniškai pagrobė bent vieną svetimą turtą. //// Vykdytoju pripažįstamas ir toks asmuo, kuris daryti NV pasikviečia nepakaltinamus arba šio kodekso 13str nustatyto amžiaus nesulaukusius asmenis, arba kitus asmenis, kurie dėl tos veikos nėra kalti, t,y, jų rankomis padaro NV , o pats atlikdamas organizatoriaus , kurstytojo ar padėjėjo vaidmenį. (TOKIA SITUACIJA VADINAMA TARPINIU NV VYKDYMU – tai toks asmuo, kuris NV padaryti pasitelkia amžiaus nesulaukusio asmenį, nepkaltinamą asmenį arba nekaltą asmenį. Tarkim pašto darbuotojas, autobuso vairuotojas. ; pvz.: nuvykę į įmonę, užsiimančią metalo laužo supirkimu, prisistatė sodybos šeimininkais ir pasiūlė nupirkti iš jų metalo. Jie atsivežė į sodybą įmonės darbininkus, kurie sukrovė metalą, pinigus sumokėjo organizatoriams. Taigi šiuo atveju tarpinis vykdytojas yra įmonės darbininkas. //// Išžaginimo ir seksualinio prievartavimo bylose vykdytoju pripažįstamas ir asmuo, organizavęs, kurstęs ar padėjęs padaryti išžaginimą ar seksualinį prievartavimą asmeniui, kuris dėl amžiaus ar psichinės būklės neatsako pagal BĮ. ///// Traukiant nusikaltimo vykdytojus BA ir kvalifikuojant jų padarytas veikas pakanka nurodyti BK spec dalies straipsnį, kurį savo veika pažeidė kaltininkas. /// Kontrabanda, padaryta bendrininkaujant kvalifikuojama nenurodant į BK 24 str, kai du ar daugiau asmenų esant bent kuriai NV stadijai, susitarus NV daryti , tęsti arba baigti ir kiekvienas bendrininkas tiesiogiai padaro bent dalį BK 199str dispoz numatytos veikos.

  • Microsoft Word 24 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (3173 žodžiai)
  • Universitetas
  • Karlota
  • Bendrininkavimas baudžiamosios teisės bendroji dalis
    10 - 3 balsai (-ų)
Bendrininkavimas baudžiamosios teisės bendroji dalis. (2016 m. Vasario 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/bendrininkavimas-baudziamosios-teises-bendroji-dalis.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 02 d. 11:36
×
124 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo