Bendroji cheminė inžinerija maisto technologams


Pramoniniai filtrai. Pagal filtracinę pertvarą skiriamos tokios filtrų grupės. Su lanksčiomis akytosiomis pertvaromis iš gamtinio, sintetinio ir mineralinio pluošto, neaustinių, metalinių audinių ir kt. Su pusiau standžiomis akytosiomis pertvaromis (plaušelių, metalinių tinklelių ir kt. Su standžiomis akytosiomis pertvaromis (iš sukepintų keraminių, plastikinių arba supresuotų metalo miltelių). Su grūdinių medžiagų pertvaromis (kokso, žvyro, smėlio ir kt. sluoksnis).

Daugiapakopis dujų slėgimas taikomas tuomet, kai reikia pasiekti suslėgimo laipsnį, didesnį už leistiną ribinį vieno cilindro kompresoriams.

Vakuuminiais siurbliais aparatuose sudaromas vakuumas. Pramonėje naudojami įvairių tipų vakuuminiai siurbliai:

Nevienalyčių sistemų perskyrimas: nusodinimas, filtravimas, šlapiasis dujų valymas, aparato parinkimas nevienalytėms sistemoms perskirti

nuolatiniai (nenutrūkstamai tiekiama suspensija ir išleidžiamas nuskaidrėjęs skystis ir sutirštinta suspensija arba nuosėdos);

pusiau periodiniai (nepertraukiamai tiekiama suspensija ir išleidžiamas nuskaidrėjęs skystis, o po nusodinimo gauta koncentruota suspensija arba nuosėdos iškraunamos periodiška);

Dulkių kamera yra paprastos konstrukcijos, joje nusodinamos tik pačios stambiausios dalelės ir todėl pasiekiamas nedidelis dujų išvalymo laipsnis. Efektyviau dujas valo lentyninės dulkių kameros.

Separatoriai- centrifugos, kurios nusodina emulsijas. Jiems būdingas didelis našumas ir gera perskyrimo

Filtravimas yra naudojamas skystų arba dujinių sistemų perskyrimui naudojant akytąsias pertvaras.

Elektriniai filtrai palyginti brangūs, jų eksploatacija sudėtinga, jie netinka mažos elektros varžos dalelėms išvalyti iš dujų.

didesnes kaip 2μm kietąsias daleles. Išvalymo laipsnis siekia 99 proc.

Trūkumai – periodinis veikimas ir daug rankų darbo, be to į kamerinį filtpresą įdėti filtravimo audinį yra daug sunkiau negu į rėminį.

Šlapiasis dujų valymas naudojamas dulkėms ir rūkui perskirti. Taip gali būti valomos dujos, kurios nereaguoja su skysčiu ir į kurias patekę garai nekenkia tolesniam technologiniam procesui. Kaip plovimo skystis naudojamas vanduo, rečiau sodos, sieros rūgšties arba kitų medžiagų vandeniniai tirpalai.

Mechaninis maišymas. Pagrindinis maišymo tikslas: gauti maksimalaus skirtingų komponentų fazių sąlyčio paviršių ir vienalytį mišinį.

Maišymo intensyvumas priklauso nuo aparatuose įrengtų nejudamųjų elementų. Pagal technologinę paskirtį šie elementai skirstomi į tris grupes:

Maišant pneumatiniu maišymu per skystį leidžiamas dujų, dažniausiai oro arba garų, srautas. Garai ne tik maišo, bet kartu ir šildo. Pneumatinio maišymo privalumai:

Didelis paprastųjų stūmoklinių siurblių trūkumas yra jų darbo netolygumas. Darbo netolygumus galima sumažinti naudojant dvigubuosius, trigubuosius ir diferencinius siurblius arba oro gaubtus.

Chemijos pramonėje dažniausiai naudojami išcentriniai siurbliai. Jie yra paprastos konstrukcijos, užima mažai vietos, jungiami tiesiai su varikliu, neturi vožtuvų, gali transportuoti suspensijas veikia tolygiai.

Pagal našumą siurbliai gali būti išdėstyti tokia eile: tūriniai, išcentriniai, ašiniai. O pagal sudaromo slėgio aukštį: ašiniai, išcentriniai, tūriniai.

5.Mechaniniai procesai: smulkinimas, trupintuvai, malimas, sijojimas, presavimas, granuliavimas, biriųjų ir plastiškųjų medžiagų maišymas, suspensijų, šlamų ir tešlų maišymas.

Smulkinimo metodo parinkimą lemia smulkinamojo produkto stambumas ir fizikinės savybės. Smulkinimo procesas apibūdinamas susmulkinimo laipsniu - vidutiniu produkto dalelių skersmens prieš smulkinimą ir susmulkintų dalelių dydžio skersmens santykis.

Trupinimo tikslas – susmulkinti medžiagą į reikiamo dydžio ir reikiamos granuliometrinės bei frakcinės sudėties gabalus ir (dažniausiai) paruošti medžiagą malti.

Nuolatiniai skysčių išspaudimo presai yra našesni, veikia įvairiais principais ir būna įvairių konstrukcijų. Plačiausiai maisto pramonėje naudojami sraigtiniai išspaudimo presai.

Plastiškų medžiagų maišymas. Maišant plastiškas mases, kurių dinaminė klampa yra didelė reikalingos didelės energijos sąnaudos. Maišyklių darbo elementai gaminami iš vandeniui atsparių medžiagų. Maišikliai: sraigtai, mentės, spiralinės juostos, peiliai, rėmai bei sparneliai daromi masyvūs, platesni bei storesni nei analogiško veikimo principo maišyklių, skirtų skystoms arba birioms medžiagoms maišyti.

Suspensijų, šlamų bei tešlų maišymas. Suspensijų, šlamų (tirštos grietinėlės konsistencijos suspensijų) bei tešlų maišymo procesai bei įrengimai taip pat skiriasi, lyginant su mažai klampių skysčių maišymu. Maišant propeleriniu maišikliu įvairiose dinaminės klampos suspensijas arba šlamus maišyklės dugne ir kitose vietose susidaro taip vadinamos „užsistovėjimo zonos“, kuriuose maišymo procesai praktiškai nevyksta.

  • Microsoft Word 54 KB
  • 2016 m.
  • 7 puslapiai (3512 žodžiai)
  • Radvile
  • Bendroji cheminė inžinerija maisto technologams
    10 - 2 balsai (-ų)
Bendroji cheminė inžinerija maisto technologams. (2014 m. Birželio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/bendroji-chemine-inzinerija-maisto-technologams.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 15:24
×