Bendrojo ir ribinio naudingumo teorijos


Įvadas. Naudingumas. Bendrasis ir ribinis naudingumas, šių teorijų samprata. Bendrasis naudingumas. Ribinis naudingumas. Mažėjančio ribinio naudingumo dėsnis. Teorijos susijusios su bendroju ir ribiniu naudingumu. Vartotojo pusiausvyra. Ribinis naudingumas ir paklausa. Smito vertės paradoksas. Optimalaus pirkimo taisyklė. Išvados. Literatūros šaltniai.

Svarbiausias rinkos santykių subjektas yra vartotojas. Rinkoje jis renkasi reikalingas prekes ir paslaugas, atsižvelgdamas į savo norus ir pasirinktų prekių teikiamą naudą. Vienas iš vartotojų elgseną sąlygojančių dėsnių tai naudingumas, kuris skiriamas į bendrąjį ir ribinį naudingumą. Žmogus, pirmenybių skalėje rikiuodamas prekes ir paslaugas, atsižvelgia į tai, kiek ta ar kita prekė tenkins jo poreikius. Visiems yra suprantama, kad tam tikra prekė ar paslauga duoda žmogui naudą, tačiau ji nėra vienoda, o kiekvienas tam tikros gėrybės vienetas suteikia ir skirtingą naudingumo kiekį. Norint geriau suprasti, kaip tam tikrų prekių ir paslaugų kiekis skiriasi ,suvartojus daugiau nei vieną to paties produkto vienetą, būtina plačiau išnagrinėti bendrojo ir ribinio naudingumo teorijas.

Juk dažnai kyla klausimas, kodėl suvalgius tris obuolius nesijaučiu trigubai laimingesnis ir sotesnis, nei prieš tai? Tai mums paaiškina mažėjančio ribinio naudingumo dėsnis kurį, taip pat aptarsime. Visi dėsniai susiję su bendruoju ir ribiniu naudingumu padeda geriau surasti vartotojų elgseną ir leidžia mums geriau įsigilinti į mikroekonomikos ypatumus.

Vartojimas suteikia pasitenkinimą, arba, kitaip sakant atneša naudingumą. Vartotojas perka prekes ar paslaugas todėl, kad jos tenkina vieną ar kitą jo poreikį ir jis visada sprendžia, ar jo pasirinkta prekė verta savo kainos. Pasak Bronislovo Martinkaus, ankstyvieji ekonomistai manė, kad subjektyvų pasitenkinimą, kurį asmuo gavo iš sakykim, sekmadienio pasivaikščiojimo, galima išmatuoti kiekybiškai. Toks matavimo vienetas pavadintas utiliu, ir nors niekada nebuvo įmanoma iš tiesų jo išmatuoti, tai suteikė jo analizei teorinę prasmę.

Anot Jolantos Paunksnienės ir Aušros Liutvaitienės, vartotojo elgseną galima pagrįsti naudingumo teorija, kuri remiasi tokiomis prielaidomis:

Taip pat svarbu tai, kad naudingumo sąvoka yra subjektyvi. Prekės ar paslaugos naudingos vienam vartotojui, gali būti visiškai nereikalingos kitam. Be to, žmonės suvokia, kokią naudą teikia konkrečios gėrybės vartojimas, lyginant ją su kitų gėrybių duodama nauda. Tai reiškia, jog žmogus sprendžia, kas jam naudingiau, kokias prekes ar paslaugas reikia įsigyti pirmiausia, kurias – vėliau, o kurių apskritai galima atsisakyti. Naudingumo teorija turi dvi ydas:

BENDRASIS IR RIBINIS NAUDINGUMAS, ŠIŲ TEORIJŲ SAMPRATA

Remiantis Vytauto Snieškos knyga Mikroekonomika, bendrasis naudingumas yra tam tikro prekių kiekio teikiamas pasitenkinimas, kurį vartotojas gauna suvartojęs visus turimus produktus. Didinant tos pačios prekės ar paslaugos vartojimo kiekį, žmogaus poreikis pamažu prisotinamas, ir kiekvienas papildomas prekės vienetas teikia vis mažesnį pasitenkinimą. Pažymėtina, kad ne visos prekės teikia naudą. Yra ir „blogų“ prekių, pavyzdžiui, alkoholiniai gėrimai, tabako gaminiai, narkotikai. Kuo daugiau jų vartojama tuo didesnė žala.

Pirmasis ribinio naudingumo terminą pavartojo austrų mokyklos atstovas F. Vieser (1851-1926). Jo „ribinio naudingumo“ sąvoka atitinka William Stanley Jevons (1835-1882) „galutinio naudingumo sąvoką“. Naudingumo problemą nagrinėjo Karl Menger (1840 – 1921). Tačiau F. Vizeris kaip tikrąjį savo ribinio naudingumo pirmtaką paminėjo vokiečių ekonomistą G H. Gossen(1810-1858). Šis rašė, kad poreikiai, kuriuos tenkina gėrybės, turi būti tenkinami laikantis tam tikro eiliškumo atitinkamai mažėjančio ribinio naudingumo dėsniui.

  • Microsoft Word 99 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2876 žodžiai)
  • Universitetas
  • Jovita
  • Bendrojo ir ribinio naudingumo teorijos
    10 - 10 balsai (-ų)
Bendrojo ir ribinio naudingumo teorijos. (2015 m. Lapkričio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/bendrojo-ir-ribinio-naudingumo-teorijos.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 15:31
×