Bendrininkavimas padarant nusikalstamą veiką


Bendrininkavimas padarant nusikalstamą veiką. Bendrininkavimo samprata. Bendrininkavimo formos. Bendrininkų rūšys. Bendrininkų baudžiamosios atsakomybės pagrindai ir ribos. Bendrininkavimas padarant nusikalstamą veiką , numatančius specialųjį subjektą. Bendrininkavimas su juridiniu asmeniu. Vykdytojo ir kitų bendrininkų ekscesas. Savanoriškas atsisakymas , esant bendrininkavimui. Nepavykęs kurstymas ir padėjimas. Prisidėjimas prie nusikalstamos veikos. Nepranešimas apie nusikaltimą. Nusikaltimo ar nusikaltėlio slėpimas.

Kelių asmenų bendra nusikalstama veikla potencialiai pavojingesnė negu analogiška, padaryta vieno asmens. Bendrininkaujant padaromi sunkesni nusikaltimai, sudaromos galimybės kilti didesnėms nusikalstamoms pasekmėms, daugiau galimybių paslėpti nusikaltimo pėdsakus, išvengti atsakomybės ir ryžtis tęsti nusikalstamą veiklą. Bendrai veikiant esti tvirtesnis psichologinis nusistatymas padaryti arba tęsti nusikaltimą, geriau apgalvojami nusikaltimo padarymo būdai, pasirenkami efektyvesni nusikaltimo įrankiai ir priemonės.

LT BK bendrininkavimas neretai yra būtinas nusikaltimo sudėties požymis, arba vertinamas kaip nusikaltimą kvalifikuojantis požymis ar laikomas atsakomybę sunkinančia aplinkybe. Kiekvieno bendrininko kaltė yra individuali ir jos turinys priklauso nuo kiekvieno bendrininko vaidmens, aktyvumo bei kitų objektyviųjų požymių bei jų atsispindėjimo valioje. Nebus bendrininkavimo ten, kur nusikalstamas rezultatas.

Objektyvieji požymiai už bendrininkavimą būna tada, kai asmenis jungia ir toks pats psichinis santykis su bendrai daroma veika bei jos pasekmėmis. Nėra bendrininkavimo ten, kur nusikalstamas rezultatas atsirado dėl neatsargiai besielgiančių asmenų veiksmų.

Užsienio šalių (kontinentinės ir anglosaksų teisės valstybių) BK nėra bendrininkavimo sąvokos. Paprastai bendrininkavimas klasifikuojamas tik pagal bendrininkų rūšis, išskiriant vykdytojus, bendravykdžius ir bendrininkus (kurstytojus, padėjėjus). Bendrininkavimo subjektyvioji pusė apibūdinama analogiškai kaip ir LT. Neatsargus bendrininkavimas numatomas tik kai kuriuose JAV valstijų BK.

bendrai veikia du ar daugiau asmenų, turinčių būtinus nusikaltimo subjekto požymius. Jeigu pasinaudoja asmenimis, kurie negali būti traukiami BA, atsako kaip tiesioginiai vykdytojai;

bendrininkavimas galimas tik iki nusikaltimo pabaigos momento.

bendrininkų veiksmų visuma jungia tiesioginė ir netiesioginė tyčia. Kurstytojas ir organizatorius - tiesioginė tyčia, padėjėjas, vykdytojas - tiesioginė ir netiesioginė tyčia.

bendrininko noras veikti kartu su kitais ir siekimas sujungti nusikalstamas pastangas su kitų bendrininkų veika;

Susitarimas tarp bendrininkų laikomas esminiu kiekvieno bendrininkavimo požymiu, nors jis galimas ir nesant aiškaus tarpusavio susitarimo bendrai veikai padaryti. Atskirų bendrininkų nusikalstamos veiklos tikslai gali skirtis, bet tokioje situacijoje bendrininkavimas įmanomas, kai nusikaltimo sudėtyje motyvas ir tikslas nėra būtinas jos požymis.

bendrininkavimas be išankstinio susitarimo (nusikalstamos veikos suderinimas labai nežymus arba jo nėra todėl, kad kelių asmenų veikos bendrumas atsiranda tik prieš nusikaltimo daymo pradžią ar jį jau pradėjus. Tokie bendrininkai turi menkas galimybes suderinti savo veiksmus (neveikimą) siekdami bendro nusikalstamo rezultato, slėpdami nusikaltimą);

Šis skirstymas padeda įvertinti visos bendros nusikalstamos veikos pavojingumo visuomenei pobūdį ir laipsnį. Tai vienas iš pagrindų kvaifikuojant veiką, sprendžiant bendrininkų atsakomybės diferencijavimo klausimus.

sudėtingasis bendrininkavimas. Bendrininkai atlieka skirtingus, ne tik BK Specialiojoje dalyje aprašytus veiksmus. Juos paprastai atlieka kurstytojas, organizatorius ir padėjėjas.

Bendrininkų vaidmens nustatymas sudaro galimybes ne tik teisingai kvalifikuoti bendrininkų veiką, bet ir nustatyti kiekvieno jų kaltumo laipsnį.

Asmuo, organizavęs nusikaltimo padarymą, ar vadovavęs jo padarymui. Sujungia ir nukreipia kitų bendrininkų pastangas, sukuria organizuotumą bendroje NV. Organizatorius galimas darant tyčinį nusikaltimą bet kuria bendrininkavimo forma. Organizuota grupė, nusikalstamas susivienijimas be vadovo praktiškai neįmanomi. Jis vadovauja nusikaltimo pasiruošimui - lenkia asmenis dalyvauti nusikaltime, kuria NV planus, numato jų įvykdymo būdus, priemones, paskirsto vaidmenis bendrininkams. Norint pripažinti bendrininką organizatoriumi, nebūtinai visi organizaciniai veiksmai turi būti jo veikoje. Organizatorius - pavojingiausia bendrininkų rūšis. Kartais pati organizacinė veikla pripažįstama baigtu nusikaltimu, pvz., antivalstybinių organizacijų kūrimas.

  • Teisė Konspektas
  • Microsoft Word 30 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (2848 žodžiai)
  • Justina
  • Bendrininkavimas padarant nusikalstamą veiką
    10 - 9 balsai (-ų)
Bendrininkavimas padarant nusikalstamą veiką. (2015 m. Gegužės 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/bendrininkavimas-padarant-nusikalstama-veika.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 23:43
×